OPINIONS

Υπέρβαση μέχρι τον Γολγοθά

Ο Γιώργος Οικονόμου γράφει για τ' άλματα που έκανε μέσα σε λίγους μήνες ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, μέχρι που συνάντησε την Ρεάλ Μαδρίτης που ήταν σαφώς ανώτερη σε πολλούς τομείς.

Σε μία χρονιά που έμοιαζε χαμένη στη EuroLeague, ολοι τον είχαν ξεγραμμένο ο Παναθηναϊκός από την έλευση του Ρικ Πιτίνο κι έπειτα, έκανε άλματα προόδου με συνέπεια να βρεθεί στα playoffs. Η υπέρβαση έγινε από τους πράσινους κόντρα σε πολλά ζητήματα που είχαν να λύσουν αλλά απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης ήθελε πολλά περισσότερα πράγματα, ώστε να κάνει ακόμα ένα βήμα και να ξεπεράσει τον... Γολγοθά.

Ίσως, να δικαιούταν κάτι περισσότερο από αυτό το 3-0 στη σειρά. Να έχει δικαιολογημένα παράπονα κυρίως για το πρώτο ματς στη Μαδρίτη, ωστόσο στον τελικό απολογισμό οι Ισπανοί ήταν σαφώς ανώτεροι . Για να είμαστε ειλικρινείς, η υπέρβαση συνεχίστηκε ακόμα και στο τρίτο παιχνίδι για τους πράσινους. Τις στιγμές που έμειναν πίσω στο σκορ αλλά βρήκαν τον τρόπο, προκειμένου να επιστρέψουν. Όταν όμως, η αναμέτρηση μπήκε στο κρίσιμο σημείο της, οι παίκτες του Λάσο κυριάρχησαν απόλυτα.

Λύσεις από τα 6.75, διάβασμα και σωστές συνεργασίες, χωρίς να πανικοβληθεί σε καμία περίπτωση. Έχοντας στο ροτέισον παίκτες που ανά πάσα στιγμή μπορούσαν να γίνουν πρωταγωνιστές, δεν γινόταν να ηττηθεί. Σε αντίθεση φυσικά με τους γηπεδούχους που είχαν πολλές μεταπτώσεις. Κόντρα στη λογική δεν μπορείς να σταθείς σε σειρά αγώνων, ωστόσο ο Παναθηναϊκός οφείλει να χτίσει σε αυτό που δημιούργησε όταν ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και να διορθώσει τα λάθη του το ερχόμενο καλοκαίρι. Με τις ομάδες που συνεχίζουν στη διοργάνωση, καταλαβαίνετε πώς τίποτα δεν θεωρείται δεδομένο και εύκολο για να βρεθείς σε ένα Final Four.

Η σεζόν πάντως, δεν έχει ολοκληρωθεί και το τριφύλλι θα στραφεί στον επόμενο στόχο του για να ολοκληρώσει με το νταμπλ την φετινή αγωνιστική περίοδο.

ΕΜΕΙΝΕ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΟΤΖΕΣΚΙ

Με αλλαγή σε όσα είχαμε δει μέχρι τώρα μπήκε ο Παναθηναϊκός καθώς ο Ρικ Πιτίνο έριξε από την αρχή στο παρκέ τον Ματ Λοτζέσκι και τον Τζέιμς Γκιστ στο “4”. Ο Αμερικανός φόργουορντ όμως, έκανε δύο φάουλ σε ένα λεπτό και πήγε γρήγορα στον πάγκο. Οι “πράσινοι” κόλλησαν επιθετικά αλλά μετά από καιρό βγήκε μπροστά ο Λοτζέσκι.

