BASKETBALL CH. LEAGUE

Συντριβή για ΠΑΟΚ στη Γερμανία

FIBA BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Με την άμυνά του να παίρνει κάκιστο βαθμό και τη μάχη των ριμπάουντ να χάνεται κατά κράτος, ο ΠΑΟΚ υπέστη βαριά εκτός έδρας ήττα από τη Λούντβιχσμπουργκ (103-70) στην πρεμιέρα του στο Basketball Champions League.

Το αρνητικό σερί μεγαλώνει για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έφτασε τις τρεις ήττες σε ισάριθμες επίσημες αναμετρήσεις τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Αυτή τη φορά σε ρόλο θύτη ήταν η Λούντβιχσμπουργκ (103-70), η οποία έκανε σμπαράλια την ελληνική άμυνα, "χτυπώντας" κατά βάση κοντά στο καλάθι -με αποτέλεσμα να κάνει θραύση στα ριμπάουντ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόλις για ένα δεκάλεπτο (το πρώτο), αφού έκτοτε παραδόθηκε στις ορέξεις των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Τζον Πάτρικ "πάτησαν το γκάζι" στην επίθεση, σκόραραν με άνεση μέσα από αιφνιδιασμούς και μετά από επιθετικά ριμπάουντ, με τη διαφορά να φτάνει πάνω από τους τριάντα πόντους στις αρχές της δ' περιόδου.

Θυμίζουμε ότι ο "δικέφαλος" παρατάχθηκε δίχως τους Αντώνη Κόνιαρη (αστράγαλος) και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (κοιλιακοί).

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Ηλία Παπαθεοδώρου δήλωσε πως " περιμέναμε ένα σκληρό παιχνίδι σήμερα. Ξέραμε πως έπαιξε η Λούντβιγκσμπουρκ στα προηγούμενα ματς, με πολύ υψηλό τέμπο και ενέργεια. Προσπαθήσαμε να τα ματσάρουμε όλα αυτά, αλλά το κάναμε μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε την αυτοπεποίθηση μας, χάσαμε πολλά αμυντικά ριμπάουντ και νομίζω για αυτόν τον λόγο η Λούντβιγκσμπουρκ νίκησε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο του ΠΑΟΚ για την σημερινή του παρουσία. Ήταν πραγματικά πολύ μεγάλη υποστήριξη, αλλά δεν μπορέσαμε να τους δώσουμε κάτι πίσω με την εμφάνιση μας".

Ο MVP

Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Έλτζιν Κουκ (18π.) και Τόμας Ουόκαπ (18π.) να ηγούνται της προσπάθειας. Οι δυο τους ήταν κι αυτοί που έκαναν τη μεγαλύτερη δουλειά για την ομάδα τους στο β' και το γ' δεκάλεπτο, όταν δηλαδή "άνοιξε" η διαφορά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η κυριαρχία της Λούντβιχσμπουργκ κοντά στο καλάθι ήταν εμφανής σχεδόν στο σύνολο της αναμέτρησης. Δεν είναι μόνο ότι η γερμανική ομάδα τελείωσε με +14 ριμπάουντ (45 έναντι 31) το παιχνίδι, αλλά ότι υπήρχαν διαστήματα του αγώνα που οι παίκτες του ΠΑΟΚ έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν. Για παράδειγμα, στη γ' περίοδο οι παίκτες του Τζον Πάτρικ πήραν +9 ριμπάουντ σε σχέση με τους αντιπάλους τους, έχοντας περισσότερα επιθετικά (7) από τα αμυντικά (4) των φιλοξενούμενων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο α' δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έδειξε μεγάλη ετοιμότητα και εμπιστοσύνη στις δυνάμεις του. Γι αυτό άλλωστε διατήρησε το προβάδισμα, με τον Κέβιν Ντίλαρντ να ξεκινάει "ζεστός" τον αγώνα και να πετυχαίνει μαζεμένα καλάθια. Το +4 (20-24) αποτέλεσε όμως την αρχή του τέλους για τον "δικέφαλο", ο οποίος παραδόθηκε άνευ όρων στη συνέχεια.

Η αμυντική αδυναμία της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καταφανής, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό σκοράροντας με αιφνιδιασμούς και καλάθια από "ένας εναντίον ενός" και κάπως έτσι η διαφορά πήγε στην πλευρά τους.

Δεν έμειναν όμως μόνο στο +8 (48-40) της ανάπαυλας, αφού στη γ' περίοδο "πάτησαν το γκάζι" και επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Με 10/20 σουτ και 16 ριμπάουντ, την ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε 4/14 σουτ και 7 ριμπάουντ, η Λούντβιχσμπουργκ ξέφυγε στο σκορ και οδήγησε το προβάδισμά της σε δυσθεώρητα επίπεδα (78-52 στο 30').

Πλέον το μοναδικό που είχε σημασία ήταν η τελική διαφορά της ήττας του "δικεφάλου", ο οποίος είδε τη γερμανική ομάδα να τον υποχρεώνει εν τέλει σε μία από τις πιο βαριές ήττες της ευρωπαϊκής του ιστορίας (103-70). Πέραν αυτού, έφτασε τις τρεις σερί ήττες (σε όλες τις διοργανώσεις) κι ενώ ακολουθεί η εκτός έδρας δοκιμασία απέναντι στον Παναθηναϊκό Superfoods.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το γήπεδο ήταν γεμάτο, αλλά όχι αποκλειστικά από φίλους της γερμανικής ομάδας. Στις εξέδρες της MHP Arena βρέθηκαν επίσης περίπου 300 φίλοι του ΠΑΟΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντοζάι - Τσεμπίσεφ - Λίτσκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 48-40, 78-52, 103-70.

ΛΟΥΝΤΒΙΧΣΜΠΟΥΡΓΚ (Πάτρικ): Ουόκαπ 18 (1 τρίπ., 7 ασ.), Έβανς 15 (2), Τζόνσον 15 (1), ΜακΚρέι 2 (0/6 τρίπ.), Σίαρς 3, Γκέσκε 3 (1), Πίτερ - ΜακΝίλι 7 (1), Κοχ 1, Σέριτς 5 (1), Βαλεσκόφσκι 4, Κουκ 18 (2 τρίπ., 8 ριμπ.), Τίμα 12.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 12 (1), Κλάσεν 1, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 7 (6 ριμπ.), Καρράς 4, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 5, Ζάρας 11 (1), Καραμανώλης 1, Κατσίβελης 6 (1/7 σουτ, 3/6 βολ., 7 ριμπ., 7 ασ.), Τζόουνς 10 (1), Τρις 10 (2).

Ομαδικά στατιστικά - Λούντβιχσμπουργκ: 25/44 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 26/32 βολές, 45 ριμπάουντ (26+19), 22 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 14/31 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 21/36 βολές, 31 ριμπάουντ (19+12), 15 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ο επόμενος αγώνας του ΠΑΟΚ: Ο "δικέφαλος" δοκιμάζεται την Κυριακή (15/10, 18:00) στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό Superfoods για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ενώ σε ό,τι αφορά το Basketball Champions League επόμενη υποχρέωση είναι η εντός έδρας αναμέτρηση με την Γκαζιαντέπ (18/10, 19:30).