ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γερμανία: Περίπατος της Μπάγερν, παρά τα 10 τρίποντα του Μπρέι!

Ο Τι Τζέι Μπρέι ευστόχησε σε 10 τρίποντα, αλλά η Μπάγερν νίκησε εύκολα την Ράστα Βέχτα 95-80 και προκρίθηκε με "σκούπα" στους τελικούς των γερμανικών playoffs.

Σε περίπατο μετέτρεψε και τον τρίτο ημιτελικό των γερμανικών playoffs η Μπάγερν. Μετά τις εύκολες νίκες με διψήφια διαφορά πόντων στους πρώτους δύο αγώνες, η ομάδα του Μονάχου ολοκλήρωσε τη σειρά με άλλη μία άνετη νίκη (95-80), κατακτώντας με sweep την πρόκριση στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Ακόμα και το σόου του Τι Τζέι Μπρέι δεν ήταν αρκετό για την Ράστα Βέχτα. Ο πρώην παίκτης του Κολοσσού έβαλε 38 πόντους με 10/13 τρίποντα και η ομάδα του είχε συνολικά 16/32 σουτ από την περίμετρο. Ο Μπρέι δεν είχε όμως πολλή βοήθεια στην επίθεση, ενώ η Ράστα Βέχτα ευστόχησε μόνο σε 10/25 δίποντα στο παιχνίδι και απέκτησε από πολύ νωρίς ρόλο... κυνηγού στο ματς.

Η Μπάγερν προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 3ο λεπτό και δεν άφησε ποτέ ξανά από τα χέρια της τα ηνία του αγώνα, συντηρώντας με άνεση μία διαφορά 12-20 πόντων σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Οι Λούτσιτς (17 πόντοι), Μπαρτέλ (17 πόντοι), Τζέντοβιτς (15 πόντοι) και Γιόβιτς (14 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς Μπάγερν, η οποία περιμένει πλέον μία εκ των Αλμπα και Όλντενμπουργκ στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 49-41, 77-60, 95-80.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 7 (2), Κόπονεν 6 (2), Ραντόσεβιτς 3 (8 ριμπάουντ), Λούτσιτς 17 (3), Λο 4, Τζέντοβιτς 15 (3), Γιόβιτς 14 (4/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπαρτέλ 17 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4, Μπούκερ 8.

ΡΑΣΤΑ ΒΕΧΤΑ (Κάλες): Κάρτερ, Ντιλίο, Μπρέι 38 (10/13 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 6/6 βολές, 7 λάθη), Κέσενς 3, Γιανγκ 10 (2), Τσάπμαν 4, Χέρκενχοφ, Χόλινς 14 (1), Χάινρικς 2 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κρίστεν 9 (3).

* Στην άλλη ημιτελική σειρά η Αλμπα Βερολίνου προηγείται της Όλντενμπουργκ με 2-0 νίκες. Ο τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή (9/6) στις 16:00.

Photo credits: Eurokinissi