ΜΠΑΣΚΕΤ

Βόννη - ΠΑΟΚ 94-77: Ένας Σούμποτιτς προσγείωσε τον δικέφαλο

CHAMPIONS LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΒΟΝΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ / MOTION TEAM)
CHAMPIONS LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΒΟΝΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ / MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Με πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Σούμποτιτς η Βόννη επικράτησε με 94-77 επί του ΠΑΟΚ, σταμάτησε το αήττητο σερί πέντε αγώνων του δικεφάλου του βορρά και περιέπλεξε τα πράγματα στον όμιλο.

Κατώτερος των περιστάσεων εμφανίστηκε στη Βόννη ο ΠΑΟΚ ο οποίος ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 94-77. Έτσι, το αήττητο σερί του δικεφάλου του βορρά σταμάτησε στους πέντε αγώνες και πλέον τα πράγματα στον όμιλο περιέπλεξαν.

Ο ΠΑΟΚ πλέον έχει 5-4, την ώρα που η Βόννη ανέβηκε στο 4-5, ενώ οι Γερμανοί έχουν και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία αφού έχουν επικρατήσει και στα δύο ματς.

Στα του αγώνα οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έκαναν όσα έπρεπε μόνο για πέντε λεπτά (20-25'). Έτσι, όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό δεν γίνεται να επικρατήσει καμία ομάδα και το τελικό 94-77 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Ο MVP

Δίχως αμφιβολία ο Μπόγιαν Σούμποτιτς. Ο Σέρβος έκανε το τέλειο παιχνίδι. Αυτό άλλωστε μαρτυρούν και οι αριθμοί του αφού είχε 22 πόντους με 1/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα, επτά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής. Τι άλλο να κάνει;!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ναι, η Βόννη ήταν τρομερά εύστοχη σε όλη τη διάρκεια του ματς. Τελείωσε το ματς έχοντας το εντυπωσιακό 59% στα τρίποντα (13/22) και 90% στις βολές (19/21). Αυτό όμως που μαρτυρά την εικόνα του ΠΑΟΚ ήταν το 0 που βρίσκεται δίπλα στους πόντους που πήρε από αιφνιδιασμούς, αλλά και οι μόλις 25 πόντοι του δικεφάλου του βορρά από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Την ίδια ώρα η Βόννη πήρε 21 πόντους σε αιφνιδιασμό και 52 από τον πάγκο της!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ θα περίμενε κανείς να προσπαθήσει να ελέγξει το ρυθμό. Αυτό δεν συνέβη και το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Βόννη. Με μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή του τριπόντου (4/5) οι Γερμανοί κατάφεραν να φτάσουν στο τέλος της περιόδου με τη διαφορά στο +10 (26-16). Τι έκανε ο δικέφαλος στην αντίπερα όχθη; Σχεδόν τίποτα από τα ζητούμενα που υπήρχαν πριν από το ματς. Δεν έλεγξε το ρυθμό, δεν περιόρισε τα ατού των Γερμανών και ήταν απελπιστικά άστοχος.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Γερμανοί συνέχισαν να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια και παρά το γεγονός ότι έπεσε η ευστοχία τους (ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 6/12 τρίποντα, δηλαδή είχαν 2/7 στο δεύτερο δεκάλεπτο) κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 15 πόντους. Ο ΠΑΟΚ βρήκε κάποιες λύσεις με σουτ τριών πόντων από τους Τέπιτς και Χάτσερ, όμως είχε αφήσει τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα αποκλειστικά στους Γερμανούς και έτσι φτάσαμε στο 46-31 του ημιχρόνου.

Το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ήταν ιδανικό για τον ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν ότι έπρεπε, βρήκαν λύσεις και με τους Γκος και Μορέιρα να δίνουν λύσεις κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά γρήγορα στους πέντε (54-49) μετά από πέντε λεπτά παιχνιδιού. Ότι έχτιζε, όμως ο ΠΑΟΚ το γκρέμισε σε ένα δίλεπτο. Από το 54-49 η Βόννη έτρεξε επί μέρους 10-0 για να ανεβάσει τη διαφορά ξανά στο +15 για τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 69-56.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς καλάθι για τέσσερα λεπτά στην έναρξη της τέταρτης περιόδου και η Βόννη το εκμεταλλεύτηκε ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Οι παίκτες του δικεφάλου δεν μπορούσαν να κάνουν απολύτως τίποτα για να μαζέψουν τη διαφορά και να κάνουν μία προσπάθεια για την ανατροπή και έτσι φυσιολογικά ήρθε η ήττα με 94-77.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σχεδόν γεμάτο το Telekom Dome και ανάμεσα τους αρκετοί φίλοι του ΠΑΟΚ οι οποίοι έδωσαν το δικό τους ξεχωριστό χρώμα ενισχύοντας τους παίκτες του Παπαθεοδώρου σε όλη της διάρκεια της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαλντίνι, Σαχίν, Ζαπόλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 20-15, 23-25, 25-21

ΒΟΝΝΗ (Κρούνιτς): Μπαρτόλο 13 (1), Μπίρτσεβις 9 (1), Μπρούνινγκ 6, Τζέιμς 14 (1), Μέιγιο 10 (2), ΝτιΛέο 5 (1), Φάλκενστάιν, Γιασίνσκι, Μίλερ, Ρέιτσελ 7 (1), Σούμποτιτς 22 (5), Γουέμπ 8 (1)

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10 (2), Μορέιρα 20 (12 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 7, Αθηναίου, Γκος 9 (1), Χάτσερ 10 (2), Γκάρετ, Κόνιαρης 5 (1), Τέπιτς 6 (2), Σχίζας, Τσόχλας, Ζάρας 10 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βόννης: 18/32 δίποντα, 13/22 τρίποντα, 19/21 βολές, 25-7 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 0 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/35 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 9/17 βολές, 15-11 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τη Χολόν στο "Παλατάκι (8/1 στις 19:30), ενώ η Βόννη θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Ναντέρ (9/1 στις 20:30).