IOS OPEN: Όλα έτοιμα για το κυρίως ταμπλό

Την Παρασκευή (14/6) πραγματοποιήθηκαν τα προκριματικά για το IOS OPEN και από το Σάββατο ξεκινούν οι αγώνες για το κυρίως ταμπλό του τουρνουά. Διαβάστε όλα τα αποτελέσματα, αλλά και τους ομίλους της πρώτης φάσης.

Η δράση ξεκίνησε από το πρωί της Παρασκευής (14/6) στην παραλία του Μυλοπότα στην Ίο με τα ζευγάρια των προκριματικών να μπαίνουν στη μάχη για τα εισιτήρια που οδηγούν στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά. Τέσσερα ζευγάρια στους άνδρες και τέσσερα στις γυναίκες προκρίθηκαν στις «16» καλύτερες ομάδες του IOS OPEN.

Στους άνδρες ένα βήμα πριν την είσοδό τους στο κυρίως ταμπλό σταμάτησε η πορεία των Κύπριων Δημήτρη Αποστόλου, Σωτήρη Σιαπάνη.

Η κυπριακή ομάδα αν και πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, λύγιγε από τους Γάλλους Γκοσελίν, Σιλβέστρ με 2-0 (21-19, 21-15) σετ και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο νησί των Κυκλάδων. Μαζί με την γαλλική ομάδα, στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης προκρίθηκαν και οι Τσέχοι Μουσλίβετσεκ, Πιχέρα, οι Νορβηγοί Μπεργκερούντ, Ρέτερχολτ και οι επίσης Τσέχοι Βάις, Ντζαβορόνικ.

Στις γυναίκες η Δήμητρα Καραγκούνη και Θεοδώρα Σαρακατσάνη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους από τον πρώτο γύρο των προκριματικών, εκεί όπου παρά την προσπάθειά τους, γνώρισαν την ήττα με 2-0 (21-19, 21-15) σετ από τις Ρουμάνες Βάιντα, Ορντεάν και αποκλείστηκαν από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Από τα προκριματικά, στο κυρίως ταμπλό προκρίθηκαν οι ιταλίδες Σκαμπόλι, Βαράσι, οι νορβηγές Χάνσεν, Ζίλστρα, οι αγγλίδες Έβανς, Όστιν και οι ρουμάνες Βάιντα, Ορντεάν.

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του κυρίως ταμπλό. Εκεί οι οκτώ ελληνικές ομάδες χωρίστηκαν στα ισάριθμα γκρουπ και έτσι δεν θα έχουμε κάποιον εμφύλιο. Βέβαια, αυτό δεν μπορεί να αποκλειστεί ως σενάριο στο γύρο των "12".

Ακολουθούν όλα τα αποτελέσματα των προκριματικών, αλλά και όλους τους ομίλους και το αγωνιστικό πρόγραμμα του κυρίως ταμπλό.

ΤΑΜΠΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

ΠΡΩΤΟΣ ΓΥΡΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ

  Αγώνας Αποτέλεσμα
1 Μισλίβετσεκ/Πιχέρα(Τσεχία) - Σεκάρ/Γαμραλί (Ιράν) 2-0 (21 - 16,21 - 13)
2 Μολίν/Λέιβιν(Σουηδία) - Γκαβρίλοφ/Πλάβσιτς (Σερβία) 2-0 (21-12, 21-11)
3 Μπέργκερουντ/Ρετερχολτ (Νορβηγία) / Λέβλι/Οπσαχ (Νορβηγία) 2-0 (21-8, 21-14)
4 Σντέμπελ/Κάτζμαρεκ (Πολωνία) - Κούβιτσκα/Κισλίτσιν (Ρωσία) 0-2 (19-21, 21-23)
5 Μπολγκόβ/Ερμίλοβ (Ρωσία) - Ερτλ/Κρατζ (Αυστρία) 2-1 (19-21, 21-19, 15-12)
6 Βαντεκάβεγιε/Βαντεκάβεγιε (Βέλγιο) - Βάις/Ντζαβορόνοκ (Τσεχία) 0-2 (16-21,18-21)
7 Μπακχάρ/Μπογκάτοβ (Ρωσία) - Αποστόλου/Σιαμπάνης (Κύπρος) 0-2 (25-27, 15-21)
8 Ρόμπερτς/Ντέντλερ (ΗΠΑ) - Γκοσελάν/Σιλβέστρ (Γαλλία) 0-2 (14-21, 20-22)

