ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 31-22: Επίδειξη δύναμης από την Ένωση

Ο Παναγιώτης Νικολαΐδης πανηγυρίζει τέρμα που πέτυχε στον αγώνα ΑΕΚ - Ολυμπιακός για την Handball Premier.
Ο Παναγιώτης Νικολαΐδης πανηγυρίζει τέρμα που πέτυχε. EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ με πλουραλισμό στην επίθεση και με εξαιρετική κατά διαστήματα άμυνα επικράτησε με 31-22 επί του Ολυμπιακού στην πρώτη αγωνιστική της Handball Premier. (VIDEOS)

Ειναι το φαβορί για το πρωτάθλημα της Handball Premier και φρόντισε να το δείξει με το "καλημέρα". Η ΑΕΚ με πλουραλισμό στην επίθεση και με εξαιρετική κατά διαστήματα άμυνα επικράτησε με 31-22 επί του Ολυμπιακού στην πρώτη αγωνιστική του Α' ομίλου της Handball Premier.

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη η οποία μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς. Με όπλο την άμυνά της κατάφερε να εγκλωβίσει τους ερυθρόλευκους οι οποίοι έκαναν πολλά λάθη. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 5-0.

Το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού ήρθε μετά από έξι σχεδόν λεπτά αγώνα αφού οι προσπάθειες των ερυθρόλευκων έπεφταν πάνω σε έναν εξαιρετικό Κοσάνοβιτς. Ο τερματοφύλακας των κιτρίνων συνέχισε τις μεγάλες εμφανίσεις του και δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να μπουν στο ματς.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει σε 9-5 με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών, αλλά στο επόμενο δεκάλεπτο κυριάρχησε απόλυτα η ΑΕΚ. Η Ένωση έτρεξε επί μέρους 7-3 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ υπέρ της στο 16-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους και από εκεί κατάφεραν να βρουν ρυθμό και να μειώσουν τη διαφορά. Ωστόσο, εκεί μίλησε η διαφορά ποιότητας της ΑΕΚ. Παίρνοντας σκορ από συνολικά έντεκα παίκτες της η ΑΕΚ κατάφερε να απαντήσει στο επί μέρους 6-8 που έτρεξε ο Ολυμπιακός στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου με ένα δικό της 9-6 για να φτάσει στη νίκη με 31-22.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 31-22

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-1, 8-2, 9-5, 13-6, 16-8 (ΗΜ), 20-11, 21-14, 22-16, 25-16, 29-19, 31-22

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Τζηράς 5, Δομπρής, Νικολαΐδης, Ρέινα 3, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 1, Λέμος 5, Γκαρθία 5, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα 3, Παπαδιονυσίου 1, Καλόμοιρος 3

Ολυμπιακός: Κουκουλάς, Μιλοβάνοβιτς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Τερλέτσκι, Ζάγια 2, Τσούριτς, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 5, Κόμπετιτς 1, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς, Κλάγιτς 5, Μιχαηλίδης, Τσίλης 1

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 22-29

Πεντάλεπτα: 2-4, 3-6, 6-8, 7-12, 10-13, 12-14 (ημχ.), 15-15, 15-18, 17-22, 19-24, 21-26, 22-29.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Παπαδάκης, Αναστασίου 2, Κουτσόπουλος, Αποστολίδης 2, Γερουλάνος 3, Ασλής, Πάνου 1, Καρακεχαγιάς 6, Ντούνης 1, Κωνσταντόπουλος, Ζαρίκος, Τζανιδάκης, Κουρουτζίδης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 2, Στεφανίτσης 5.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος 1, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 4, Στανοΐλοβιτς, Κραβτσένκο 2, Παπαντωνόπουλος, Στάνκοβιτς 4, Χόγκας 10, Μπόσκος 4, Χαντέλης, Ξαγοράρης, Μάνθος 1, Ρούμπος-Λίνος, Αναγνωστόπουλος 1, Μούγιτς 2.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 5-5 , Πέναλτι: 1/3 – 1/3

ΠΑΟΚ – ΑΕΡΩΠΟΣ 27-23

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-4, 5-4, 9-8, 11-9, 14-12 (ημχ),16-14, 18-15, 20-17, 23-19, 25-22, 27-23.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 6, Νικολαΐδης, Γιορανίδης, Παλάσκας 8, Τσαναξίδης, Μέντουριτς 2, Λιάπης 4, Αποστόλου, Κυριακίδης, Στογιάνοβιτς 2, Σεϊρεκίδης 2, Καβουσανάκης 1, Καραγκιοζόπουλος 1, Τζωρτζίνης 1.

Αερωπός (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Γάτσης, Βαφείδης 1, Κράλλης 7, Βαφείδης 5, Μπούτκαρης, Μέτσης 2, Ιωαννίδης. Μισαηλίδης 6, Μουμτζιδέλης, Κυριακού 2, Ρομπής, Γιαννούσης.

Διαιτητές: Τσιάνας – Λινάρδος. Δίλεπτα: 6-7. Πέναλτι: 4/4 – 3/3.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΒIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 19-22

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 4-6, 7-8, 9-10,9-10 (ημχ), 10-14, 12-14, 13-16,14-18, 16-20, 19-22.

ΦΑΙΑΚΑΣ (Ριγανάς): Δούγιας 3,Γιαννακόπουλος, Ντόσεν 3, Λε Πεγιέ 1, Κόντης 1, Βλαχόπουλος, Τσαμουρίδης, Ελευθεριάδης 2, Χερουβείμ, Δελλής 3, Τρσπσέφσκι 2, Γεωργαλής, Χάλαρης 3, Όντσεφ 1, Νάστος.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Παπάζογλου Ελ. , Μπέτζιος, Δέσπος 1, Καφαντάρης, Χαϊτίδης 3, Θωμίδης 2, Παπάζογλου Θ. 2, Κοβογλανίδης 1, Σίνα 2, Τουνγκελίδης 3, Κουρτίδης, Παγωνίδης, Βάκκας, Φραγκούλης, Παπαδόπουλος 7, Πολύδωρος 1.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 4-8. Πέναλτι: 2/3 – 5/6

HC ΣΑΛΑΜΙΝΑ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 19-27

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-4, 2-5, 5-6, 7-8, 8-11 (ημχ.), 9-15, 12-21, 14-24, 16-25, 19-27

ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Χριστοδούλου): Μανούσος, Χρ. Μπακαούκας 11, Γ. Μπακαούκας 1, Πετράκος 3, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Χρηματόπουλος, Τρούλος 2, Τσομπανίδης, Βασιλόπουλος, Αποστολίδης, Χαραλάμπους, Δίπλαρος 1, Γεωργακόπουλος, Παπαδόπουλος 1.

ΑΡΗΣ (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 1, Αθανασίου, Βλάχος 7, Γ. Μελατάκος 1, Δ. Μελετάκος 5, Τζάνος, Μαλανδρένιας, Μπάρμπας 1, Ακερμανίδης 3, Τόμσον 2, Αποστολόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Χελιώτης 2, Γραμματικόπουλος 1, Τσανίνος 1.

Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη, Κόκκινη: Ταουσάνης 49:14 (τρία δίλεπτα) Δίλεπτα: 7-8, Πέναλτι: 2/3-4/4