ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ - Ντινάμο Βίκτορ 30-24: Στα ημιτελικά του Challenge Cup οι κιτρινόμαυροι

CHALLENGE CUP / ΑΕΚ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΙΚΤΟΡ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Στα ημιτελικά του Challenge Cup προκρίθηκε η ΑΕΚ μετά τη νίκη της με 30-24 επί της Ντινάμο Βίκτορ αφού οι κιτρινόμαυροι ανέτρεψαν τη διαφορά τεσσάρων τερμάτων του πρώτου αγώνα (25-21).

Μία σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup πήρε η ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι ήθελαν νίκη με πέντε γκολ διαφορά απέναντι στην Ντινάμο Βίκτορ στη ρεβάνς του 25-21 του πρώτου αγώνα της Ρωσίας και με μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση τα κατάφεραν.

Μάλιστα, το τελικό 30-24 μοιάζει και φτωχό για τους κιτρινόμαυρους αφού η διαφορά είχε φτάσει ακόμα και τα δέκα γκολ για τους παίκτες του Νίκου Γραμματικού.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 20ο λεπτό όταν οι παίκτες της ΑΕΚ έτρεξαν επί μέρους 7-3 και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο υπέρ τους 14-9. Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν έτσι και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφεραν στο 45' να φτάσουν τη διαφορά και σε διψήφιο νούμερο 22-12.

Από εκεί και πέρα οι κιτρινόμαυροι έκαναν σωστή διαχείριση του αγώνα διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με 30-24 που τους έδωσε την πρόκριση. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν σε ένα ακόμα ματς ο Γιάκομπσεν με 11 τέρματα.

Η ΑΕΚ θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Μαδέιρα- Ντίκεν, το πρώτο ματς εκτός έδρας 20-21 Απριλίου και το δεύτερο στην Ελλάδα 27-28 Απριλίου

ΑΕΚ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΙΚΤΟΡ 30-24

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 4-3, 5-5, 7-6, 11-8, 14-9 (ημ), 16-9, 19-10, 22-12, 24-17, 27-21, 30-24

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 6, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 11, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 4, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα.

ΝΤΙΝΑΜΟ (Κλένοφ): Ζαμπολότφσκι, Κριβένκο 1, Μαζούροφ 1, Νεκράσοφ 2, Μακάροφ, Ιλτίνσκι 5, Μορόζοφ, Χαριτόνοφ, Κασάτκιν, Τσόκολ 1, Οτρέζοφ 5, Πασένοφ 7, Γκρότσκι, Βολκόφ 1, Πισενίσνι, Βρατσέβιτς 1.