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΥΡΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ

  Αγώνας Αποτέλεσμα
1 Μισλίβετσεκ/Πιχέρα(Τσεχία) - Μολίν/Λέιβιν(Σουηδία) 2-1 (21-13, 23-25, 15-10)
2 Μπέργκερουντ/Ρετερχολτ (Νορβηγία) - Κούβιτσκα/Κισλίτσιν (Ρωσία) 2-1 (18-21, 21-18, 15-13)
3 Μπολγκόβ/Ερμίλοβ (Ρωσία) - Βάις/Ντζαβορόνοκ (Τσεχία) 0 - 2 (15-21, 13-21)
4 Αποστόλου/Σιαμπάνης (Κύπρος) - Γκοσελάν/Σιλβέστρ (Γαλλία) 0-2 (19 - 21,15 - 21)

ΚΥΡΙΩΣ ΤΑΜΠΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Σίβολαπ/Γιαρζούτκιν (Ρωσία)
Χαμπρ/Λεντς (Τσεχία)
Μπριρ/Ντιλιέ (Ελβετία)
Τζιουμάκας/Κανέλλος (Ελλάδα)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΟΥ

Σίβολαπ/Γιαρζούτκιν (Ρωσία) - Τζιουμάκας/Κανέλλος (Ελλάδα)

Χαμπρ/Λεντς (Τσεχία) - Μπριρ/Ντιλιέ (Ελβετία)

Νικητής 1 - Νικητής 2

Ηττημένος 1 - Ηττημένος 2

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Σμέντινς/Ρέγκζα (Λετονία)
Φριντλ/Τρούμερ (Αυστρία)
Άπελγκρεν/Άνεστεντ (Σουηδία)
Νιώπας/Παπαδημητρίου (Ελλάδα)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΟΥ

Σμέντινς/Ρέγκζα (Λετονία) - Νιώπας/Παπαδημητρίου (Ελλάδα)

Φριντλ/Τρούμερ (Αυστρία) - Άπελγκρεν/Άνεστεντ (Σουηδία)

Νικητής 1 - Νικητής 2

Ηττημένος 1 - Ηττημένος 2

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Κοσικάουα/Ικέντα (Ιαπωνία)
Σμιτς/Σόλοβετς (Λετονία)
Γκοσελέν/Σιλβέστρ (Γαλλία)
Ιωαννίδης/Πολυχρονιάδης (Ελλάδα)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΟΥ

Κοσικάουα/Ικέντα (Ιαπωνία) - Ιωαννίδης/Πολυχρονιάδης (Ελλάδα)

Σμιτς/Σόλοβετς (Λετονία) - Γκοσελέν/Σιλβέστρ (Γαλλία)

Νικητής 1 - Νικητής 2

Ηττημένος 1 - Ηττημένος 2

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Α. Μανδηλάρης/Β.Μανδηλάρης (Ελλάδα)
Μισλίβετσεκ/Πιχέρα (Τσεχία)
Μπέργκερουντ/Ρέτερχολτ (Νορβηγία)
Βάις/Ντζαβορόνοκ (Τσεχία)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΟΥ

Α. Μανδηλάρης/Β.Μανδηλάρης (Ελλάδα) - Βάις/Ντζαβορόνοκ (Τσεχία)

Μισλίβετσεκ/Πιχέρα (Τσεχία) - Μπέργκερουντ/Ρέτερχολτ (Νορβηγία)

Νικητής 1 - Νικητής 2

Ηττημένος 1 - Ηττημένος 2

 

ΤΑΜΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΡΩΤΟΣ ΓΥΡΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ

