ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δεύτερη νίκη για το Καματερό, εύκολα Αναγέννηση και Φίλιππος

Ο ΓΑΣΚ πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, αυτή τη φορά απέναντι στον Άρη και ανέβηκε και άλλο στη βαθμολογία της Α1 χάντμπολ γυναικών. Εύκολα Αναγέννηση Άρτας και Φίλιππος Βέροιας.

Μετά τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών το Καματερό επιβλήθηκε και επί του Άρη (27-19), πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 χάντμπολ γυναικών και παράλληλα μία σημαντική βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Ο Άρης κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ για περίπου 15 λεπτά, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχες ξέφυγαν και έφτασαν εύκολα στο τελικό 27-19. Για το Καματερό πρώτες σκόρερ ήταν Ανδρίτσου και Μανιά (από 5 γκολ), ενώ για τον Άρη η Λούρη σκόραρε 10 φορές.

Στην Άρτα η τοπική Αναγέννηση χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει στη νίκη. Το Πανόραμα ήταν κοντά στο σκορ για 25 λεπτά με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 16-12 υπέρ των γηπεδούχων. Στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η Αναγέννηση έτρεξε ένα επί μέρους 5-2 και ξέφυγε με επτά γκολ (21-14) τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

Η Σκάρα με οκτώ τέρματα ήταν η πρώτη σκόρερ για τις γηπεδούχους οι οποίες είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα για το τελικό 34-25. Από την άλλη Αμανατίδου και Καραβέλη πάλεψαν σχεδόν μόνες τους επιθετικά για το Πανόραμα.

Υποψηφιότητα για την τετράδα έχει βάλει για τα καλά ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος μόλις ανέβασε ρυθμό έφτασε εύκολα στη νίκη επί του Φιλώτα στη Φλώρινα με 30-18. Εντυπωσιακή ήταν η Μπατζαρακούδη που σημείωσε 12 τέρματα για τις φιλοξενούμενες, ενώ η Ριστόφσκα είχε 6 για τον Φιλώτα.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΟΚ RED-LED - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 30-15

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-1, 10-2, 12-2, 15-2, 16-6 (ημχ.) 17-7, 18-7, 21-9, 25-11, 28-13, 30-15

ΠΑΟΚ (Χρήστος Τζουβάρας): Μάστακα 1, Χατζηπαρασίδου 5, Γκάτζιου 3, Τσιομπάνου 4, Προκοπίδου, Μούρνου 2, Σεραφίμοβα, Στοϊκόβσκα 5, Νίκολιτς 1, Σελεμίδου, Καβαζοπούλου, Παναγιωτίδου 5, Τζούρισιτς 1, Τσαουσίδου 2, Κρίτζαλη, Σαμολαδά 1.

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Αναστασίου, Παρασκευαΐδου, Τρελοπούλου, Φράγκου 5, Ζιάκα 1, Ξηρίδου, Τροχίδου Χ. 2, Τροχίδου Ε., Παπαδοπούλου, Παντζαρτζή 3, Πυριτίδου, Λαζαρίδου 1, Παύλου 2, Ματζίρη, Τομίδου, Ντιμτσούδη 1.

Διαιτητές: Νάσκος-Στεφανίδης, Κόκκινη: 36:13 Ντιμτσούδη (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 2-6, Πέναλτι: 5/9-0/0

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΑΡΗΣ Θ. 27-19

ΓΑΣΚ (Μενέλαος Δανήλος): Τσικνάκη, Μανιά 5, Ζιώγα, Καζάκη 4, Καραγιάννη, Βασιλειάδου 4, Ζενέλι 2, Ράτσικα, Στασινού, Χριστοπούλου, Ανδρίτσου 5, Συζίνου 3, Νικολάου, Βασιλείου, Σπυροπούλου, Καρελά 4.

ΑΡΗΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Κοπανέλου, Κεσοπούλου, Γιώβη 1, Κούπα, Αθανασοπούλου 1, Βλάχου, Ταϊρίδου, Ράπτη, Ευμορφίδου, Γιαννοπούλου 6, Καγγελάρη, Λούρη 10.

Διαιτητές: Ανταλής- Φωκίτης, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/3-3/4

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓ. ΑΡΤΑΣ-HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ 34-25

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-4, 8-8, 13-11, 16-12 (Ημίχρονο), 19-13, 21-14, 25-16, 27-19, 31-21, 34-25

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓ. ΑΡΤΑΣ (Ιόνκα Δήμου): Μηλιώνη, Μπαλάφα 4, Σκουτέλα 6, Καλοϊδη 6, Σαγάνη, Βέμη 2, Σκάρα 8, Μέγα, Δήμου 2, Κολτουκη 1, Βράτσεβα 5, Παπανδρέου, Κανάρα Κουρέλη, Καλανσίκοβα, Μάμαλη.

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Μπελμέζοβα, Αργυροπούλου 2, Σεβδίλη 3, Αναστασιάδου, Μεντεσίδου, Κυρικλίδου 1, Μανάβη 1, Νταντίρα, Αμανατίδου 9, Χαριτάκη, Χριστοδουλίδου 1, Καραβέλη 7, Δημητρακοπούλου 1, Σπανού.

Διαιτητές: Μαυρίδης-Στεφανίδης. Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/7-7/11.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 18-30

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-1μ 7-4, 9-8, 11-11, 11-15 (ημ.), 12-18, 14-20, 15-22, 17-22, 18-28, 18-30.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Σουλτάνα Τσουτσουλάκη): Ρακοπούλου, Κωτσοπούλου, Ρόμπε, Κατσουπάκη 1, Φυλάκη, Παρασκευοπούλου, Βαφειάδου, Φωκά, Τσιτλακίδου 4, Γκάτσιου 4 , Ριστόφσκα 6, Γεωργιάδου, Τριπκόφσκα 3, Παραστατίδου, Μίτις, Κεβρεκίδου.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου, Ντόβα, Παπαδοπούλου 6, Ανθίτση 4, Καραχαρίση 4, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 4, Μπατζαρακούδη 12, Γεωργιάδου, Νούσια, Στεφανίδου, Νοχουσίδου, Πιτούλια.

Διαιτητές: Τέμης, Γιάννου, Δίλεπτα 2/5, Πέναλτι 1/1-2/3, Κόκκινη Ανθίτση 46:18