EUROLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Σοπρόν 63-52: Ιστορική νίκη επί της φιναλίστ της EuroLeague!

Ο Ολυμπιακός... βραχυκύκλωσε (63-52) την Σοπρόν και στην 9η στροφή της EuroLeague Γυναικών πήρε την πρώτη του νίκη στην διοργάνωση επικρατώντας της περσινής φιναλίστ.

Ο Ολυμπιακός στην 9η "στροφή" της EuroLeague φάνηκε αφιλόξενος στην περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης, Σοπρόν και πήρε τη νίκη με 63-52. Αυτή μάλιστα είναι η πρώτη άμυνα των ερυθρολεύκων στην διοργάνωση, ενώ η Σοπρόν μετά την ήττα της στο "Τ. Καμπούρης" της Χαλκίδας υποχώρησε στο 5-4. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη "έπνιξε" την Σοπρόν στην άμυνα και με πρώτη σκόρερ την Τζέσικα Τόμας (15 πόντοι) πήρε τη νίκη. Οι Λικέντρα Τζόνσον (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Κατερίνα Σωτηρίου (10π.) ήταν επίσης "διψήφιες", ενώ κάτι περισσότερο από ένα λιθαράκι για να πάρει τη νίκη η ομάδα τους έβαλαν η Άννα Σπυριδοπούλου, η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου και η Πηνελόπη Παυλοπούλου.

Οι ερυθρόλευκος από την αρχή της αναμέτρησης έδειξαν τις διαθέσεις τους, καθώς με όπλο την ενέργειά τους κι έχοντας για οδηγό την Τόμας προηγήθηκαν με 10-5 στα μισά σχεδό της α' περιόδου. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν για το 10-11 (7'), αλλά οι γηπεδούχες με τις Σωτηρίου, Τόμας και Μάζιτς έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +2 (16-14, 10'), ενώ προηγουμένως είχαν προηγηθεί και πάλι με 5 πόντους (16-11). Οι φιλοξενούμενες στις αρχές της δεύτερης περιόδου αύξησαν το σερί τους σε 0-8 (16-19), αλλά ο Ολυμπιακός δεν τις άφησε να ξεφύγουν και στο 15' πήρε και πάλι το προβάδισμα με βολές της Σωτηρίου (24-23). Οι ερυθρόλευκες μάλιστα βασιζόμενες στην καλή τους άμυνα διατήρησαν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες με 3 πόντους (28-25).

Οι ερυθρόλευκες στην τρίτη περίοδο...πάτησαν το "γκάζι" και έβαλαν τις βάσεις της μεγάλης νίκης τους, καθώς η ένταση της άμυνάς τους ανέβηκε. Οι ερυθρόλευκες μάλιστα βρήκαν ρυθμό από τις προσπάθειες τους στην πίσω πλευρά του γηπέδου και κάνοντας επιμέρους σκορ 13-4 στο 27' προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (41-30). Ο Ολυμπιακός μάλιστα με δύο τρίποντες "βόμβες" της Σταμολάμπρου έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +16 (50-34).

Ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο διατήρησε σταθερά σε διψήφια απόσταση τις αντιπάλους τους. Οι ερυθρόλευκες διατήρησαν την σοβαρότητα τους και παρέμειναν προσηλωμένες στον στόχο τους. Οι νταμπλούχες είχαν επιμονή στην επίθεση, συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην άμυνα της Σοπρόν και η διαφορά στο 35' εκτινάχθηκε στους 18 πόντους (57-39). Η Σοπρόν επιχείρησε να αντιδράσει, ροκάνισε την διαφορά, αλλά το... νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκες δεν απειλήθηκαν και το άκουσμα της κόρνας της λήξης τις βρήκε να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη (63-52) και να στήνουν... πάρτι για να το διορθώσουν.

Δεκάλεπτα: 16-14, 28-25, 50-36, 63-52.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 11 (10 ριμπάουντ), Σωτηρίου 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τόμας 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοσμά, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 4 , Σταμάτη, Σταμολάμπρου 9 (2), Τίκβιτς.

Σοπρόν (Ινίγκεθ): Κάσας 15 (2), Τσρβεντάκιτς 8 (1), Ντουπρί 6, Φεγκιβερνέκι 5 (1), Τέρνερ 8, Ντουμπεί, Γιοβάνοβιτς, 2, Ζαχούι 8 (1).