ΜΠΑΣΚΕΤ

Καρολό - Ολυμπιακός 73-68: Η Λιούις "πλήγωσε" τις ερυθρόλευκες

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού είχε πάρα πολύ καλή παρουσία στο Σαρλεβίρ Μεζιέρ της Γαλλίας, αλλά η Καρολό με πρωταγωνίστρια τη Καλίνα Λιούις (32 πόντοι) τη νίκησε στις λεπτομέρειες με 73-68.

Ο Ολυμπιακός στην 6η "στροφή" της EuroLeague Γυναικών "φλέρταρε" με μία ιστορική νίκη, αλλά οι λεπτομέρειες δεν ήταν με το μέρος του και δεν τα κατάφερε απέναντι στην Καρολό (73-68). Οι ερυθρόλευκες για 29 λεπτά είχαν το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφεραν να σταματήσουν την αντεπίθεση της δυνατής γαλλικής ομάδας και υποχώρησαν στο 0-6, ενώ οι γηπεδούχες ανέβηκαν στο 3-3.

Η Καλίνα Λιούις (32 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν η κορυφαία παίκτρια των γηπεδούχων, ενώ οι Άννα Σπυριδοπούλου (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα) και Πηνελόπη Παυλοπούλου (12 πόντοι) ξεχώρισαν για τις ερυθρόλευκες.

H ομάδα του Γιώργου Παντελάκη έδειξε από την αρχή της αναμέτρησης τις διαθέσεις της, καθώς εμφανίστηκε "διαβασμένη" και είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του α' ημιχρόνου. Οι ερυθρόλευκες έχοντας καλές επιλογές τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι και παρά τα 8 λάθη που υπέπεσαν στην περίοδο, προηγήθηκαν με 8 πόντους (5-13) στο 5'. Αν μάλιστα είχαν περιορίσει την Λιούις - σημείωσε 13 πόντους - ως το 10' θα είχαν κλείσει την περίοδο με διαφορά μεγαλύτερη των 2 πόντων (19-21).

Η Νικολοπούλου στις αρχές της β' περιόδου πήρε την σκυτάλη από την Σπυριδοπούλου και στο 13΄ η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 11 πόντους (21-32). Η Φιλίπ έδωσε λύσεις μέσα από την ρακέτα στην Καρολό, η Λιούις συνέχισε να απειλεί και η Καρολό μείωσε σε 32-34 (16'). Οι φιλοξενούμενες, όμως, μετά το τάιμ άουτ του προπονητή τους εμφανίστηκαν συγκεντρωμένες κι έχοντας για όπλο τον πλουραλισμό τους έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +8 (35-43).

Οι γηπεδούχες τρέχοντας σερί 7-0 μείωσαν σε απόσταση "αναπνοής" (43-42) στην εκκίνηση του β΄ ημιχρόνου, αλλά ι η αρχική αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλή. Η άμυνα των ερυθρόλευκων βελτιώθηκε και στο 26' ξέφυγαν και πάλι με 8 πόντους (43-51). Η Καρολό, όμως, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων της που ήταν αποτέλεσμα της πιεστικής άμυνας στο 29:29 πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (56-55) ενώ στο τέλος της περιόδου η Λιούις διαμόρφωσε το 59-55 πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην άμυνα της Καρολό, η οποία βρήκε λύσεις από την Χρουσκάκοβα. Η 23χρονη σέντερ τραβήχτηκε μακριά από το καλάθι και ευστοχώντας τρεις φορές από μέση απόσταση, φρόντισε η Καρολό να μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης προηγούμενη με 66-58. Ο Ολυμπιακός δεν παρέδωσε τα... όπλα και με τις Σπυριδοπούλου (5π.) και Παυλοπούλου μείωσε σε 68-65 (38:43). Η Μπουδερά είχε 1/2 βολές, αλλά το τρίποντο της Σταμολάμπρου ήταν άστοχο και η Λιούις... πυροβόλησε για το 72-65 (39:14) "κλειδώνοντας" τη νίκη της ομάδα της, η οποία εντέλει ήρθε με 73-68.

Δεκάλεπτα: 19-21, 35-43, 59-55, 73-68

Καρολό (Γιερνό): Μπουντερά 7, Φιλίπ 4 (6 ριμπάουντ), Χρουσκάκοβα 17 (8/10 δίποντα), Λιούις 32 (5/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 6, Σεβαγιόν 2, Μασά, Παζέ 5 (1).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μάζιτς 5 (1), Νικολοπούλου 5 (1), Σωτηρίου3 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 15 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σταμολάμπρου 4, Τζόνσον 11 (5 ριμπάουντ), Κοσμά 2, Παυλοπούλου 12 (6/7 δίποντα), Σταμάτη 9 (3/5 τρίποντα), Τόμας 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρολό: 19/32 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 17/20 βολές, 22 (19-3) ριμπάουντ, 17 ασίστ, 21 λάθη, 13 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/30 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 3/6 βολές, 34 (23-11) ριμπάουντ, 15 ασίστ, 22 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Photo credits: Eurokinissi