ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ανατροπή και κορυφή για τον Ολυμπιακό

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει μέχρι το 35' απέναντι στο Φίλιππο Βέροιας, αλλά στη συνέχεια ανέβασε στροφές και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 32-27 παραμένοντας μόνος πρώτος στη Handball Premier.

Εξαιρετικό πρόσωπο έδειξε για ένα ακόμα ματς ο Φίλιππος Βέροιας ο οποίος για 35 λεπτά έβαλε δύσκολα τον Ολυμπιακό και τον απείλησε με την πρώτη του ήττα στη Handball Premier. Τελικά, οι παίκτες του Ζαραβίνα βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στη νίκη με 32-27.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι οι οποίοι οδηγούσαν το σκορ για περισσότερα από τριάντα λεπτά.

Μετά το 2-0 του πρώτου πεντελέπτου υπέρ των ερυθρόλευκων στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν εκείνοι το προβάδισμα το οποίο έφτασε μέχρι και τα τέσσερα τέρματα λίγο πριν το ημίχρονο (10-14) για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-17. Ο Φίλιππος προηγήθηκε και με 18-15 στο 31' πριν δύο δίλεπτες στους Χαραλαμπίδη και Αποστολίδη αλλάξουν τη ροή του αγώνα.

Με επτά συνεχόμενα τέρματα του Τζηρά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-18 και στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι διαχειρίστηκαν το σκορ για να φτάσουν στη νίκη με 32-27. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζηράς ο οποίος σταμάτησε στα 11 τέρματα, ενώ για τον Φίλιππο ο Αποστολίδης είχε 6 γκολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 32-27

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-4, 5-7, 8-11, 10-14, 14-17 (ημχ.), 17-18, 21-18, 24-20, 27-23, 28-24, 32-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 1, Κρητικός 1, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς, Στούμπης 5, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Σανίκης 5, Αλβανός 1, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης 1, Ρίζος, Τζιμπούλας 1, Ψωμιάδης, 3 , Χαραλαμπίδης 3, Σεϊρεκίδης 4, Φιλόσογλου, Θ. Κωστακίδης 5, Αποστολίδης 6, Γραμματικόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Καλλιαρίδης, Αρσενασβίλι 1, Γρηγοριάδης 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας – Παπαματθαίου, Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 7/9-2/3