ΜΠΑΣΚΕΤ

EKO All-Star Weekend: Ο Φλιώνης με 33 πόντους έσωσε τους Rising Stars

EKO ALL STAR GAME 2019 / RISING STARS - ALL TIME STARS (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Οι Rising Stars είδαν τους All time Stars να γυρνούν από το -29 και να ισοφαρίζουν (111-111), αλλά τελικά τους νίκησαν με 120-115 στο κυρίως "πιάτο" της πρώτης ημέρας του ΕΚΟ All Star Weekend.

Οι Rising Stars φαινόταν ότι δεν θα δυσκολευτούν ιδιαίτερα από τους All time Stars, αλλά εκείνοι έφτασαν μία ανάσα από την επική ανατροπή, αλλά δεν κατάφεραν να την ολοκληρώσουν. Οι Rising Stars τελικά πήραν τη νίκη με 120-115, χάρη στον Δημήτρη Φλιώνη ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς νωρίτερα είχε κερδίσει και το διαγωνισμό τριπόντων

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: Χρήστος Μιχαηλίδης

Μετά την περσινή τους ήττα στην Πάτρα, οι νεαροί αστέρες πήραν άτυπη ρεβάνς από τους αντιπάλους τους στο φετινό ΕΚΟ All Star Weekend που διεξάγεται στη Θεσσαλονίκη.

Η γιορτή του μπάσκετ ξεκίνησε με το ΕΚΟ All Star Game ΟΣΕΚΑ σ' έναν αγώνα που είχε μόνο νικητές. Πριν το τζάμπολ έγινε ο διαγωνισμός τριπόντων στον οποίο επικράτησε ο Δημήτρης Φλιώνης και πήρε το εισιτήριο για τον διαγωνισμό των "μεγάλων". Στο ημίχρονο διεξήχθη και ο διαγωνισμός καρφωμάτων με νικητή τον Γιάννη Αγραβάνη.

Οι άμυνες όπως αναμενόταν ήταν πολύ χαλαρές, ενώ ήταν εμφανής η πρόθεση των Rising Stars να τρέξουν σε κάθε ευκαιρία προκειμένου να κουράσουν τους αντιπάλους τους. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Καλαφατάκη προηγήθηκαν 30-23 με τους έμπειρους All time Stars. Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους νεαρούς παίκτες οι οποίοι πήγαν στο ημίχρονο έχοντας πάρει προβάδισμα 25 πόντων (72-47).

Η αντίδραση από τους All time Stars -που είχαν στον πάγκο τους τον Βαγγέλη Αλεξανδρή- ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο κι ενώ στο 23' η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της (80-51). Με επιμέρους σκορ 21-33 σε αυτό το κομμάτι του αγώνα μείωσαν 93-80 στο 30'. Η αντεπίθεση δεν σταμάτησε εκεί όμως και στο 38', ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο ισοφάρισε (111-111) κι έβαλε "φωτιά" στο παιχνίδι. Ο Φλιώνης πάντως έδωσε τις λύσεις και με τρίποντο του Χρηστίδη στην εκπνοή γράφτηκε το τελικό 120-115.

Ο Δημήτρης Φλιώνης ήταν εκπληκτικός με 33 πόντους για τους νικητές, 18 πρόσθεσε ο Χρηστίδης και 17 ο Λούντζης.

ΕΛΑΜΨΑΝ ΛΑΖΟΣ ΚΑΙ ΦΩΤΣΗΣ

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος απέδειξε ότι το μπάσκετ δεν ξεχνιέται. Ο 38χρονος σέντερ δεν είχε αντίπαλο να τον σταματήσει και τελείωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους, έχοντας 12/14 δίποντα. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον καλό του φίλο Αντώνη Φώτση ο οποίος πρόσθεσε 20 πόντους με 6/8 τρίποντα.

Rising Stars (Καλαφατάκης): Μωραϊτης 14 (4/7 τρίποντα, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Φλιώνης 33 (6/8 τρίποντα, 7/9 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ασίστ), Σκουλίδας 8, Καμπερίδης, Χρηστίδης 18, Λούντζης 17, Αγραβάνης 9, Κουρτίδης 6, Τζουμάνης 7, Κλωναράς, Βουλγαρόπουλος 8, Καμαριανός.

All time Stars (Αλεξανδρής): Καλαϊτζής 1, Φώτσης 20 (6/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χατζηβρέττας 2, Παπαδόπουλος 28 (12/14 δίποντα, 4/6 βολές), Κακιούζης 12, Γιαννούλης, Χαραλαμπίδης 18 (4/7 τρίποντα), Καρατζουλίδης, Παπαγεωργίου, Παπανικολάου 5, Χατζής 20 (3/5 τρίποντα), Ρεντζιάς 2, Παπαμακάριος 6.

Το Sport24.gr σας μετέφερε live όλα όσα συνέβησαν στην πρώτη ημέρα του EKO All-Star Weekend.

Photocredits: Eurokinissi