ΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα για την Εθνική Νεανίδων από την Λετονία

Μπορεί η Έλενα Τσινέκε να σημείωσε 33 πόντους, αλλά η Εθνική Νεανίδων δεν τα κατάφερε απέναντι στην Λετονία και ηττήθηκε με σκορ 62-71. Επόμενος αντίπαλος η Τουρκία (6/8, 14:00).

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων η Εθνική μας ομάδα, καθώς έχασε απέναντι στην Λετονία με σκορ 62-71. Ξεχώρισε η Έλενα Τσινέκε με 33 πόντους. Επόμενος αντίπαλος την Κυριακή (6/8, 15:00) η Τουρκία.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την Εθνική μας και γρήγορα βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (8-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα ήταν καλύτερη και κατάφερε να μειώσει στους 7 (25-32). Η Λετονία ήταν καλύτερη και έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση της και στην τρίτη περίοδο ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (40-53). Η Ελλάδα “έτρεξε” ένα σερί 10-0 και μείωσε στους 3 πόντους (50-53), αλλά δεν κατάφερε στο τέλος να κάνει τη μεγάλη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 26- 32, 40-53, 62-71

Ελλάδα (Καφαντάρη): Κοντογεώργου 2, Ε. Τσινέκε 33 (5), Τζανετάτου 9 (1τρ. 8ασ.), Μυλωνακη, Αναστασοπούλου 7, Κ. Τσινέκε 4 (1), Παναγιωτοπούλου, Κουκή 2, Χατζηβασιλείου, Πράπα, Τσιχλάκι, Στούπα 5 (1).

Λετονία: Γκουλμπέ 15, Μότε 5 (1), Οζόλα 4, Κλάβινα 11, Σέπτε 7 (1), Λίπε 3, Ροζεντάλε 14, Σμίρνοβα, Κεβερέ 2, Γκράβα 8, Κούμικα 2