  Αγώνας Αποτέλεσμα
1 Νεζίρ/Γκοκάλπ (Τουρκία) - Ο'Νιλ/Ρέις (ΗΠΑ) 2-0 (21-0, 21-0)
2 Ντοστάλοβα/Ντοστάλοβα (Τσεχία) - Σκαμπόλι/Βεράζι (Ιταλία) 0-2 (11-21, 17-21)
3 Μελβίγ/Φούλερ (ΗΠΑ) - Χέλαντ-Χάνσεν/Ζίλστρα (Νορβηγία) 0-2 (17-21, 16-21)
4 Κραν/Λούντε (Νορβηγία) - Λίντρεμ/Μάλστρεμ (Σουηδία) 2-0 (21-19, 27-25)
5 Μερβέ/Γιουτσεβέρ (Τουρκία) - Κίρκορ/Γκράβεντερ (Σουηδία) 2-0 (22-20, 21-8)
6 Έβανς/Όστιν (Αγγλία) - Κρέγκαρ/Φαμπιάν (Σλοβενία) 2-0 (21-15, 21-14)
7 Μπουλτς/Ζντεσαρ (Σλοβενία) - Χρόβατ/Μπένεντικ (Σλοβενία) 2-0 (21-13, 21-19)
8 Καραγκούνη/Σαρακατσάνη (Ελλάδα) - Βάιντα/Ορντεάν 0-2 (19-21, 15-21)

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΥΡΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ

  Αγώνας Αποτέλεσμα
1 Νεζίρ/Γκοκάλπ (Τουρκία) - Σκαμπόλι/Βεράζι (Ιταλία) 0-2 (18-21, 16-21)
2 Χέλαντ-Χάνσεν/Ζίλστρα (Νορβηγία) - Κραν/Λούντε (Νορβηγία) 2-1 (16-21, 21-14, 15-9)
3 Μερβέ/Γιουτσεβέρ (Τουρκία) - Έβανς/Όστιν (Αγγλία) 0-2 (17-21, 11-21)
4 Μπουλτς/Ζντεσαρ (Σλοβενία) - Βάιντα/Ορντεάν 0-2 (15-21, 10-21)

ΚΥΡΙΩΣ ΤΑΜΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τσοπούλου/Μαναβή (Ελλάδα)
Κλίνγκερ/Κίνγκερ (Αυστρία)
Τούριν/Τουριν (Σουηδία)
Χέλαντ-Χάνσεν/Ζίλστρα (Νορβηγία)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΟΥ

Τσοπούλου/Μαναβή (Ελλάδα) - Χέλαντ-Χάνσεν/Ζίλστρα (Νορβηγία)

Κλίνγκερ/Κίνγκερ (Αυστρία) - Τούριν/Τουριν (Σουηδία)

Νικητής 1 - Νικητής 2

Ηττημένος 1 - Ηττημένος 2

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Κοτλασόβα/Ρεσόβα (Τσεχία)
Ντρίσεν/Μέρτενς (Ολλανδία)
Βάιντα/Ορντεάν (Ρουμανία)
Σαριδάκη/Μυριλλα (Ελλάδα)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΟΥ

Κοτλασόβα/Ρεσόβα (Τσεχία) - Σαριδάκη/Μυριλλα (Ελλάδα)

Ντρίσεν/Μέρτενς (Ολλανδία) - Βάιντα/Ορντεάν (Ρουμανία)

Νικητής 1 - Νικητής 2

Ηττημένος 1 - Ηττημένος 2

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Ολίβοβα/Ρετσακόβα (Τσεχία)
Αγγελοπούλου/Κωνσταντοπούλου (Κύπρος)
Σκαμπόλι/Βαράζι (Ιταλία)
Κλέπκου/Μπάκα (Ελλάδα)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΟΥ

Ολίβοβα/Ρετσακόβα (Τσεχία) - Κλέπκου/Μπάκα (Ελλάδα)

Αγγελοπούλου/Κωνσταντοπούλου (Κύπρος) - Σκαμπόλι/Βαράζι (Ιταλία)

Νικητής 1 - Νικητής 2

Ηττημένος 1 - Ηττημένος 2

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Όργκεν/Όλσεν (Σουηδία)
Τιντέσκοβ/Τρανς (Δανία)
Έβανς/Όστιν (Αγγλία)
Αποστολάκη/Σπυλιωτοπούλου (Ελλάδα)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΟΥ

Όργκεν/Όλσεν (Σουηδία) - Αποστολάκη/Σπυλιωτοπούλου (Ελλάδα)

Τιντέσκοβ/Τρανς (Δανία) - Έβανς/Όστιν (Αγγλία)

Νικητής 1 - Νικητής 2

Ηττημένος 1 - Ηττημένος 2

 

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

HIGHLIGHTS

equalizer