Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας
Τα ντέρμπι ΠΑΟΚ - Άρης και ΑΕΚ - Παναθηναϊκός για την 14η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League ξεχωρίζουν στο μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας.
Η 14η στροφή της EKO Basket League ολοκληρώνεται σήμερα (5/1) με δύο μεγάλα παιχνίδια. Δύο μεγάλα ντέρμπι. Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Άρη (17:45, LIVE Blog από το Sport24.gr) σε ένα παιχνίδι που έχει χαρακτήρα τελικού, αφού οι δύο ιστορικές ομάδες μάχονται για να αποφύγουν τον υποβιβασμό.
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η φορμαρισμένη ΑΕΚ υποδέχεται τον - ανεβασμένο μετά το διπλό στην έδρα της ΤΣΣΚΑ - Παναθηναϊκό (21:30, LIVE Blog από το Sport24.gr), σε ένα παιχνίδι που θα δείξει πόσο ψηλά μπορεί να κοιτάξει η "Ένωση".
Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:
ΠΑΟΚ - Άρης: 17:45
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 21:30
Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1 |
Παναθηναϊκός* |
25 |
12-1 |
2 |
Προμηθέας |
24 |
10-4 |
3 |
Περιστέρι |
23 |
9-5 |
4 |
Ήφαιστος |
22 |
8-6 |
5 |
ΑΕΚ* |
22 |
9-4 |
6 |
Λαύριο |
21 |
7-7 |
7 |
Ιωνικός |
21 |
7-7 |
8 |
Πανιώνιος |
20 |
6-8 |
9 |
Ηρακλής |
20 |
6-8 |
10 |
Ρέθυμνο |
20 |
6-8 |
11 |
Λάρισα |
19 |
5-9 |
12 |
Κολοσσός |
19 |
5-9 |
13 |
Άρης* |
16 |
3-10 |
14 |
ΠΑΟΚ* |
16 |
3-10 |
*Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, Άρης και ΠΑΟΚ έχουν έναν αγώνα λιγότερο
ΔΡΑΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ
Με εξαίρεση την Α2 - η 13η αγωνιστική της οποίας διεξήχθη χθες (4/1) - υπάρχει μπασκετική δράση σε όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες, σε μία ημέρα που είναι γεμάτη μπάσκετ.
Αναλυτικά το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας:
Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
1ος Όμιλος
Στ. Βενέτης 18.00 Αιγάλεω-Πανερυθραϊκός
Εσπέρου 17.00 Έσπερος-Δούκας
Ζ.Αλεξάνδρου 17.00 Ιωνικός ΝΦ-Πρωτέας Β.
Δύο Αοράκια (Κ.Θ.) 17.00 ΟΦΗ-Μανδραϊκός
Αταλάντης 17.00 Λοκρός-Εθνικός
Π.Βογιατζής 17.00 Πανελευσινιακός-ΝΕ Μεγαρίδος
Νέας Πεντέλης 17.00 Πεντέλη-ΚΑΟ Μελισσίων
Παπάγου 17.00 Παπάγου-Μαρούσι
2ος Όμιλος
Ευκαρπίας 17.00 Ευκαρπία-Στρατώνι
Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές
Φαρσάλων 17.00 Φάρσαλα-Πρωτέας Γρ.
Κομοτηνής 17.00 Κομοτηνή-ΠΑΣ Γιάννινα
Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου
Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος Λαμίας-Πολύγυρος
Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Αίας Ευόσμου
Λευκάδας 17.00 Δόξα Λευκάδας-ΧΑΝΘ
Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
1ος Όμιλος
ΓΣ Παπασιδέρης 17.00 Κορωπί-ΣΔΥ Τρίπολης
Γ&Ε Μπουρνάκη 13.00 Ερμιόνη-Νέο Ληξούριο
Γλαύκου 17.00 Γλαύκος-Ηλυσιακός
Ακράτας 17.00 Ακράτα-Π.Φάληρο
Ν.Περκίζας 17.00 Χαλάνδρι-Άρης Νίκαιας
Κορίνθου 17.00 ΚΑΟ Κορίνθου-Παναχαϊκή
Δ.Βικέλας 17.00 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Αχαγιά 82
2ος Όμιλος
Νάξου 15.00 Φανάρια-Αργοναύτης Τρ.
