BASKETBALL CH. LEAGUE

Χάποελ Ιερουσαλήμ - Περιστέρι 91-78: Πάλεψε απέναντι σε σπουδαίο αντίπαλο

Με μια συνολικά πολύ καλή εμφάνιση, το Περιστέρι πάλεψε στην Ιερουσαλήμ, όμως στο τέλος ηττήθηκε από την πιο ποιοτική Χάποελ που έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs του Basketball Champions League (VIDEO).

Το πάλεψε όσο μπορούσε, ήταν πολύ ανταγωνιστικό, έπαιξε καλό μπάσκετ σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης, στο φινάλε όμως το Περιστέρι ηττήθηκε στην Ιερουσαλήμ από την Χάποελ (91-78) και βρέθηκε πίσω στο σκορ στη σειρά των playoffs του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι η αναμέτρηση έγινε χωρίς κόσμο εξαιτίας του φόβου της ισραηλινής κυβέρνησης για την εξάπλωση του κοροναϊού, τώρα θα πρέπει να ισοφαρίσει στο Ανδρέας Παπανδρέου (11/3 στις 21:30) και να γυρίσει στην Pais Arena για να διεκδικήσει την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Με πλουραλισμό στην επίθεση, με καλό ποσοστό στο τρίποντο και λίγα λάθη, η Χάποελ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά (άλλωστε είναι εκ των φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου) και προηγείται με 1-0, την ώρα που το Περιστέρι στηριζόταν στους Γουίλ Χάτσερ - ΝτιΆντρε Κέιν - Γιανίκ Μορέιρα, ξεπερνούσε τον εαυτό του, αλλά δεν κατάφερνε και την πραγματική υπέρβαση που θα σόκαρε την Ευρώπη.

O MVP

Μπράιμο, Φελντέιν, Μπράουν και Μακ έκαναν καλή δουλειά για τη Χάποελ, αυτός όμως που ξεχώρισε ήταν ο ΤαΣόν Τόμας που σε 26:51 σκόραρε 16 πόντους από 7/10 δίποντα και 2/3 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με επτά ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο κλεψίματα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 0/7 τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο το Περιστέρι, την ώρα που η Χάποελ είχε ήδη ευστοχήσει σε πέντε σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ.75. Οι γηπεδούχοι είχαν στο φινάλε του ματς μόλις δέκα λάθη για τις 22 τελικές τους πάσες, την ώρα που το Περιστέρι μετρούσε 7/25 τρίποντα και είχε πετάξει οκτώ βολές στα σκουπίδια. Εντυπωσιακός ο Γιανίκ Μορέιρα των 20 πόντων και των 10 ριμπάουντ σε 29 λεπτά συμμετοχής. Ο Αγκολέζος πήρε τα μισά δίποντα της ομάδας του (18 από τα 36).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακά μπήκε στο ματς το Περιστέρι, που έψαξε τον αιφνιδιασμό, πήρε τα ριμπάουντ και με τον Κέιν να βοηθά και στις δύο άκρες του παρκέ προηγήθηκε με τρεις (11-14) στο πέμπτο λεπτό. Το κακό για την ομάδα του Παπανικολόπουλου ήταν πως δεν έβρισκε σκορ από την περιφέρεια, με τους γηπεδούχους να βάζουν τα σουτ από τις γωνίες και τον Φελντέιν να πετυχαίνει δύο από την κορυφή για το 25-17 στο 9'.

Το Περιστέρι δεν μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν την αθλητικότητά τους και έχτισαν προβάδισμα 12 πόντων (35-23), όμως στο -13 (41-28) ο Χάτσερ "ξύπνησε" και με διαδοχικά τρίποντα μάζεψε το σκορ στους πέντε (41-36 στο 15') για να δώσει ξανά ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Μετά από το timeout του Κάτας ο Χάτσερ έβαλε κι άλλο τρίποντο (41-39), για να κλείσει το πρώτο μέρος στο 48-46 που άφηνε όλα τα σενάρια στο τραπέζι.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν κατά ριπάς, τους Μορέιρα - Χάτσερ να απαντούν, τον Κέιν να κάνει σημαντική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση, αλλά ένα κάρφωμα του Μπράιμο να γράφει το 65-61 στο 27' και ένα καλό τελείωμα του Τόμας να δίνει αέρα έξι πόντων (67-61) στους γηπεδούχους. Το 72-67 του 30' δεν πλήρωνε πολύ το Περιστέρι, όμως η Χάποελ έδειχνε να ελέγχει το ματς, ήταν πιο "γεμάτη" και πιο ποιοτική ακόμη κι αν δεν το έδειχνε με τον πιο φαντασμαγορικό τρόπο.

Ένα τρίποντο από τον Μπράουν κι άλλο ένα από τον Χόλαντ έστειλαν τη διαφορά στους 11 (78-67) μετά από ένα λεπτό στην τέταρτη περίοδο, με τον Τόμας να γράφει λίγο αργότερα το 80-67 που δεν μπορούσε πια να ανατραπεί. Και δεν ανατράπηκε, με τη Χάποελ να γράφει το 1-0 και το Περιστέρι να έχει πλέον την πίεση του αποκλεισμού πάνω από το κεφάλι του.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κεκλεισμένων των θυρών έγινε η αναμέτρηση στην Pais Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιατόρ, Τσιούλιν, Γιλμάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 48-46, 72-67, 91-78

ΧΑΠΟΕΛ (Κάτας): Μπράιμο 11 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φελντέιν 15 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χόλαντ 9 (3), Λέβι 3 (1), Μακ 15 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπλατ 2, Μπράουν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τέρι 5, Τόμας 16 (7/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζάλμανσον 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκρέι 9 (1/5 τρίποντα), Χάτσερ 13 (4/8 τρίποντα), Κέιν 13 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μορέιρα 20 (10/18 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5 (1), Καράμπελας 4, Μόουζες 1, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος 1

Τα ομαδικά στατιστικά της Χάποελ: 22/37 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 14/20 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 22/36 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 13/21 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Οι δύο ομάδες θα παίξουν στο Ανδρέας Παπανδρέου του Περιστερίου στις 11 Μαρτίου (21:30).