Ο φόργουορντ του “τριφυλλιού” ανέλαβε δράση καθώς ήταν μέσα σε όλες τις συνεργασίες. Πήρε επιθέσεις πάνω του, ώστε να περιοριστούν οι βοήθειες στο πικ εν ρολ του Καλάθη και με τις δικές του λύσεις ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεση του και από τους οκτώ πόντους που βρισκόταν πίσω, πέρασε μπροστά. Στην άμυνα το πρόβλημα ήταν εμφανές, τη στιγμή που οι παίκτες του Πιτίνο αναζητούσαν τον ρυθμό στην επίθεση, προκειμένου να τροποποιήσουν τη φιλοσοφία στις βοήθειες που έδιναν οι Ισπανοί. Οι φιλοξενούμενοι πάντως, συνέχισαν να ελέγχουν την αναμέτρηση καθώς εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των “πράσινων” κυρίως στην επικοινωνία των παικτών αλλά και στον τρόπο που κυνηγούσαν οι γκαρντ τους αντιπάλους τους, μακριά από τη μπάλα.

Αυτή η εικόνα διαφοροποιήθηκε στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, με συνέπεια ο Παναθηναϊκός να βάλει δύσκολα στη Ρεάλ και ν' απαντήσει με ένα σερί 11-0. Στα τελευταία τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο οι “πράσινοι” βρήκαν διαδρόμους αφού ακούμπησαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι, βρίσκοντας δημιουργία κι εκτέλεση. Παράλληλα, σε πολλές περιπτώσεις πήγαν σε συνεργασίες με τους γκαρντ και σκριν μακριά από τη μπάλα κι έτσι βγήκαν τα ελεύθερα σουτ.

Με την υπογραφή του Λοτζέσκι που είχε 14 πόντους στο ημίχρονο χωρίς ν' αστοχήσει σε κάποια προσπάθεια (1/1 β., 2/2 διπ., 3/3 τριπ.) το “τριφύλλι” είχε το προβάδισμα και μάλιστα έχοντας βρει το “όπλο” που του έλειπε, ώστε να βρει έξτρα λύσεις.

ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΛΥΣΕΩΝ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΗ ΡΕΑΛ ΣΤΟ FINAL FOUR

Με τον Πιτίνο να συνεχίζει τις αλλαγές στα σχήματα, ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ σε μία μεγάλη μάχη στο ΟΑΚΑ, ωστόσο η απόσταση δεν ασφαλείας. Μέσα σε όλα ο Καμπάτσο προσπαθούσε με τον δικό του τρόπο να βγάλει εκτός ρυθμού τους αντιπάλους του. Το επιθετικό πρόβλημα για τους γηπεδούχους έκανε ξανά την εμφάνισή του στο τρίτο δεκάλεπτο αφού δεν βρήκε πόντους από τους παίκτες οι οποίοι τον κρατούσαν όρθιο στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στα ίσια (58-58).

Η πρόθεση των “πράσινων” να περάσει η μπάλα κοντά στο καλάθι με τον Ίαν Βουγιούκα ήταν ξεκάθαρη. Ο έμπειρος σέντερ του Παναθηναϊκού έδινε πολύτιμες λύσεις βάζοντας δύσκολα στους ψηλούς της Ρεάλ. Η μία επιλογή ήταν αυτή και η δεύτερη να βγει από τα σκριν και να εκτελέσει ο Λοτζέσκι. Σε αυτές τις δύο επιλογές επέμεινε με υπομονή ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο δεκάλεπτο, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι απαντούσαν συνεχώς.

Οι συνεργασίες του Καμπάτσο με τον Αγιόν ήταν συνεχόμενες και καθοριστικές αφού ο σέντερ της Ρεάλ διατηρούσε το προβάδισμα για την ομάδα του. Τα τρία καθοριστικά τρίποντα από Τέιλορ, Ράντολφ και Καμπάτσο, επιβεβαίωσαν γι' ακόμα μία φορά την πολυφωνία και τις πολλές επιλογές που είχε η Ρεάλ Μαδρίτης, σ' ένα διάστημα που οι παίκτες του Πιτίνο έβρισκαν λύσεις με το σταγονόμετρο. Εκεί ήταν και η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων, στις σημαντικές λεπτομέρειες που δίνουν τα εισιτήρια για το Final Four.