Ιλίου Β’ Γ. Κακούρης 17.00 Ένωση Ιλίου-Ερμής Σχηματαρίου
Αυλίδας 17.00 Αίαντας Αυλίδας-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ
Κροίσος Πέρσης 17.00 Μίλων-ΕΦΑΟ Ζωγράφου
ΕΑΚ Χανίων 15.00 ΑΟΚ Χανιά-Κρόνος Αγ. Δημητρίου
Ερ. Χατζόπολους 17.00 Άρης Θήβας-ΑΚ Χαλκίδας
Βυζαντινό Α.Κ. 15.00 Πέρα-Βούρειος ΑΟΛ Χίου
3ος Όμιλος
Βόλου 17.00 Ολυμπιακός Βόλου-Φαίακας Κέρκυρας
Παλαμά 17.00 Τιτάνες Παλαμά-ΣΚ Ιωάννινα
Αριδαίας 17.00 Αριδαία-Αίολος Τρικάλων
Μπάρας 17.00 Ίκαροι Τρ.-Αναγέννηση Καρδίτσας
Μελίκης 17.00 Μελίκη-Αετοί Βέροιας
Ιωαννίνων (Ν) 17.00 ΑΓΣ Ιωαννίνων-Αριστοτέλης Φλώρινας
4ος Όμιλος
Χρ.Χριστοδούλου 18.00 Ασπίς Ξάνθης-Πανσερραϊκός
Αμπελοκήπων 18.00 Ελπίς Αμπελοκήπων-Μ. Αλέξανδρος
Περαίας 18.00 Ζέφυρος 02-Κένταυρος
Μακεδονικού 18.00 Μακεδονικός-Μαντουλίδης
Σερρών 18.00 Ίκαροι Σ. –ΔΕΚΑ
ΜΕΝΤ 17.00 ΜΕΝΤ-Λεύκιππος Ξάνθης
Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Ιωαννίνων (νέο) 14.00 ΠΑΣ Γιάννινα-Εσπερίδες Καλλιθέας
Αγ. Δημητρίου (Νέο) 14.00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας
Μελισσίων 14.00 ΚΑΟ Μελισσίων-Σπόρτιγκ
Μοσχάτου 13.00 Ελευθερία Μοσχάτου-ΟΑ Χανίων
Αγ. Δημητρίου (Π) 14.00 Δάφνη Αγ. Δημητρίου-ΠΑΟΚ
Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
1ος Όμιλος
Χίου 16.00 Αιγέας Χίου-Αετός Καλλιθέας
Ηλιούπολης Α’ 12.00 Ηλιούπολη-Εύνικος
Γ. Γεννηματάς 13.00 Πρωτέας Βούλας-Πανιώνιος
Ζωγράφου 17.00 ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Αθηναϊκός
Π. Νικολαϊδης (Κερατσινίου) 17.30 Φοίνικας Πειρ.-ΑΟ Άργους
2ος Όμιλος
ΜΕΝΤ 14.30 ΜΕΝΤ-Πυλαία
Ν. Ρυσίου 13.30 Αναγέννης ΝΡ-Παναθλητικός
Σερρών 12.00 Πανσερραϊκός-Πιερικός Αρχέλαος
Καλαμαριάς 12.00 Απόλλων Καλ.-Ηρακλής
Χρ. Χριστοδούλου 13.00 Ασπίς Ξάνθης-Άρης Θεσσαλονίκης
Νεάπολης Λάρ. 12.00 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας-Πανόραμα