BASKETBALL CH. LEAGUE

Περιστέρι - Μόρναρ Μπαρ 72-67: Πήραν τον πρώτο τελικό οι Περιστεριώτες

Το Περιστέρι παρά το γεγονός ότι έκανε τα εύκολα δύσκολα επικράτησε με 72-67 κόντρα στην Μόρναρ Μπαρ και έκανε το ένα από δύο βήματα που χρειάζονται για πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League.

Μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League βρίσκεται το Περιστέρι. Οι Περιστεριώτες επικράτησαν με 72-67 κόντρα στην Μόρναρ Μπαρ και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο ματς με την Μπάμπεργκ το οποίο θα κρίνει και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου έκαναν τα εύκολα δύσκολα, αφού στα μισά της δεύτερης περιόδου προηγήθηκαν με 17 πόντους, ωστόσο επέτρεξαν στους φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στο ματς.

Ωστόσο, στο τέλος μίλησε η εμπειρία ορισμένων παικτών του Περιστεριού οι οποίοι έγειραν τη ζυγαριά υπέρ της ομάδας τους. Από την άλλη μεγάλο ματς για τους φιλοξενούμενους έκανε ο Σέχοβιτς, ο οποίος κλήθηκε να μπει στα παπούτσια του Νίντχαμ. Ο Αμερικανός γκαρντ υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα και δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

O MVP

Ο τίτλος θα έπρεπε να μοιραστεί στους Μορέιρα και Βασιλόπουλο. Ο πρώτος πέρα από το καθοριστικό καλάθι και φάουλ που πέτυχε στο τέλος είχε άλλους 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την άλλη ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν εκείνος που με τρία μεγάλα τρίποντα έκοψε τα πόδια στους φιλοξενούμενους σε κρίσιμα σημεία του ματς.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Το Περιστέρι ολοκλήρωσε το ματς με 14 ασίστ για 18 λάθη και σε συνδυασμό με τα καλά ποσοστά του στα κρίσιμα σημεία του αγώνα κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Στα αξιοσημείωτα και τα μόλις οκτώ λάθη που έκαναν οι Περιστεριώτες. Σίγουρα, ο Παπανικολόπουλος θα έχει παράπονο από τους παίκτες του για την εμφάνιση του τρίτου δεκαλέπτου αφού το ολοκλήρωσαν με μόλις δύο φάουλ την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους.

Από την άλλη η Μόρναρ κυριάρχησε στο κομμάτι των ριμπάουντ αφού πήρε δέκα περισσότερα από το Περιστέρι (41-31) με τα 14 από αυτά να είναι επιθετικά! Ωστόσο, η αστοχία τους (ολοκλήρωσαν το ματς με 35% στα σουτ εντός πεδιάς) και τα πολλά λάθη τους (13) δεν τους επέτρεψαν να φτάσουν στην ανατροπή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό για το Περιστέρι. Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με καλάθι του Κάζινς τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (16-6). Οι φιλοξενούμενοι ήταν απελπιστικά άστοχοι και αυτό επέτρεψε στο Περιστέρι να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 21-9.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το Περιστέρι είχε τη διαφορά σταθερά σε διψήφιο νούμερο. Μάλιστα, με κάρφωμα του Μορέιρα έπειτα από ασίστ του Καράμπελα η ομάδα των δυτικών προαστίων έφτασε μέχρι και στο +17 (38-21) με 3.47 να απομένουν για το ημίχρονο. Η Μόρναρ κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο τέλος με το 41-29 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Όσο ιδανικά κύλησαν τα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα, τόσο εφιαλτικά ήταν τα πρώτα οκτώ λεπτά της τρίτης περιόδου για το Περιστέρι. Η Μόρναρ παρά το γεγονός ότι παρέμεινε εξαιρετικά άστοχη έξω από τη γραμμή του τριπόντου κατάφερε να τρέξει επί μέρους 17-4 και να προηγηθεί με 45-46. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Παπανικόπουλου έβγαλαν αντίδραση με τον Βασιλόπουλο να πετυχαίνει δύο μεγάλα τρίποντα οι Περιστεριώτες έτρεξαν επί μέρους 11-2 για να κλείσουν την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 56-48.

