ΣΤΗΛΕΣ

Κανένα fair play, πάμε στο Μουντιάλ!

Η εθνική Παναμά προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Μουντιάλ κι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα στα τελευταία λεπτά τέτοιων αναμετρήσεων με έναν αναπληρωματικό να κάνει απίθανο σπριντ για να διώξει την μπάλα και να ροκανίσει το χρόνο. (video)

Την πρόκριση της για πρώτη φορά σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγύρισε η εθνική Παναμά μετά τη νίκη επί της Κόστα Ρίκα (2-1). Μπορεί το πρώτο γκολ να μην έπρεπε να μετρήσει, το δεύτερο και νικητήριο να "τρέλανε" τον Παναμέζο εκφωνητή, αλλά τέτοια ματς κρίνονται ακόμη και στις μικρότερες λεπτομέρειες.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ροκανίσουν το χρόνο κι εφηύραν διάφορους τρόπους για να το πετύχουν. Όπως, για παράδειγμα, το απίστευτο σπριντ ενός αναπληρωματικού της εθνικής Παναμά, ο οποίος κατάφερε να κερδίσει μερικά δευτερόλεπτα παρεμποδίζοντας τον αντίπαλο της Κόστα Ρίκα να εκτελέσει το πλάγιο. Ούτε λόγος για fair play! Δείτε το βίντεο που ακολουθεί: