BASKETBALL CH. LEAGUE

Τενερίφη - Περιστέρι 72-68: Το αήττητο έσπασε στα Κανάρια

BASKET LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την πρώτη φετινή του ήττα γνώρισε το Περιστέρι, που λύγισε στα Κανάρια Νησιά από την Τενερίφη των Χουέρτας - Σαλίν - Σερμαντίνι. Τρομερή προσπάθεια, με τρεις απόντες από την ομάδα του Ζούρου.

Κάποια στιγμή, θα ερχόταν και η πρώτη ήττα. Το Περιστέρι του 7/7 ταξίδεψε στην Σαντιάγο Μαρτίν Αρένα χωρίς τους Μόρισον - Βασιλόπουλο - Σαλούστρο και λύγισε απέναντι στην Τενερίφη (72-68) για την τρίτη αγωνιστική του Basketball Champions League , της διοργάνωσης που είχε κατακτήσει το 2017 η ομάδα του Τσους Βιντορέτα.

Ο Ηλίας Ζούρος ήξερε ότι το ματς της Τρίτης (29/10) δεν ήταν από τα "must-win" στο ημερολόγιό του, βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και καταστάσεις εν όψει της συνέχειας και δεν μπορεί να έχει παράπονα καθώς το μικρό του ροτέισον υποκλίθηκε στο φινάλε σε μια ομάδα ανώτερη, σε μια ομάδα που έχει σπουδαίους παίκτες όπως ο Μαρσελίνιο Χουέρτας, ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, ο Σάσου Σαλίν κι ο Ντάνι Ντίεθ, όλοι τους το απέδειξαν και με το παραπάνω. Όπως απέδειξε και το Περιστέρι ότι φέτος μπορεί όντως να πρωταγωνιστήσει.

" Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, έδειξαν ότι έχουν τεράστια καρδιά απέναντι σ’ έναν σπουδαίο αντίπαλο και σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Είχαμε σημαντικές απουσίες, αλλά όλα τα παιδιά έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Χάσαμε το παιχνίδι στις λεπτομέρειες στο τέλος κόντρα σ' έναν αντίπαλο που διαθέτει μεγάλη ποιότητα. Τα παιδιά τα έδωσαν όλα και τους αξίζουν συγχαρητήρια… Προχωράμε μπροστά και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι" δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Ηλίας Ζούρος.

Ο MVP

Ο Ντάνι Ντίεθ "σκέπασε" τους Χουέρτας - Σερμαντίνι, σκόραρε 16 πόντους από 5/6 δίποντα και 2/7 τρίποντα, μάζεψε επτά ριμπάουντ και έδωσε δύο ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής, για να λυγίσει την αντίσταση του φανταστικού Περιστερίου που έμενε κοντά και επέμενε. Ειδική μνεία αξίζει ο Σάντι Γιούστα που έβαλε μόλις έξι πόντους, αλλά από δύο μεγάλα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 6/17 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η Τενερίφη, με 5/17 το Περιστέρι σε μια περίοδο που κανείς εκ των δύο προπονητών θα θέλει να θυμάται για καιρό. Οι γηπεδούχοι είχαν στο ημίχρονο επτά κλεψίματα, οι φιλοξενούμενοι οκτώ κι αυτό ήταν ένα δείγμα της απροσεξίας τους, με τον Ζούρο να κοιτάζει τα 7/21 δίποντα της ομάδας του στο 20' και να απορεί. Και οι δύο ομάδες είχαν αρνητικό πρόσημο στη σχέση ασίστ/λαθών, με το Περιστέρι να λυγίζει εξαιτίας της αστοχίας του στο τρίποντο. Αν δεν είχε 7/21 και είχε βάλει δύο περισσότερα σουτ, πιθανότατα θα είχε πάρει και το ματς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μπροστά από νωρίς, το Περιστέρι είχε ένα μικρό προβάδισμα (4-8) χάρη στη συγκέντρωσή του στην άμυνα και παρά το μικρό του ροτέισον, δεν τρόμαξε όταν η Τενερίφη ισοφάρισε στο 10-10. Ο Σμιθ πέτυχε τρίποντο, το σκορ έμεινε χαμηλά και η περίοδος έκλεισε στο 14-13, με τον Ζούρο να προβληματίζεται περισσότερο για τα πέντε λάθη της ομάδας του, παρά από τα 5/17 σουτ της. Το σερί των Ισπανών έφτασε το 15-0 με τον Σαλίν να εκτελεί από παντού για το 25-13 και τον Ντίεθ να τον ακολουθεί για να μοιάζει το 35-23 του ημιχρόνου απόλυτα φυσιολογικό.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν εύκολα μια διαφορά ασφαλείας στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μέχρι ο Γκρέι να μειώσει στους έξι (42-36) στο 28'. Εκεί ο Άτκινς έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 45-36 που κράτησε το Περιστέρι σε απόσταση, με τον Γκρέι να χρεώνεται λίγο αργότερα με αντιαθλητικό φάουλ και να δίνει τέσσερις πόντους στην Τενερίφη για το 49-37. Ακόμη κι έτσι, το ματς δεν είχε κριθεί. Ο Γκρέι κι ο Χάτσερ μείωσαν στους τέσσερις (51-47) στο 32' και κάπως έτσι προέκυψε ένας νέος... αγώνας, με τον Χάτσερ να βάζει και νέο σουτ για το 51-50.

Ένα μικρό 5-0 κράτησε τους γηπεδούχους μπροστά (56-50), με τον Ζούρο να καλεί timeout στο 33' κυρίως για να δώσει ανάσες στους παίκτες του, με τον Χάτσερ να συνεχίζει να σφυροκοπά την άμυνα της Τενερίφης αλλά τους γηπεδούχους να επιβιώνουν έστω και στο φινάλε και να παίρνουν τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε η Σαντιάγο Μαρτίν Αρένα, είχε όμως αυτή την πάντα ιδιαίτερη ισπανική ατμόσφαιρα, αυτή την γιορτινή ατμόσφαιρα που κάνει τη διαφορά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιατόρ, Μαέστρε, Ματσιουλάιτις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 35-23, 51-42, 72-68

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Ντίεθ 16 (5/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουέρτας 10 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντμπεργκ 8, Σαλίν 10 (2), Σερμαντίνι 11 (7 ριμπάουντ), Άτκινς 5 (1), Γκέρα 2, Κονατέ, Λόπεζ 4, Σουάρεθ, Γιούστα 6 (2)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Αγραβάνης 5 (1), Γκρέι 26 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολέ), Χάτσερ 13 (3/12 σουτ), Μόουζες 10 (10 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Μπλέικ (0/5 σουτ), Γόντικας 2, Σκορδίλης 9 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Τενερίφης: 17/32 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 11/12 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/39 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 15/18 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Τενερίφη θα παίξει εκτός έδρας με τη Νίμπουρκ (5/11 στις 21:00), ενώ το Περιστέρι θα γυρίσει στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τη Νίζνι Νόβγκοροντ (5/11 στις 19:00).