Το Περιστέρι έφτασε ξανά στο +11 (61-50) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν εγκατέλειψαν τη μάχη. Η Μόρναρ ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στο καλάθι τρέχοντας επί μέρους 11-2 μέσα σε τρία λεπτά. Έτσι, το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα έγινε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι με τον εξαιρετικό Σέχοβιτς πέρασε μπροστά στο σκορ 64-65 με 2.54 να απομένουν για το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η εμπειρία και η κλάση των Βασιλόπουλο και Χάτσερ.

Ο πρώτος με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Περιστέρι και στο φινάλε ο Χάτσερ έστεισε εξαιρετικά το pick n roll με τον Μορέιρα με τον ψηλό των γηπεδούχων να πετυχαίνει το καλάθι και να παίρνει το φάουλ. Έτσι, οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν με τρεις 70-67 και ο Σαλούστρος με δύο εύστοχες βολές έπειτα από το άστοχο τρίποντο του Χάρις διαμόρφωσε το τελικό 72-67.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: "Α. Παπανδρέου"

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαέστρε, Γιλμάζ, Ατάρντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-9, 41-29, 56-48

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Κάζινς 5 (2/3 διπ., 3 ασίστ), Μπλέικ (0/2 τριπ.), Σκορδίλης 5 (2/4 διπ., 1/1 βολές), Αγραβάνης 2 (1/1 διπ., 4 ριμπ.), Σαλούστρος 6 (1/2 διπ. 4/5 βολ., 4 ριμπ., 1 ασίστ, 2 κλεψ.), Μορέιρα 16 (6/11 διπ. 4/7 βολ. 6 ριμπ), Καράμπελας 8 (1/1 διπ., 2/3 τριπ., 2 ασίστ), Γόντικας, Βασιλόπουλος 11 (1/3 διπ., 3/6 τριπ. 3 ριμπ., 1 ασίστ), Χάτσερ 2 (1/1 διπ., 2 ασίστ), Γκρέι 11 (1/6 διπ., 3/5 τριπ., 4 ασίστ), Μόζες 6 (3/6 διπ., 7 ριμπ., 1 ασίστ)

ΜΟΡΝΑΡ ΜΠΑΡ (Παβίσεβιτς): Χάρις 8 (2/8 τριπ., 3 ριμπ.), Νίντχαμ 12 (2/6 διπ., 2/5 τριπ., 2/2 βολές, 3 ριμπ. 3 ασίστ), Γέλενιτς, Σέχοβιτς 21 (3/5 διπ., 2/6 τριπ., 9/9 βολές, 3 ασίστ) Μουγκόσα, Πάβιτς 13 (5/5 διπ., 1/2 τριπ. 10 ριμπ.), Μπέγκιτς, Βουγιόσεβιτς (7 ριμπ, 2 ασίστ), Παβίτσεβιτς, Μάρκοτα, Βράνιες 3 (1/2 διπ., 1/2 βολές, 7 ριμπ.), Μπιέλιτσα 10 (1/5 διπ., 2/3 τριπ., 3 ριμπ, 1 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 10/15 Βολές, 19/38 Δίποντα, 8/22 Τρίποντα, 31 Ριμπάουντ (26 αμυντικά, 5 επιθετικά), 14 Ασίστ, 8 Λάθη, 7 Κλεψίματα, 1 Τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά της Μόρναρ Μπαρ: 16/19 Βολές, 12/26 Δίποντα, 9/34 Τρίποντα, 41 Ριμπάουντ (27 αμυντικά, 14 επιθετικά), 13 Ασίστ, 13 Λάθη, 5 Κλεψίματα, 0 Τάπες

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Περιστέρι μένει στην έδρα του για να υποδεχτεί την Μπάμπεργκ (28/1, 19:00), ενώ η Μόρναρ Μπαρ θα φιλοξενήσει τη Νίμπουρκ το ίδιο βράδυ (21:00).