ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στην Handball Premier

Βάσει στατιστικής το φετινό πρωτάθλημα της Handball Premier 2015-2016 εξελίσσεται στο κορυφαίο της τελευταίας πενταετίας. MVP o Μισαηλίδης.

Τρεις αγωνιστικές, 18 παιχνίδια, τα μισά από αυτά (9) έχουν κριθεί σε διαφορές 1-2 γκολ, μεταξύ αυτών δύο ισοπαλίες, μόλις μία ομάδα (Φίλιππος Βέροιας) με το απόλυτο νικών και μόλις ένας Σύλλογος (Αρχέλαος Κατερίνης) χωρίς πόντο.

Τα παραπάνω είναι μερικά από τα μετρήσιμα στατιστικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι το φετινό πρωτάθλημα της Handball Premier είναι αρκετά ανταγωνιστικό, δείχνοντας παράλληλα και την τάση και για την συνέχεια της σεζόν.

Σε μία αναζήτηση στο παρελθόν, συγκρίνοντας τις τρεις πρώτες αγωνιστικές κάθε πρωταθλήματος, μπορεί κάποιος να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την ανταγωνιστικότητα των πρωταθλημάτων.

Την περσινή περίοδο (2014-2015) στις πρώτες αγωνιστικές επτά παιχνίδια κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, δεν είχε παρουσιαστεί κανένα ισόπαλο αποτέλεσμα, υπήρχαν δύο ομάδες (Δράμα, Κιλκίς) που δεν είχαν πάρει βαθμό, ενώ μόνο ο Διομήδης είχε 6 πόντους.

Την σεζόν 2013-2014 το ποσοστό των αγώνων που κρίθηκαν στα 1-2 γκολ ήταν ακόμα χαμηλότερο (5/18), χωρίς καμία ισοπαλία, δύο ομάδες δεν είχαν πάρει βαθμό ο Αρχέλαος Κατερίνης και η Αναγέννηση Βύρωνα, ενώ τρεις Σύλλογοι (ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ποσειδώνας) είχαν ξεκινήσει με το απόλυτο.

Την περίοδο 2012-2013 οι αγώνες που είχαν ενδιαφέρον στις πρώτες αγωνιστικές ήταν πολύ λιγότεροι, μόλις 2/18, κανένα ματς δεν έληξε ισόπαλο, ενώ υπήρχαν αρκετές ομάδες (Δούκας, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Διομήδης) που έκαναν το «3 στα 3» και επίσης πολλές (Ποσειδών, Άρης Ν., ΧΑΝΘ, Πανελλήνιος) που δεν είχαν συγκεντρώσει κανέναν πόντο.

Στην αρχή του πρωταθλήματος 2011-2012 που διεξήχθη με 11 ομάδες, λόγω της αποχώρησης των Βριλησσίων, πέντε παιχνίδια (από τα 15) κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, ένα παιχνίδι έληξε ισόπαλο, δύο ομάδες (ΠΑΟΚ, Κύδωνας) δεν είχαν πάρει ούτε βαθμό, ενώ οι Διομήδης, Δούκας ξεκίνησαν με έξι πόντους.

Το πρωτάθλημα της χρονιάς 2010-2011 επίσης πέντε ματς κρίθηκαν στα 1-2 γκολ, κανένα παιχνίδι δεν έληξε ισόπαλο, Πανελλήνιος, ΧΑΝΘ, Ιωνικός ξεκίνησαν χωρίς βαθμό, ενώ αντίθετα Διομήδης, Φίλιππος και Δούκας είχαν από έξι πόντους.

Το σκηνικό αλλάζει στη σεζόν 2009-2010, όπου είναι το μόνο πρωτάθλημα που μπορεί στατιστικά να ανταγωνιστεί το φετινό. Από τα 18 ματς των τριών πρώτων αγωνιστικών τα 10 κρίθηκαν στα 1-2 γκολ, ενώ τα μισά (5) ματς έληξαν ισόπαλα. Το σημαντικότερο είναι πως καμία ομάδα δεν είχε 0 πόντους, ενώ ένας Σύλλογος (Ζαφειράκης Νάουσας) είχε 6 πόντους. Εκείνη την χρονιά είναι χαρακτηριστικό πως ακόμα και οι ομάδες που τερμάτισαν στην κανονική διάρκεια στην 11η και 12η θέση, ο ΓΑΣ Κιλκίς και ο ΑΟΔ Θερμαϊκού είχαν 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα των τριών πρώτων αγωνιστικών την τελευταία πενταετία που κρίθηκαν στο νήμα.

MVP ο Φώτης Μισαηλίδης

Ο περιφερειακός του Δούκα ψηφίστηκε κορυφαίος της 3ης αγωνιστικής της Handball Premier. Με 31 γκολ σε 3 παιχνίδια ο Φώτης Μισαηλίδης εξελίσσεται σε αρχισκόρερ του Δούκα και μεγάλο πρωταγωνιστή του φετινού πρωταθλήματος.

Ο 23χρονος περιφερειακός σημείωσε 12 τέρματα και ήταν καθοριστικός στη νίκη επί του Διομήδη Άργους με 21-20 με αποτέλεσμα να ψηφιστεί από τους προπονητές MVP της 3ης αγωνιστικής της Handball Premier

Οι ψήφοι

Φώτης Μισαηλίδης (περιφερειακός- ΑΣΕ Δούκα) 9 ψήφοι

Μάριος Τζανακάκης (τερματοφύλακας Πανελληνίου) 1 ψήφος

Χάρης Δέλιος (τερματοφύλακας Αερωπός Έδεσσας) 1 ψήφος

Ένα λευκό

Ο νεαρός αθλητής του Δούκα επεσήμανε στην ιστοσελίδα της ΟΧΕ: «Ευχαριστώ τους προπονητές. Είναι η πρώτη φορά που αναδεικνύομαι MVP. Είμαι χαρούμενος για αυτό, αλλά περισσότερο για την νίκη μας επί του Διομήδη. Πρέπει να συνεχίζουμε δυναμικά και στα επόμενα ματς. Θέλω να μοιραστώ τον τίτλο με τον συμπαίκτη μου Ούρος Ζιβούλοβιτς και να του ευχηθώ περαστικά και γρήγορη επάνοδο στα γήπεδα».