ΜΠΑΣΚΕΤ

Έκαναν το 2-0 στον όμιλο τους Ισπανοί και Βόσνιοι

Ισπανία και Βοσνία, μαζί με την Ελλάδα, έκαναν το 2-0 στον όμιλο τους. Νίκησε η Λιθουανία την Σλοβενία (73-55) και η Εθνική μπορεί να πάρει την πρώτη θέση με θετικό αποτέλεσμα στην τελευταία αγωνιστική.

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Εurobasket U18. Η Ισπανία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Ουκρανία (84-72), δυσκολεύτηκε η Βοσνία απέναντι στην Σλοβακία (73/68), αλλά αμφότερες έκανα το 2-0 στον όμιλο τους, όπως και η ελληνική ομάδα που επικράτησε της Φινλανδίας (81-78).

Στον όμιλο της Εθνικής μας, μπορεί η Λιθουανία να βρέθηκε να χάνει με σκορ 30-38 στο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο πάτησε... γκάζι, μέτρησε επί μέρους σκορ 22-6, πέρασε... χειροπέδες στους Σλοβένους και στο τέλος έφτασε εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα με 73-55. Οι Λιθουανοί είναι ο επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας, ματς το οποίο θα διεξαχθεί την Τρίτη (1/8, 21:15). Με νίκη, η "γαλανόλευκη" εξασφαλίζει την πρώτη θέση, ενώ αν χάσει με 11 πόντους διαφορά, εξασφαλίζει την δεύτερη.