ΣΤΗΛΕΣ

Τα πιο γρήγορα χατ-τρικ στο ποδόσφαιρο

Με αφορμή τα τρία γκολ του Μπόατεγκ σε 14 λεπτά, το Sport24.gr σας θυμίζει μερικά από τα πιο διάσημα γρήγορα χατ-τρικ στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου!

Η Μίλαν βρέθηκε να χάνει 3-0 στο "Βία ντελ Μάρε" από την Λέτσε στο ημίχρονο, ωστόσο έφυγε με το "τρίποντο" (3-4) χάρη σε μια επική ανατροπή στην επανάληψη. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ που πέρασε αλλαγή στο δεύτερο μέρος και σε χρόνο ρεκόρ έφερε το ματς στα ίσα.

Με το ρολόι να σημαδεύει το 63ο λεπτό, ο Γκανέζος έγραψε το 3-3 πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό χατ-τρικ μέσα σε μόλις 14 λεπτά (σ.σ. το πρώτο τέρμα το σημείωσε στο 49' και το δεύτερο στο 55').

Με αφορμή την επίδοση του Μπόατεγκ, το Sport24.gr σας θυμίζει μερικά από τα πιο διάσημα γρήγορα χατ-τρικ στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου!

10. Kevin-Prince Boateng - 14 λεπτά

23/10/2011 Λέτσε-Μίλαν 3-4

Όπως είδαμε και πιο πάνω, ο Γκανέζος σκοράροντας μέσα σε 14 λεπτά (49', 55', 63') έφερε τον αγώνα Λέτσε-Μίλαν από το 0-3 στο 3-3. Και λίγο πριν το φινάλε οι ροσονέρι έφτασαν στην μεγάλη νίκη με τον Γκαλιάνι να... τρελαίνεται.

9. Ole Gunnar Solskjaer - 10 λεπτά

6/2/1999 Nότ.Φόρεστ-Μαν.Γιουνάιτεντ 1-8

Με το σκορ στο 72' να είναι 1-4, ο Νορβηγός πέρασε στο παιχνίδι και στα τελευταία 12 λεπτά το ανέβασε μόνος του σε 1-8! Τα τρία πρώτα γκολ για τον "δολοφόνο" με το baby face σημειώθηκαν μέσα 10 λεπτά (80',88',90',92').

8. Marco van Basten - 9 λεπτά

25/11/1992 Μίλαν-Γκέτεμποργκ 4-0

Σε μοναδικό σώου του τεράστιου Φαν Μπάστεν εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Μίλαν με την Γκέτεμποργκ για το Champions League. Ο Ολλανδός σημείωσε και τα 4 τέρματα του αγώνα, με τα 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο να τα πετυχαίνει μόλις σε 9 λεπτά (33', 53', 61', 62').

7. Laszlo Kiss - 7 λεπτά

15/6/1982 Ουγγαρία-Ελ Σαλβαδόρ 10-1

Παγκόσμιο Κύπελλο 1982 και η Ουγγαρία ήδη κάνει πάρτι με 5-0 όταν μπαίνει στο ματς ο Κις (55') ο οποίος συνεχίζει να πυροβολεί για τους Μαγυάρους. Γκολ στο 69', γκολ στο 72', γκολ στο 76' σε ένα χατ-τρικ 7 λεπτών!

6. Jermain Defoe - 7 λεπτά

22/11/2009 Τότεναμ-Γούιγκαν 9-1

Στα 5 γκολ σταμάτησε το κοντέρ του Ντεφόε στο ευρύ 9-1 της Τότεναμ επί της Γουίγκαν. Τα τρία πρώτα ήταν μόλις σε 7 λεπτά (51', 54', 58', 69', 87'), με αποτέλεσμα ο Αγγλος φορ να έχει το δεύτερο γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία της Premier League.

5. Marco van Basten - 6 λεπτά

1/3/1992 Μίλαν-Αταλάντα 3-1

Και πάλι ο τρομερός Ολλανδός! Κόντρα στην Αταλάντα σημείωσε και τα τρία γκολ της ομάδας του σε 6 λεπτά (34', 36', 40), σε μια χρονιά που οδήγησε τους ροσονέρι στο σκουντέτο με 25 γκολ σε 31 αγώνες.

4. David Villa - 5 λεπτά

23/4/2006 Μπιλμπάο-Βαλένθια 0-3

Το ρολόι στο Σαν Μαμές έδειχνε το 81ο λεπτό και όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο 0-0. Ωστόσο ο Νταβίδ Βίγια είχε άλλη άποψη και μόνος του μέσα σε 5 λεπτά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 (81', 84', 86').

3. Robbie Fowler - 4 λεπτά

28/8/1994 Λίβερπουλ-Αρσεναλ 3-0

Το ρεκόρ στην Premier League ανήκει στον Φάουλερ που μέσα σε 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα σκόρπισε το 1994 την άμυνα της Αρσεναλ 3 φορές, μετατρέποντας το 0-0 στο τελικό 3-0 (26', 29', 31')

2. Gerd Muller - 4 λεπτά

7/6/1975 Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μπάγερν 6-5

Ο σπουδαίος Μίλερ δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτή την λίστα, αν και είναι ο μόνος που είδε την ομάδα του να μην κερδίζει παρά το χατ-τρικ που σημείωσε σε 4 λεπτά (38', 40', 42'). Βλέπετε η Φορτούνα σημείωσε 6 γκολ εκείνη την ημέρα!

1. Tommy Ross - 90 δευτερόλεπτα

28/11/1964 Ρος Κάουντι-Νέριν Κάουντι 8-1

Αυτό είναι το επίσημα αναγνωρισμένο- από το βιβλίο Γκίνες- πιο γρήγορο χατ-τρικ στην ιστορία του ποδοσφάιρου. Μόλις στα 18 του χρόνια ο Ρος πέτυχε 7 γκολ, παίρνοντας το σκορ από το 1-0 και φτάνοντας το στο 8-1. Τα τρία πρώτα τα σημείωσε σε... 90 δευτερόλεπτα!

" Τώρα είναι πολύ δύσκολο να σπάσει γιατί οι πανηγυρισμοί κρατάνε κοντά στο ένα λεπτό", δηλώνει ο ίδιος. " Τότε δεν υπήρχαν... φιλιά και αγκαλιές. Μόλις έβαζες το γκολ, έτρεχες πίσω στο κέντρο και ο αρχηγός σου χτύπαγε το κεφάλι και σου έλεγε ''Μπράβο παιδί μου"...