ΜΠΑΣΚΕΤ

Χολόν - ΠΑΟΚ 72-68: ο Γκος ήθελε τη νίκη, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος

Τρίτη ήττα στο Basketball Champions League για τον ΠΑΟΚ σε ισάριθμους αγώνες. Πάλεψαν οι Θεσσαλονικείς, όμως λύγισαν στο Ισραήλ απέναντι στη Χολόν (72-68) που εκτέλεσε τις διπλάσιες βολές.

Με δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στο Χολόν με αρκετή πίεση στις πλάτες του. Η ομάδα του Νταν Σαμίρ είχε τον κόσμο στο πλευρό της για το ματς της 3ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, είχε μερικές καλύτερες αποφάσεις και στο τέλος πήρε τη νίκη (72-68) σε ένα πολύ σκληρό ματς από το οποίο οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν πολλά που θα τους βοηθήσουν στη συνέχεια της χρονιάς.

Τρομερό ματς έκανε ο Φιλ Γκος, πολύ καλός ο Βαγγέλης Μαργαρίτης και από εκεί και πέρα το... χάος για τους Θεσσαλονικείς -που εκτέλεσαν τις μισές βολές από την αντίπαλό τους και έχουν παράπονα από τη διαιτησία- και την επόμενη εβδομάδα θα υποδεχθούν τη Ναντέρ στο "Παλατάκι" με στόχο να σπάσουν το ρόδι.

Ο MVP

Ο Φιλ Γκος ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης (23 πόντοι, 3/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), όμως ο Τι Τζέι Κλάιν ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά για τη Χολόν με την αστείρευτη ενέργεια και την τρομερή μαχητικότητά του. Ο Αμερικανός δεν έχει πολλή ποιότητα, τελείωσε όμως τον αγώνα με 9 πόντους από έξι σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, σε μια πολύ "οικονομική" εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΟΚ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Χολόν είχε 5/23 τρίποντα, ο ΠΑΟΚ είχε 10/22, είχε όμως και 18 λάθη, πολλά από τα οποία στην τέταρτη περίοδο που δεν τον άφησαν να διεκδικήσει το ματς. Η τριάδα των ψηλών του Ηλία Παπαθεοδώρου (Μορέιρα - Πόουπ - Γκάρερ) είχε μόλις τέσσερα ριμπάουντ, με τον πρώτο να μη σκοράρει σε 13 λεπτά συμμετοχής. 36 βολές εκτέλεσαν οι γηπεδούχοι, τις μισές οι φιλοξενούμενοι που πήραν 19 λιγότερους πόντους από τη γραμμή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Κόνιαρη, Γκος, Σχίζα, Χρυσικόπουλο, Μορέιρα στην αρχική του πεντάδα, ο ΠΑΟΚ έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει. Κράτησε το τέμπο χαμηλά, πήρε εξαιρετικές αποφάσεις στην επίθεση, προηγήθηκε (9-16 στο 5') και κράτησε μια μικρή διαφορά χάρη στους εννέα πόντους του Φιλ Γκος. Το 18-25 της πρώτης περιόδου έμοιαζε... μαγικό, οι γηπεδούχοι είχαν 5/15 σουτ και 4 λάθη, οι Θεσσαλονικείς μετρούσαν 9/17 προσπάθειες και μόλις δύο λάθη.

Τα δύο φάουλ του Γουάιατ τον είχαν φρενάρει στο ξεκίνημα, ο Αμερικανός μπήκε με τρίποντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκανε όμως γρήγορα το τρίτο του φάουλ και ουσιαστικά "απενεργοποιήθηκε" για τα επόμενα οκτώ λεπτά μέχρι το ημίχρονο. Όσο κι αν οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν ένα ξέσπασμα στην επίθεση, όσο κι αν γκρίνιαζε ο Γκάι Πνίνι στους διαιτητές, τόσο ο ΠΑΟΚ άντεχε και με τους Μαργαρίτη - Γκος να δείχνουν τρομερή ψυχραιμία στα τελειώματα των φάσεων, έκλεισε το πρώτο μέρος στο +8 (34-42) με 54% στα σουτ.

Ο Αθηναίου με τρίποντο κράτησε την ομάδα του σε απόσταση (40-47), όμως η Χολόν απάντησε στα μέσα της τρίτης περιόδου με ένα σερί 9-0, πέρασε μπροστά με κορυφαίο τον Τι Τζέι Κλάιν, δέχθηκε όμως δύο τρίποντα από τους Γκος και Μαργαρίτη για να μπει ξανά στον ρόλο του κυνηγού στο 30' (54-56). Οι Θεσσαλονικείς "επιβίωσαν", το σκορ κόλλησε στις αρχές της τέταρτης, Γουάιατ έγραψε το 64-62 στο 36' και δύο λάθη από τους Γκος - Κόνιαρη στο τελευταίο λεπτό δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από μία πολύ αξιόλογη εμφάνιση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε η Χολόν Τότο Χολ, είχε όμως υπέροχη μπασκετική ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαλντίνι, Σούσλοφ, Ατάρντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 34-42, 54-56, 72-68

ΧΟΛΟΝ (Σαμίρ): Άτκινς 6, Κλάιν 9 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Ντέκουαν Τζόουνς 13 (2), Πνίνι 9 (7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιατ 14 (1), Χαρούς, Σον Τζόουνς 7, Σιμόν 2, Γουόλντεν 12 (1)

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Γκάρετ 2, Γκος 23 (3/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Χάτσερ 7 (2), Κόνιαρης 2, Τέπιτς 5 (1), Αθηναίου 8 (1), Χρυσικόπουλος 5 (1), Μαργαρίτης 11, Μορέιρα, Πόουπ 2, Σχίζας 2, Ζάρας 1

Τα ομαδικά στατιστικά της Χολόν: 13/23 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 31/36 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 6 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 13/31 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 12/18 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 18 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Χολόν θα παίξει και πάλι στο γήπεδό της (30/10 στις 21:00) με την Οπάβα, ενώ ο ΠΑΟΚ θα γυρίσει στο Παλατάκι για να υποδεχθεί τη Ναντέρ (30/10 στις 19:30).