ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 25-22: Κιτρινόμαυρη ρεβάνς και 1-1 στους τελικούς

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΑΕΚ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ /  EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΑΕΚ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η ΑΕΚ παίρνοντας γκολ από πολλούς παίκτες επικράτησε με 25-22 επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Το 1-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier έκανε η ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν με 25-22 επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ντέρμπι για περίπου 45 λεπτά.

Στη συνέχεια οι παίκτες της ΑΕΚ κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά που έφτασε μέχρι τα πέντε τέρματα και στη συνέχεια με σωστή διαχείριση έφτασαν στη νίκη.

Μεγάλη συμβολή στο τελικό αποτέλεσμα είχαν στο επιθετικό κομμάτι οι Δομπρής, Ζαμπούνης και Μπάλαζ οι οποίοι πέτυχαν συνολικά έντεκα τέρματα, όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Επιπρόσθετα ο Ραντούλοβιτς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και αυτό στο δεύτερο μέρος.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός δεν είχε απάντηση στο κομμάτι από το 45-50 όταν η ΑΕΚ κατάφερε να χτίσει τη διαφορά της και παρά το γεγονός ότι μείωσε τη διαφορά δεν μπόρεσε να μπει ξανά στη διεκδίκηση του ματς. Οι ερυθρόλευκοι έχουν δικαιολογημένα παράπονα για τις συνθήκες του αγώνα, αφού πολλές φορές κατά τη διάρκειά του είχαμε διακοπές λόγω της συμπεριφοράς των φίλων της ΑΕΚ.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά τον τελικό και προηγήθηκε με 0-2, αλλά οι κιτρινόμαυροι αντέδρασαν και με επί μέρους 4-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 4-2. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και στα τρία γκολ δύο φορές (6-3, 7-4), αλλά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν με πλουραλισμό στην επίθεση να προηγηθούν ξανά με 8-9 με τη συμπλήρωση 25 λεπτών. Τελικά, οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με τέρματα των Μυλωνά και Παλεβίτσιους πριν ο Μπούμπαλο διαμορφώσει το τελικό 10-10 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το 43' όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με δύο τέρματα (16-14). Η ΑΕΚ έτρεξε συνολικά επί μέρους 7-2 από το 14-14 για να προηγηθεί με 21-16 και να βάλει τις βάσεις για την επικράτηση.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς στα τελευταία έξι λεπτά, όμως οι κιτρινόμαυροι είχαν τις απαντήσεις και με το τελικό 25-22 έκαναν το 1-1 στη σειρά των τελικών.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 25-22

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 7-4, 7-6, 7-8, 10-10 (ημ.), 11-11, 13-14, 16-15, 19-16, 21-18, 25-22

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Π. Νικολαΐδης 2, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 2, Μυλωνάς 3, Νταρσουλάν, Αργυρού, Παλεβίτσιους 5, Βραζάλιτσα

Ολυμπιακός: Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 2, Κόντης, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 2