BASKETBALL CH. LEAGUE

"Ζωντανός" για πρόκριση ο ΠΑΟΚ, 79-61 την Ορλαντίνα

ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ / ÐÁÏÊ - ÊÁÐÏ ÍÔ ÏÑËÁÍÔÏ / CHAMPIONS LEAGUE / PAOK - CAPO D ORLANDO / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Η διαφορά δυναμικότητας που χωρίζει τον ΠΑΟΚ με την Ορλαντίνα επιβεβαιώθηκε, με τον "δικέφαλο" να παίρνει σχετικά άνετα την εντός έδρας νίκη (79-61) και να παραμένει στο κόλπο της πρόκρισης στους "16" του Basketball Champions League.

Για ενάμιση μόνο δεκάλεπτο παρουσιάστηκε ανταγωνιστική η Ορλαντίνα στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου άργησε να...λειτουργήσει στις δύο πλευρές του παρκέ, παρουσιάζοντας έλλειμμα ενέργειας για μιάμιση περίοδο. Όταν όμως "πάτησε το γκάζι", κυριάρχησε στο παρκέ της PAOK Sports Arena και πήρε την άνετη νίκη (79-61), που τη διατηρεί στο κόλπο για πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα των παικτών του ΠΑΟΚ, οι οποίοι έβρισκαν διαρκώς το σίδερο και έκαναν συνεχόμενα λάθη στο α' δεκάλεπτο. Το -3 (15-18) της α' περιόδου ήταν βέβαια πολύ μικρό για την ιταλική ομάδα, από την στιγμή που ο "δικέφαλος" είχε 5/13 σουτ και 7 λάθη.

Όσο περνούσε η ώρα, οι φωνές του Ηλία Παπαθεοδώρου άρχισαν να... πιάνουν τόπο, με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και τον Δημήτρη Κατσίβελη να αποτελούν τις αιχμές του δόρατος. Οι δύο τους ήταν αυτοί που έδωσαν το έναυσμα για την αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση, μέχρι το +6 (41-35) της ανάπαυλας.

Το νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι, ένα τρίλεπτο εξαιρετικής απόδοσης στις δύο πλευρές του παρκέ έφερε το +16 (53-37') στις αρχές της γ' περιόδου και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Η Ορλαντίνα έκανε απόπειρα αντεπίθεσης, αλλά ουδέποτε απείλησε επί της ουσίας τον ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να διαφυλάξει το προβάδισμά του.

Η νίκη ήρθε με χαρακτηριστική άνεση (79-61), με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να δίνει χρόνο συμμετοχής (5'25'') στον βενιαμίν της ομάδας, Δημήτρη Καραμανώλη.

Ο MVP

Ο Δημήτρης Κατσίβελης ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε την ώρα της κυριαρχίας του ΠΑΟΚ στο β' και το γ' δεκάλεπτο. Ο 26χρονος γκαρντ αγωνίστηκε για 17'59'' έχοντας 10 πόντους (με 2/2 δίποντα και 2/3 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η άμυνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε σημαντικά μετά το α' δεκάλεπτο, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε περισσότερα λάθη (20) απ ότι ασίστ (8).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το "ξέσπασμα" που έκαναν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της γ' περιόδου αρκούσε για να μετατρέψει το παιχνίδι σε... παράσταση για ένα ρόλο. Μέσα σε τρία λεπτά το +6 έγινε +16 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1.500 φίλοι του ΠΑΟΚ βρέθηκαν στην PAOK Sports Arena για την αναμέτρηση με την ιταλική ομάδα, την οποία είδαν επίσης ουκ ολίγοι scouts ομάδων του ΝΒΑ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς (Βοσνία), Γκούριον (Ισραήλ), Μπίγιεντιτς (Βοσνία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 41-35, 62-46, 79-61.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (2), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης (0/3 σουτ, 5 ασίστ), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 6, Ζάρας 13 (3), Χαραλαμπόπουλος 6 (5 ριμπάουντ), Καραμανώλης, Κατσίβελης 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Τζάκσον 9, Γκος 2 (1/6 σουτ), Τζόουνς 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΟΡΛΑΝΤΙΝΑ (Ντι Κάρλο): Γκαλίπο, Αλιμπέγκοβιτς 14 (4), Μέινορ, Ατσούρ 6, Κουλμπόκα 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαγκανά 3 (1), Ντέλας 6 (3/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Βοϊτσιεκόφσκι 5 (1), Στογιάνοβιτς 12, Ντόντα 4.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 19/31 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 11/14 βολές, 36 ριμπάουντ (27+9), 20 ασίστ, 18 λάθη, 12 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Ορλαντίνα: 17/37 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 6/8 βολές, 31 ριμπάουντ (23+8), 8 ασίστ, 20 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα, ο ΠΑΟΚ έχει δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Σαλόν (16/1, 19:30), ενώ η Ορλαντίνα υποδέχεται την Τενερίφη (16/1, 21:30).