BASKETBALL CH. LEAGUE

Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη ο ΠΑΟΚ, "λύγισε" την Ορλαντίνα στην Ιταλία

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, στο τέλος είχε την ψυχραιμία να διαχειριστεί το προβάδισμα και "απέδρασε" με 63-58 από τη Σικελία, φτάνοντας στην πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League.

Μέχρι πριν από μερικές ώρες, ο ΠΑΟΚ δεν είχε νίκη σε επίσημο ματς. Ο "δικέφαλος", όμως, επικράτησε της Κύμης με 94-83 για τη Stoiximan.gr Basket League, ανέβασε την ψυχολογία του και κατάφερε να πανηγυρίσει για πρώτη φορά και στο Basketball Champions League, επικρατώντας με 63-58 εκτός έδρας της Ορλαντίνα. Έτσι, ανέβασε στο 2-1 το ρεκόρ του.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά το ματς με πολύ καλή άμυνα και τον Μαργαρίτη πρώτο σκόρερ με 7 πόντους (7-18 στο 10'). Και συνέχισε έτσι, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-19 υπέρ του. "Κλειδί" στο διάστημα αυτό η κυριαρχία στα ριμπάουντ, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να έχουν 24 έναντι 13 της ιταλικής ομάδας. Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις και μείωσαν τη διαφορά (32-37 στο 27'). Σε εκείνο το σημείο, όμως, ήταν η σειρά της επίθεσης του ΠΑΟΚ να λειτουργήσει καλά (38-49 στο 30').

Στην 4η περίοδο, η Ορλαντίνα μπήκε με στόχο να γυρίσει το ματς και στο 36' ήταν στο 51-55. Εν συνεχεία ο ΠΑΟΚ έσφιξε ξανά την άμυνα του, ωστόσο η ιταλική ομάδα έφερε το ματς εκεί που ήθελε και 55'' πριν από το τέλος, το σκορ ήταν 58-60. Στο τέλος, όμως, η καλή άμυνα του "δικεφάλου" ήταν ξανά... εκεί κι ο ΠΑΟΚ έφυγε από την Ιταλία με το "διπλό" (58-63).

MVP

Ο Λάκι Τζόουνς. Ο Αμερικανός φόργουορντ έμεινε στο παρκέ για όλο το ματς (40:00) και δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά, καθώς ξεχώρισε με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και μεγάλες άμυνες. Παράλληλα, ευστόχησε σε 3/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στον τομέα των ριμπάουντ. Από το πρώτο λεπτό έχασε ελάχιστες μονομαχίες από τους παίκτες της αντίπαλης ομάδας και στο τέλος η στατιστική έγραψε 41 έναντι 32. Μάλιστα, τα 13 εξ αυτών ήταν επιθετικά. Παράλληλα, οι νικητές ήταν εξαιρετικοί στην αναλογία ασίστ/λάθη, καθώς μοίρασαν 15 τελικές πάσες και υπέπεσαν μόλις σε 9 σφάλματα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην πολύ καλή άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο "δικέφαλος" δέχτηκε 39 πόντους στο β' ημίχρονο, ωστόσο στα κρίσιμα σημεία, όταν ξέμεινε από επιθετικές λύσεις και η Ορλαντίνα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, οι παίκτες του coach Παπαθεοδώρου έβγαλαν καθοριστικές άμυνες και πήραν μία σπουδαία νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η PalaFantozzi στη Σικελία είναι από τις δυνατές έδρες της Lega Basket και σήμερα, για ακόμα ένα ματς, αρκετοί φίλοι της Ορλαντίνα βρέθηκαν στο πλευρό της ομάδας τους και τραγουδούσαν από το πρώτο λεπτό, ανεξάρτητα από την έκβαση του σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-18, 19-32, 38-49, 58-63

ΟΡΛΑΝΤΙΝΑ (Ντι Κάρλο): Αλιμπέγκοβιτς 3, Ίχρινγκ 2, Ατσούρ 3 (6 ασίστ), Κουλμπόκα 15, Στράουτινς, Ντέλας 5, Έντουαρντς 9, Βοϊτσιεχόφσκι 12 (7 ριμπάουντ), Ικόβλεφ 7.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 4, Κλάασεν 10 (8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 3, Κρουμπάλι 4 (10 ριμπάουντ), Κόνιαρης 10 (6 ασίστ), Καράς, Μαργαρίτης 12, Κατσίβελης 3, Τζόουνς 17 (11 ριμπάουντ), Τρις.

Ομαδικά στατιστικά Ορλαντίνα: 13/28 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 11/14 βολές, 32 ριμπάουντ (6 επιθετικά), 18 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 13/37 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 16/21 βολές, 41 ριμπάουντ (13 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 λαθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενοι αγώνων των δύο ομάδων:Την 1η Νοεμβρίου, η Ορλαντίνα θα παίξει εκτός έδρας με την Τενερίφη για το Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ, από τη μεριά του, θα αντιμετωπίσει στη Γαλλία τη Σαλόν.