BASKETBALL CH. LEAGUE

ΠΑΟΚ - Σαραγόσα 93-78: Ραψωδία Άνταμ Σμιθ και θρίαμβος για τον Δικέφαλο

Ο Άνταμ Σμιθ σκόραρε κατά ριπάς με τρομερή αποτελεσματικότητα κι ο ΠΑΟΚ έκανε τη νίκη της σεζόν λυγίζοντας τη Σαραγόσα στο Παλατάκι που είχε ελάχιστο κόσμο το βράδυ της Τετάρτης (20/11).

Τη δεύτερη νίκη του σε έξι αγώνες της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ το βράδυ της Τετάρτης (20/11), καθώς επικράτησε της δυνατής Σαραγόσα (93-78) στο Παλατάκι.

Οι Ισπανοί έπεσαν στο 3-3, οι Θεσσαλονικείς έδειξαν σημαντική βελτίωση και σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης εντυπωσιακή εικόνα, με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να βλέπει τον Άνταμ Σμιθ σε εκπληκτική κατάσταση και τον ΤζέΚουαν Λούις να είναι το απόλυτο στήριγμά του.

Η Σαραγόσα είχε πέντε παίκτες σε καλή βραδιά και σε διψήφιο σκορ, ωστόσο η άμυνά της δεν ήταν αποτελεσματική και δεν βρήκε ποτέ τρόπο να περιορίσει τους δύο Αμερικανούς του ΠΑΟΚ.

Ο MVP

Ασύλληπτο ματς από τον Άνταμ Σμιθ, που έκλεισε τον αγώνα με 31 πόντους από 16 σουτ. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 5/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 3/4 βολές, για να διαλύσει τη Σαραγόσα και να αποδείξει για ακόμα μία φορά ότι έχει εκπληκτική έφεση στην εκτέλεση και μπορεί, αν βελτιώσει άλλα κομμάτια του παιχνιδιού του, να παίξει και σε υψηλότερο επίπεδο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 8 ασίστ για ένα λάθος έκλεισε ο ΠΑΟΚ το πρώτο δεκάλεπτο (30-20), τρεις τελικές πάσες για οκτώ λάθη είχε στη δεύτερη περίοδο (15-24). Διπρόσωποι οι Θεσσαλονικείς στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, ήταν τουλάχιστον αποτελεσματικοί στην εκτέλεση (76% στο δίποντο - 46% στο τρίποντο) και από τη στιγμή που έμειναν εκεί ψηλά, δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στη νίκη παρά τα 17 λάθη τους και τα 16 μετά από το πρώτο δεκάλεπτο. Η Σαραγόσα έκλεισε τον αγώνα με 6/24 τρίποντα και με 25% δεν μπορούσε να επιβιώσει σε αυτό το ματς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακός στο ξεκινημα, ο ΠΑΟΚ είχε υπομονή στην επίθεση και τον Σαρικόπουλο σε ρόλο δημιουργού για το 16-10 στο πέμπτο λεπτό. Ο Έλληνας σέντερ μετρούσε ήδη τέσσερις πόντους και τρεις ασίστ, η ομάδα του είχε φοβερό ρυθμό στην επίθεση, σκόραρε κατά ριπάς και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 30-20 με 10/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, οκτώ ασίστ και μόλις ένα λάθος, στοιχείο που βοήθησε για να χτιστεί αυτή η διαφορά.

Οι Ισπανοί μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο σερί 7-0 για να μαζέψει το σκορ, να ισοφαρίσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μπρουσίνο και ο Σίλι έκαναν σημαντική δουλειά, ο ΠΑΟΚ έψαξε το θέαμα χάνοντας την ουσία κι ο Αργεντινός έβαλε 1/2 βολές για το προσπέρασμα (43-44) λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος.

Με τον Άνταμ Σμιθ να βάζει το ένα σουτ μετά το άλλο, ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο. Πέτυχε 13 πόντους σε τέσσερα λεπτά για το 58-48, κράτησε τον έλεγχο με τον Λούις να παίρνει τη σκυτάλη και να χτυπάει συνεχώς με τον ίδιο τρόπο τη Σαραγόσα, να κρατά τη διαφορά σε μια καλή τιμή (70-61 στο 29') και να βλέπει τον Μπεστ να κλείνει την περίοδο με τρίποντο για το 73-61 που πλέον έδινε τον τίτλο του φαβορί στην ομάδα του.

Ο Τσόχλας από την περιφέρεια (76-62) και ο Σμιθ με πέντε σερί πόντους (80-65) έκριναν οριστικά την αναμέτρηση στα μέσα της τέταρτης περιόδου, για να πάρει ο ΠΑΟΚ την σημαντικότερη νίκη της σεζόν και να δείξει ότι έχει δυνατότητες για κάτι καλύτερο από αυτό που έχει δείξει έως τώρα στη χρονιά.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστος κόσμος βρέθηκε το βράδυ της Τετάρτης (20/11) στο Παλατάκι, ο κόσμος δείχνει να έχει "παγώσει" ξανά με την ομάδα. Κρίμα γιατί τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο ΠΑΟΚ είναι αμέτρητα και παίκτες και προπονητικό team χρειάζονται υποστήριξη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Βελίκοβ, Ντεμάν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-20, 45-44, 73-61, 93-78

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καρράς, Λούις 19 (7/9 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Σμιθ 31 (5/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/4 βολές), Εγκεκέζε 8 (2), Νόουλς 1, Σαρικόπουλος 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σχίζας, Τσόχλας 2, Γουίγκινς 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΣΑΡΑΓΟΣΑ (Φιζάκ): Μπαρέιρο 1, Μπέντσινγκ 13 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπρουσίνο 16 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Ένις 11 (5/6 δίποντα), Σίλι 15 (1), Αλοσέν, Χλίνασον 8, Χούστιζ 12 (6/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ράντοβιτς, Σαν Μιγέλ 2

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 25/37 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 10/16 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Σαραγόσα: 26/40 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα παίξει εκτός έδρας με τη Βόννη (4/12 στις 21:00), ενώ η Σαραγόσα θα υποδεχθεί την Μπρίντιζι (4/12 στις 21:30).

Photo Credits: Eurokinissi