ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 26-18: Στον τελικό οι κιτρινόμαυροι με δεύτερη νίκη

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΕΚ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΕΚ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ επικράτησε ξανά επί του Ολυμπιακού αυτή τη φορά με 26-18 στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου στο χάντμπολ ανδρών όπου θα αντιμετωπίσει τον Διομήδη. (VIDEO)

Στον τελικό του Κυπέλλου στο χάντμπολ ανδρών προκρίθηκε η ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν ξανά επί του Ολυμπιακού, αυτή τη φορά με 26-18 και με δύο νίκες εξασφάλισε το εισιτήριο όπου θα αντιμετωπίσει τον Διομήδη.

Μεγάλο πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ ήταν ο Κοσάνοβιτς. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν σε μεγάλη ημέρα και κατέβασε ρολά με 16 αποκρούσεις.

Την ίδια ώρα στο επιθετικό κομμάτι οι Αραμπατζής, Μόγια και Μπουνέτα οδήγησαν τους συμπαίκτες στο σκοράρισμα. Στην αντίπετα όχθη πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Τζέριτς με πέντε τέρματα, ενώ από τέσσερα είχαν οι Τσίλης και Καρβάτσκι.

Το ματς: Η επιθετική άμυνα της ΑΕΚ σε συνδυασμό με την εξαιρετική εμφάνιση του Κοσάνοβιτς εγκλώβισαν τον Ολυμπιακό ο οποίος δεν έφτανε δύσκολα στο γκολ. Αντίθετα, η ΑΕΚ μέσα από την άμυνα της έφτασε σε αρκετά γκολ σε πρωτεύοντα ή δευτερεύοντα αιφνιδιασμό.

Έτσι, με επιθετικά όπλα του Μόγια, Μπουνέτα και Αραμπατζή η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με έξι τέρματα (11-5) μετά από 20 λεπτά αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις κυρίως από τη θέση του πίβοτ με τον Τζέριτς και μείωσαν σε 12-8. Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ξεφύγουν εκ νέου με πέντε τέρματα, πριν ο Τσίλης διαμορφώσει το τελικό 14-10 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του, έπαιξε πιο σκληρά, αλλά δεν κατάφερε να μπει ποτέ ουσιαστικά στο ματς. Οι κιτρινόμαυροι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και όσο περνούσε η ώρα άνοιγαν και άλλο τη διαφορά. Το τελικό 26-18 αντικατοπτρίζει τη διαφορά των δύο ομάδων στη συγκεκριμένη αναμέτρηση με την ΑΕΚ να παίρνει δίκαια την πρόκριση στον τελικό.

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 26-18

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 8-3, 10-4, 12-8, 14-10 (ημ), 14-11, 18-14, 21-16, 22-16, 23-17, 26-18

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 7, Δομπρής 1, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Μόγια 6, Χιμένεθ 1, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 1, Άρσιτς, Μπουνέτα 6, Γιόσμου 1, Κριτσιοτόϊου, Χόγκας, Κεδέρης

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Καραμπουρνιώτης 1, Τζηράς, Τζέριτς 5, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 4, Καρβάτσκι 4, Μούγιτς, Μάλλιος 2, Σανίκης 1, Όστοϊτς

Διαιτητές: Τσάκωνας – Πατιός, Πέναλτι: 3/4, 3/7

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ Ο ΔΙΟΜΗΔΗΣ

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκε η δεύτερη αναμέτρηση ανάμεσα στον Διομήδη και την ΑΕΣΧ Πυλαίας, αφού ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-21. Η ομάδα του Άργους ήταν όμως εκείνη που πήρε την πρόκριση αφού είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς με 28-18 στη Θεσσαλονίκη.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο όντες μπροστά στο σκορ με 13-9. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως στο τέλος οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους 6-1 διαμόρφωσαν το τελικό 21-21.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ - ΑΣΕΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 21-21

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 6-6, 7-7, 11-8, 13-9(ημχ.), 14-11, 15-12, 18-14, 19-15, 20-18, 21-21

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Γιώργος Χαλκίδης): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 3, Ραντουλέσκου, Παπαντωνόπουλος, Χαντέλης, Τζίμπουλας 4, Μπόσκος 9, Λιάπης, Μάνθος 2, Τσάκαλος 3, Ντάσεβιτς, Μαρκατάτος 1, Λίμα 1, Μούγιτς, Μανασάκης, Γκολούμποβιτς.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Καραπαναγιωτίδης, Ραντούλοβιτς, Τριανταφυλλίδης Τ. 2, Τριανταφυλλίδης Δ. 5, Ανθομελίδης 1, Παπαγεωργίου 2, Ζαφείρης 2, Καλόμοιρος 2, Μπάτζιος, Αλατσατιανός 3, Αντωνιάδης, Κουκμίσης 4, Χατζηλίας 1.

Διαιτητές: Αβράμης, Χρόνης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/5 – 0-3