BASKETBALL CH. LEAGUE

Περιστέρι - Ρίγα 91-83: Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις

CHAMPIONS LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΡΙΓΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Το Περιστέρι ήταν διπρόσωπο απέναντι στη Ρίγα, πήρε όμως τη νίκη (91-83) και διεύρυνε το αήττητο σερί του εντός κι εκτός συνόρων για φέτος. Οι κυανοκίτρινοι έκαναν το 2/2 στο Basketball Champions League.

Το Περιστέρι ήταν κυρίαρχο στο "Ανδρέας Παπανδρέου" απέναντι στη Ρίγα για τρία δεκάλεπτα, έπαιξε καλή άμυνα για δυόμισι δεκάλεπτα και πήρε τη νίκη (91-83) για να κάνει το 2/2 στο Basketball Champions League. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς, είδαν τους παίκτες του Γιάνις Γκαϊλίτις να επιστρέφουν στο τρίτο δεκάλεπτο (η διαφορά έφτασε στο -1), αλλά ένα τετράλεπτο ξέσπασμα στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου αρκούσε για να "τελειώσει" το παιχνίδι.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Γουίλ Χάτσερ, που "μίλησε" στο τέλος, όπως επίσης από τον Χρήστο Σαλούστρο και τον Μάικ Μόρισον, που κυριάρχησε κοντά στο καλάθι.

Ο MVP

Ο Γουίλ Χάτσερ ήταν καθοριστικός στο παιχνίδι, όχι μόνο γιατί τελείωσε ως ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου, αλλά πολύ περισσότερο επειδή έβαλε το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς (για τρεις) με 1'02'' για το τέλος. Ο έμπειρος γκαρντ βρέθηκε στο παρκέ για 24'33'' και σημείωσε 21 πόντους με 3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα (ξεκίνησε με 0/3 στο πρώτο δεκάλεπτο για να ακολουθήσει το κρεσέντο των πέντε σερί εύστοχων μέχρι το τέλος), ενώ είχε ακόμη 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Ρίγα είχε +13 εκτελεσμένα σουτ εντός παιδιάς σε σχέση με το Περιστέρι (73 έναντι 60), αλλά ήταν πολύ άστοχο. Με 15/41 δίποντα, οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να απειλήσουν από τη ρακέτα, με αποτέλεσμα να ηττηθούν παρά τα 14/32 τρίποντα που είχαν. Από την άλλη, οι παίκτες του Ηλία Ζούρου από νωρίς φόρτωσαν παιχνίδι κοντά στο καλάθι και δικαιώθηκαν απόλυτα, όπως δείχνει το ποσοστό που είχαν στα δίποντα (69.4%).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Περιστέρι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, κυρίως γιατί παρουσιάστηκε πολύ διαβασμένο στην άμυνα. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ήταν πολύ επιθετικοί στον τρόπο που αντιμετώπιζαν τα πικ εν ρολ των φιλοξενούμενων, με τη διαφορά να πηγαίνει σε διψήφια επίπεδα πολύ νωρίς (14-4 στο 7'). Οι κυανοκίτρινοι επένδυσαν πολύ στη ρακέτα, επεδίωκαν να ακουμπάνε την μπάλα σχεδόν επί μονίμου βάσεως στο βαμμένο, κάτι που απέδωσε. Κι ας ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια (1/7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο).

Μόλις βρήκαν ρυθμό από τα 6μ75, το παιχνίδι άνοιξε ακόμη περισσότερο. Το +20 (35-15) του 14ου λεπτού ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που παρουσιάστηκε στο πρώτο μέρος, το οποίο πάντως δεν έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για το Περιστέρι. Συνεχόμενες κακές άμυνες κι η προσωπικότητα του Γιάνις Μπλουμς επέτρεψαν στη Ρίγα να μαζέψει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (44-35).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το προβάδισμα των γηπεδούχων να φτάνει μέχρι το +14 (50-36) στο 23' του αγώνα, έκτοτε όμως η Ρίγα έλεγξε την κατάσταση. Η λετονική ομάδα εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη επιθετικού ρυθμού του Περιστερίου, όπως επίσης το γεγονός πως οι περιφερειακοί του Ηλία Ζούρου ήταν σε κακή κατάσταση. Κατάφερε, έτσι, να μαζέψει τη διαφορά μέχρι τον πόντο (61-60), πριν κλείσει το δεκάλεπτο με λέι απ του Χρήστου Σαλούστρου.

Μέσα σε πέντε λεπτά στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι ανέκτησε τα κεκτημένα. Με συνεχόμενες καλές άμυνες και ευστοχία από την περιφέρεια, οι κυανοκίτρινοι βρέθηκαν στο +19 (84-65 στο 35'), αλλά δεν κατάφεραν να... ησυχάσουν. Η Ρίγα δεν παρέδωσε τα όπλα, επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης με δύο λεπτά για το τέλος.

Πριν αναλάβει δράση ο Γουίλ Χάτσερ. Ο γκαρντ των γηπεδούχων έβαλε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα (τρίποντο) με 1'02'' για τη λήξη, οδήγησε τη διαφορά στο +9 και κάπου εκεί ολοκλήρωσε κάθε ελπίδα ανατροπής των φιλοξενούμενων. Το Περιστέρι πήρε τη νίκη (91-83) και συνεχίζει αήττητο για φέτος σε Ελλάδα και Ευρώπη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι φίλοι του Περιστερίου δημιούργησαν ζεστή ατμόσφαιρα στο "Ανδρέας Παπανδρέου" βοηθώντας τους παίκτες του Ηλία Ζούρου να φτάσουν στη δεύτερη νίκη τους για το Basketball Champions League.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε - Μάριτσιτς - Μπίτνερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 44-35, 63-60, 91-83.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Γκρέι 4 (0/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Χάτσερ 21 (3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Μόρισον 16 (5/5 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 4 (2/5 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ξανθόπουλος 4 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 2, Μπλέικ 4, Γόντικας 2, Μόουζες 4 (6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 16 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Σκορδίλης 9, Σμιθ 5 (5/6 βολές, 4 ασίστ).

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Κάρι 10 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κούρουκς 2, Μάντσεν 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μέντφορντ 14 (3/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Μέντις 6 (2), Μπλουμς 11 (3/5 τρίποντα), Φρεϊμάνις 6 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Ίλινς, Κράινα 8, Στούμπρις 18 (4/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή).

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 25/36 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 20/23 βολές, 38 ριμπάουντ (29+9), 22 ασίστ, 16 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ρίγα: 15/41 δίποντα, 14/32 τρίποντα, 11/16 βολές, 38 ριμπάουντ (27+11), 21 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, το Περιστέρι έχει την ίσως πιο δύσκολη εκτός έδρας αποστολή στη φάση των ομίλων, αφού αντιμετωπίζει την Τενερίφη (29/10, 21:30), ενώ η Ρίγα υποδέχεται τη Νίμπουρκ (30/10, 20:30).

Photo Credits: Eurokinissi