BASKETBALL CH. LEAGUE

Περιστέρι - Νίζνι 71-74: Τον "σκότωσαν" οι δύο Μπράουν

Το Περιστέρι γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα στο Basketball Champions League, αυτή τη φορά εντός έδρας από τη Νίζνι (VIDEO).

Το Περιστέρι πάλεψε μέχρι τέλους, μείωσε στον πόντο (68-69) με 2'52'' για τη λήξη του ματς επιστρέφοντας δύο φορές από το -11 (τη δεύτερη χάρη σε 11 σερί πόντους του Σκούτσι Σμιθ), η Νίζνι ωστόσο έδειχνε αποφασισμένη να φύγει με το "διπλό" από το "Α. Παπανδρέου", όπου εν τέλει επικράτησε 74-71. Ο Μπράντον Μπράουν με 21 δικούς του πόντους και ο... συνεπώνυμός του, Άλεκ Μπράουν με άλλους 14 "πλήγωσαν" την ομάδα του Ηλία Ζούρου, η οποία αδυνατούσε να αντιδράσει στο τρανζίσιον παιχνίδι των Ρώσων.

Έτσι, το Περιστέρι γνώρισε δεύτερη ήττα στο BCL και πλέον έχει ρεκόρ 2-2, σε αντίθεση με τους Ρώσους που βρίσκονται πια στο 3-1.

O MVP

Ο Μπράντον Μπράουν έκανε μεγάλη ζημιά από την περιφέρεια στο Περιστέρι. Τελείωσε το ματς με 21 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Άλεκ Μπράουν που είχε 14 πόντους με 6/12 σουτ και 6 ριμπάουντ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Στο 30' του ματς, το Περιστέρι είχε δεχτεί 30 πόντους (από τους 58) στη ρακέτα. Όσο για το περιφερειακό σουτ, οι δύο γκαρντ, Χάτσερ και Γκρέι ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο έχοντας μαζί 2/12 τρίποντα! Ο πρώτος είχε 5 πόντους με 0/2 δίποντα και 1/5 τρίποντα, ενώ ο δεύτερος είχε 8 πόντους με 1/4 δίποντα και 1/7 τρίποντα στην έναρξη της τετάρτης περιόδου. Εν τέλει οι δύο παίκτες τελείωσαν το ματς έχοντας μαζί 5/26 σουτ!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πάρα πολύ κακό ξεκίνημα από την ομάδα του Περιστερίου, που έβλεπε τη Νίζνι να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, παίρνοντας διπλάσια ριμπάουντ (4-8) αλλά και 6 πόντους στην εκκίνηση, βασίζοντας εκεί το αρχικό της γρήγορο προβάδισμα στο 5' (2-12).

Με μόλις 1/7 σουτ, τη λύση στην αστοχία έδωσαν οι Αγραβάνης και Χάτσερ. Με δύο τρίποντα του πρώτου και ακόμη ένα του Αμερικανού, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-14 (8') και ήρθε σειρά του Λούκιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο νέα σουτ τριών πόντων με τους Μπράουν και Αατάπκοβιτς και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (15-21).

Η είσοδος του Σμιθ έδωσε 8 πόντους στο Περιστέρι που με 8-0 από το τέλος της πρώτης περιόδου μέχρι το 12' έφερε την ισοφάριση στο ματς, αλλά προσωρινά. Ο Μπράντον Μπράουν έφτασε τους 11 πόντους με 3/3 τρίποντα, ενώ ο Γουίλις συνέχισε να δίνει σκορ κοντά στο καλάθι και έτσι οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 9-0, το οποίο έφερε και τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς (24-35 στο 16').

Ο Γκρέι έδωσε ενέργεια και 7 δικούς του σερί πόντους στην ομάδα του μειώνοντας σε 31-38, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χτυπούν στο τρανζίσιον. Είτε μετά από ριμπάουντ, είτε μετά από λάθος (οι γηπεδούχοι είχαν 8 τέτοια στο πρώτο ημίχρονο), είτε ακόμη και μετά από καλάθι που δέχονταν, οι Ρώσοι έτρεχαν μανιωδώς τιμωρώντας κάθε αργή επιστροφή και κάθε ανοιχτό διάδρομο των γηπεδούχων. Οι 7 παραπάνω πόντοι από λάθη (3-10) μαζί και οι 5 παραπάνω πόντοι από αιφνιδιασμό (6-11), προστέθηκαν στην κυριαρχία της Νίζνι στη ρακέτα (10-16) και εξηγούν το προβάδισμα που είχε στο πρώτο μέρος (32-40).

Στο δεύτερο μέρος η ρωσική ομάδα συνέχισε να τρέχουν χωρίς χαλινάρια στο παρκέ και το Περιστέρι να δείχνει αδύναμο και αργό να επιστρέψει και να αντιδράσει. Οι φιλοξενούμενοι, με τους Μπράντον Μπράουν και Λιούις επανήλθαν στο +11 (47-58). Στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, ο Μόουζες είχε 5 σερί πόντους, φτάνοντας τους 11 και μειώνοντας ξανά τη διαφορά στους 6 πόντους 52-58. Το Περιστέρι είχε 1/6 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 0/3 και να χτυπούν κυρίως στη ρακέτα έχοντας 8/15 δίποντα. Είναι χαρακτηριστικό πως, μέχρι το 30', οι Ρώσοι είχαν πάρει 30 πόντους μέσα από το "ζωγραφιστό"! Όλα αυτά, μαζί με τις 8 χαμένες βολές (11/19) κρατούσαν σταθερά τους γηπεδούχους πίσω στο σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρά την αστοχία των περιφερειακών του Περιστερίου, δύο συνεχόμενα τρίποντα των Χάτσερ και Σμιθ έφεραν τις δύο ομάδες σε απόσταση δύο πόντων (60-62) με το επιμέρους σκορ στο 13-4! Από εκείνο το σημείο, ο Σμιθ είχε 11 συνεχόμενους πόντους από την πλευρά του Περιστερίου, μειώνοντας στον πόντο (68-69), ωστόσο καλάθι του Μπράντον Μπράουν και τρίποντο του Μπαμπούριν έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους (71-74), παρά το τρίποντο του Γκρέι που μείωσε στους 3 για το Περιστέρι, αλλά αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης, όπως και ο Χάτσερ στην τελευταία κατοχή των γηπεδούχων.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 800 φίλοι του Περιστερίου βρέθηκαν στις εξέδρες, προσπαθώντας να βοηθήσουν την ομάδα τους με τον δικό τους τρόπο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Γκουριόν, Τομάσεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 32-40, 52-58, 71-74

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Αγραβάνης 6 (2), Γκρέι 11 (3/14 σουτ), Χάτσερ 8 (2/12 σουτ), Μόουζες 11 (9 ριμπάουντ), Σμιθ 21 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέικ 3, Γόντικας 2, Μορέιρα 3 (6 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς):Μπαμπούριν 3 (1), Α. Μπράουν 14 (2), Στρέμκοφ 4, Γουίλις 9, Ζμπανόφ, Αντίποφ 4, Αστάπκοφ 7 (1), Μπ. Μπράουν 21 (5/8 τρίποντα), Γκανκέβιτς 1, Κομόλοφ, Λιούις 11.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 13/32 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 12/20 βολές, 38 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 7 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίζνι: 21/47 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 11/19 βολές, 44 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Περιστέρι παίζει στο Μαυροβούνιο με τη Μόρναρ Μπαρ στις 12/11 (21:00), ενώ η Νίζνι υποδέχεται τη Νίμπουργκ στις 13/11 (18:00).