ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ανατροπή και νίκη για την Αναγέννηση, 29-25 τον Φίλιππο

CHALLENGE CUP / ΠΑΟΚ ΓΕΝΤΙΝΣΤΒΟ ΤΟΥΖΛΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
CHALLENGE CUP / ΠΑΟΚ ΓΕΝΤΙΝΣΤΒΟ ΤΟΥΖΛΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής στην Α1 χάντμπολ των γυναικών η Αναγέννηση Άρτας επιβλήθηκε με 29-25 επί του Φιλίππου.

Ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα παρακολούθησαν όσοι είδαν την αναμέτρηση ανάμεσα στην Αναγέννηση Άρτας και τον Φίλιππο Βέροιας. Οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ με τις γήπεδουχες να κάνουν ένα επί μέρους 11-6 στα τελευταία 20 λεπτά του ματς για να φτάσουν στη νίκη με 29-25.

Η Αναγέννηση Άρτας μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 3-1, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να τρέξουν ένα επί μέρους 9-4 για να προηγηθούν με 10-7 στο 20'.

Το επόμενο δεκάλεπτο όμως του παιχνιδιού ανήκε στις γηπεδούχες οι οποίες με ένα δικό τους επί μέρους 8-3 κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 15-13! Οι ανατροπές συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Φίλιππο να είναι μπροστά στο σκορ με βραχέα κεφαλή μέχρι το 40'. Από εκεί και πέρα η Αναγέννηση Άρτας ανέβασε στροφές και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 29-25. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Ιόνκα Δήμου ήταν η Σκάρα με επτά τέρματα, όσα πέτυχε και η Μπατζαρακούδη για τον Φίλιππο.

Στη Θεσσαλονίκη ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στο Πανόραμα. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης πήρε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε σε ένα ακόμα δίποντο το οποίο και τον διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1 γυναικών. Οι παίκτριες του Χρήστου Τζουβάρα είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα κάτι που αποδεικνύει και το τελικό 33-12.

Στη Νέα Ιωνία ο ΟΦΝΙ επιβλήθηκε και πάλι με χαρακτηριστική άνεση επί του Άρη με τη μόνη διαφορά να είναι το τελικό σκορ. Αυτή τη φορά ο ΟΦΝΙ επιβλήθηκε με 38-18 επί των κιτρινόμαυρων σε ένα ματς το οποίο ήταν υγιεινός περίπατος για τις γηπεδούχες

Είναι χαρακτηριστικό ότι από το 20' η διαφορά ήταν συνέχεια σε διψήφια νούμερα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 23-5. Από εκεί και έπειτα οι παίκτριες του ΟΦΝΙ κατέβασαν λίγο στροφές, οι φιλοξενούμενες βρήκαν περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 38-18. Για τον ΟΦΝΙ εννιά γκολ πέτυχε η Πάπα, ενώ για τις φιλοξενούμενες πρώτη σκόρερ ήταν η Ράπτη με επτά.

Στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα θα βρει η νέα χρονιά τον ΓΑΣ Καματερού. Οι παίκτριες του Μενέλαου Δανήλου ήταν καθόλου σοβαρές απέναντι στον ουραγό Φιλώτα και πήραν το δίποντο με το τελικό 29-18 να δείχνει και τη διαφορά των δύο ομάδων.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΟΚ RED LED – HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ 33-12

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 9-4, 11-5, 13-7, 15-7 (ημχ.) 16-9, 18-12, 20-12, 21-12, 28-12, 33-12

ΠΑΟΚ RED LED (Χρήστος Τζουβάρας): Νούλα 3, Μάστακα 4, Χατζηπαρασίδου 3, Γκάτζιου 1, Τσιομπάνου 4, Προκοπίδου 2, Μούρνου 2, Σεραφίμοβα, Νίκολιτς 4, Καβαζοπούλου, Παναγιωτίδου 1, Τζούρισιτς 1, Τσαουσίδου 5, Σαμολαδά, Κρίτζαλη, Στρατάκη 1.

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Σπανού, Νταντιρά, Αναστασιάδου 3, Καραβέλη 4, Χαριτάκη, Ιωαννίδου, Αμανατίδου 1, Αργυροπούλου 4, Μεντεσίδου, Δημητρακοπούλου, Κυρικλίδου, Μαναβή, Χριστοδουλίδου, Γκαμπουρά, Κάρσιου, Σεβδίλη.

Διαιτητές: Αναστασίου-Μπουγιάκας, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 4/4-4/5

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Ο φωτισμός του γηπέδου στη μια πλευρά ήταν ανεπαρκής. Ο αγώνας τελίωσε κανονικά».

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ – ΑΡΗΣ Θ. 38-18

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 7-0, 11-2, 14-3, 18-3, 23-5 (ημ.), 25-6, 29-7, 30-10, 36-17, 38-18

ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου): Μ. Κεπεσίδου, Ν. Κεπεσίδου, Μίλασιτς 3, Παπανικολάου 2, Πάπα 9, Πανούση Ε., Ζυγούρα 2, Μακρή, Μάγκου 2, Βαφειάδου 4, Κατούφα, Διακογιάννη 2, Τσώνη 5, Χρονοπούλου 1, Στουγιαννίδου 8.

ΑΡΗΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Κοπανέλλου, Κεσοπούλου 3, Γιώβη 2, Κούπα 1, Αθανασοπούλου 5, Αμβροσιάδου, Ταϊρίδου, Ράπτη 7, Γιαννοπούλου, Καγγελάρη, Λούρη.

Διαιτητές: Kουτσός, Ανταλής. Δίλεπτα: 3-1. Πέναλτι: 0-0/6/6

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΈΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 29-25

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-4, 7-8, 7-10, 12-11, 15-13 (Ημίχρονο), 16-17, 18-19, 22-20, 24-22, 27-23, 29-25

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΈΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Ιόνκα Δήμου): Μπαλάφα 3, Σκουτέλα 5, Καλοϊδή 4, Σμαρδέλη 2, Βέμη 4, Σκάρα 7, Μέγα, Δήμου, Κολτούκη, Βράτσεβα 4, Παπανδρέου, Κουρέλη, Μάμαλη, Καλανσίκοβα, Κανερά.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 3, Παπαδοπούλου 4, Ανθίτση 3, Καραχαρίση 3, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 4, Μπατζαρακούδη 7, Γεωργιάδου, Νούσια, Στεφανίδου 1, Πιτούλια.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης-Τομίδης. Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/2-2/5.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 29-18

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 7-3, 10-4, 12-7, 18-8 (ημχ.), 19-9, 19-11, 21-12, 24-14, 26-17, 29-18

ΓΑΣΚ (Μενέλαος Δανήλος): Τσικνάκη, Μανιά, Ζιώγα 5, Καζάκη 3, Βασιλείου Μ. 1, Βασιλειάδου 5, Ζενέλι 3, Ράτσικα, Στασινού, Χριστοπούλου, Ανδρίτσου 4, Συζίνου, Νικολάου 1, Βασιλείου Α. 2, Σπυροπούλου 2, Καρέλα 3.

ΦΙΛΩΤΑΣ: Ρακοπούλου 3, Κωτσοπούλου, Ρόμπε, Κατσουπάκη 1, Βαφειάδου, Φωκά 1, Τσιτλακίδου 4, Γκάτσιου 1, Ριστόφσκα 6, Γεωργιάδου, Παραστατίδου 2.

Διαιτητές: Παπαματθαίου- Μπράμου, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 2/3-4/5