BASKETBALL CH. LEAGUE

Μπάμπεργκ - Περιστέρι 72-69: Είχε το πείσμα, όχι το μεγάλο σουτ

Το Περιστέρι έκανε τρομερή προσπάθεια στη Γερμανία, ηττήθηκε όμως από τη Μπάμπεργκ (72-69) χάρη στο άσχημο ποσοστό του στο τρίποντο και τα δικά του εύκολα λάθη.

Πάλεψε με τρομερό πείσμα, έπαιξε σπουδαία άμυνα, έκανε μια εμφάνιση με μεγάλη συνέπεια στο πίσω μέρος του γηπέδου, στο τέλος όμως το Περιστέρι έφυγε ηττημένο από τη Βαμβέργη. Η Μπάμπεργκ το νίκησε με 72-69 για να πάει στο 4-2 και να το ρίξει στο 3-3 στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League , με τον Ηλία Ζούρο και τους παίκτες του να μένουν με μια πικρή γεύση για τις αμέτρητες χαμένες ευκαιρίες, τα εύκολα λάθη, τα πολλά άστοχα τρίποντα που δεν τους επέτρεψαν να πάρουν ένα σπουδαίο διπλό σε μια υπέροχη έδρα.

Ο MVP

Όσο κι αν ακούγεται ακραίο, ουδείς πραγματικά ξεχώρισε από τη Μπάμπεργκ. Πρώτοι σκόρερ με 11 πόντους ήταν ο Άσεμ Μάρεϊ κι ο Ρετίν Ομπασόχαν, πραγματικά όμως είναι από τις ελάχιστες φορές που δεν αξίζει κάποιος το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη. Ίσως ο Πάρις Λι που έβαλε το κρίσιμο λέι-απ για το 70-67, αλλά κι αυτός είχε επτά πόντους από 3/9 σουτ. Αν πάμε σύμφωνα με την αξιολόγηση, τότε ο Ελίας Χάρις (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 13 ranking) κερδίζει στα σημεία.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Πολύ... περίεργο πρώτο ημίχρονο έκανε η Μπάμπεργκ, που είχε 7/19 δίποντα, είχε όμως μόλις δύο λάθη. Το Περιστέρι από την άλλη μετρούσε έξι μπλοκ, όμως δεν απειλούσε από την περιφέρεια, ακόμη κι έτσι ήταν μέσα στο ματς. Στο τέλος της βραδιάς ένας αριθμός ήταν αυτός που ξεχώριζε, τα 2/15 τρίποντα των φιλοξενούμενων. Ήταν ένα μικρό... θαύμα που έμειναν όρθιοι, που διεκδίκησαν μέχρι τέλους το ματς, αυτή όμως η επίδοση τους στέρησε όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό μια εύκολη εκτός έδρας νίκη. Οι Γερμανοί αστόχησαν σε δέκα από τις 26 βολές τους, ενώ ο Γουίλ Χάτσερ είχε 1/10 σουτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δεν μπήκε καλά στο ματς το Περιστέρι, που βρέθηκε να χάνει με 13-4 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Η περιφερειακή άμυνα δεν ήταν καλή, δύο γρήγορα επιθετικά φάουλ προβλημάτισαν ακόμη περισσότερο τον Ηλία Ζούρο, αρκετά γρήγορα η άμυνα βελτιώθηκε, όμως η Μπάμπεργκ είχε τρομερό ρυθμό και με πέντε εύστοχα τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-21. Οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν τρεις ασίστ για τρία λάθη, είχαν επτά φάουλ που έδωσαν οκτώ βολές, ακόμη κι έτσι στέκονταν όρθιοι και ήταν στη διεκδίκηση του αγώνα.

Οι Γερμανοί πήγαιναν ξανά και ξανά στο +9, το Περιστέρι έπαιζε καλή άμυνα ψηλά και έμενε σχετικά κοντά (34-29 στο 14'), ήταν ανταγωνιστικό, δεν απειλούσε όμως σημαντικά τους γηπεδούχους μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Το έκανε όταν ο Μόουζες κέρδισε διαδοχικές φάσεις σε άμυνα κι επίθεση για το 34-35, για να απαντήσει η Μπάμπεργκ με ένα μικρό ξέσπασμα που την έβαλε ξανά στον ρόλο του οδηγού. Ο Σμιθ διέσχισε όλο το γήπεδο, σκόραρε τρίποντο με ταμπλό για το 42-38 του ημιχρόνου και το ματς ήταν ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Ένα μικρό 5-0 του Περιστερίου έφερε νέο προβάδισμα (42-43) στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου, με το σκορ στο 46-49 όμως οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν τέσσερις σερί επιθέσεις για να διευρύνουν τη διαφορά. Στο 30' βρίσκονταν στον ρόλο του κυνηγού (59-57), ήταν όμως στο ματς και αν είχε περισσότερη ψυχραιμία, δεν θα έβλεπε το 65-61 του 33' να πιέζει τόσο πολύ. Σπατάλησε πάρα πολλές ευκαιρίες η ομάδα του Ζούρου όταν το σκορ ήταν στο 68-65, όμως έμεινε και πάλι όρθια. Ο Μόουζες μείωσε στο 68-67, ο Λι έγραψε το 70-67, όμως στην επόμενη φάση ένα κινητό σκριν χάρισε νέα κατοχή στη Μπάμπεργκ και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γέμισε το γήπεδο της Μπάμπεργκ και είχε και μερικούς οπαδούς του Περιστερίου που έδωσαν κι εκείνοι τη δική τους μάχη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αουνκρόγκερς, Καλατράβα, Ζούπαντσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-21, 42-38, 59-57, 72-69

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μουρς): Χάρις 9 (3/6 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λι 7 (3/9 σουτ, 4 ασίστ), ΜακΛίν 4 (1), Σένγκφελντερ 10 (1), Τέιλορ 4 (1), Μάρεϊ 11 (4/9 δίποντα, 3/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπασόχαν 11 (3/8 σουτ), Ολίντε 7 (2/7 σουτ), Στάκι 3 (1), Τέιλορ, Βάιντεμαν 6 (2)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Χάτσερ 5 (1/10 σουτ), Μόουζες 11 (5/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Σμιθ 9 (1), Βασιλόπουλος 8, Ξανθόπουλος 7 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αγραβάνης 2, Μπλέικ 4, Γόντικας, Γκρέι 9 (4/9 σουτ), Μορέιρα 6, Σαλούστρος 2, Σκορδίλης 6

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάμπεργκ: 13/32 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 16/26 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 26/46 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 11/14 βολές, 42 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 15 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα υποδεχθεί τη Νίμπουρκ (3/12 στις 19:00), ενώ η Μπάμπεργκ θα παίξει εκτός έδρας με την Τενερίφη (3/12 στις 21:30).