BASKETBALL CH. LEAGUE

ΠΑΟΚ - Νεπτούνας 72-94: Δεν στρίβει με τίποτα

CHAMPIONS LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)
CHAMPIONS LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ) EUROKINISSI SPORTS

Την έκτη του ήττα σε επτά αγώνες στη σεζόν 2019/20 γνώρισε ο ΠΑΟΚ, που διασύρθηκε στο Παλατάκι από τη Νεπτούνας για το Basketball Champions League (VIDEO).

Αποκαρδιωτικός στο ξεκίνημα, εντυπωσιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, προβληματικός για ακόμα μία φορά. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο Παλατάκι από τη Νεπτούνας (72-94) και έπεσε στο 0-3 στο Basketball Champions League 2019/20 , με τον Κώστα Φλεβαράκη να βλέπει την ομάδα του να μένει για ακόμα μία φορά πολύ μακριά από αυτό που θα ήθελε να δει κάθε οπαδός της.

Αυτή ήταν η έκτη φετινή ήττα του ΠΑΟΚ σε επτά αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη, με τον Άνταμ Σμιθ να παλεύει μόνος εναντίον όλων στην επίθεση και τους Τσόχλα - Μαργαρίτη - Γουίγκινς (στην τέταρτη περίοδο, όταν είχαν όλα κριθεί) να προσπαθούν να γίνουν τα στηρίγματά του χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Εξαιρετική η εικόνα των Λιθουανών, που έπαιξαν με πείσμα, κυκλοφόρησαν την μπάλα, μοίρασαν τις επιθέσεις, είχαν πλουραλισμό και αρκετούς παίκτες σε καλή κατάσταση με εντυπωσιακότερους όλων τον Γκίτις Μασιούλις και τον Σίμας Γκάλντικας.

O MVP

Μεγάλο ματς από τον Σίλας Γκάλντικας που έκλεισε τον αγώνα με 11 πόντους από 3/4 δίποντα και 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ και ένα μπλοκ σε κάτι λιγότερο από 23 λεπτά. Συνολικά η Νεπτούνας είχε πολλούς σε εξαιρετική βραδιά, ωστόσο ο συγκεκριμένος έγραψε τη μεγαλύτερη αξιολόγηση για να ξεχωρίσει στις λεπτομέρειες από τους Ολισεβίτσιους, Μασιούλις και Γκαΐλιους.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 5/15 σουτ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, που είχε μία ασίστ για επτά λάθη πριν γράψει έξι τελικές πάσες για κανένα λάθος στη δεύτερη περίοδο! Τόσο εντυπωσιακή ήταν η αλλαγή της εικόνας του, με τον Άνταμ Σμιθ να έχει σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του (16 από τους 39) στο 20'. Δεν υπάρχουν πολλά για να σχολιάσει κάποιος σχετικά με το δεύτερο μέρος, η κατάρρευση των γηπεδούχων ήταν ολοκληρωτική, με τους Λιθουανούς να έχουν πλουραλισμό, σωστή κυκλοφορία, υπομονή και κυρίως, έναν χαρακτήρα ως ομάδα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δύο πρόσωπα είχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος, ένα τραγικό στο πρώτο δεκάλεπτο και ένα εξαιρετικά υποσχόμενο στο δεύτερο. Οι Λιθουανοί μπήκαν δυναμικά στο ματς, προηγήθηκαν με 12-5 στο τέταρτο λεπτό και με 23-7 στο έβδομο, με τους γηπεδούχους να κάνουν πολλά λάθη, "παιδικά" λάθη και να εκνευρίζονται μεταξύ τους. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο οι φιλοξενούμενοι πατούσαν το γκάζι για να κλείσει η περίοδος στο 11-32, σημείο στο οποίο οι Θεσσαλονικείς κατάλαβαν ότι δεν έχει νόημα η γκρίνια προς τους διαιτητές. Έσφιξαν την άμυνά τους, έγιναν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση, έτρεξαν ένα σερί 14-0 με μπροστάρηδες τους Σμιθ - Τσίχλα για το 24-32 και ξαναμπήκαν στο ματς. Ο Τσόχλας μείωσε μέχρι τους πέντε (29-34), όμως εκεί οι Σεντεκέρσκις - Ολισεβίτσιους έβαλαν δύο μεγάλα σουτ για το 29-40 που τους βοήθησε να κρατήσουν το προβάδισμα στο ημίχρονο (39-45).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο δεύτερο μέρος με στόχο να γυρίσει γρήγορα το ματς, όμως σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, ο Άαρον Μπεστ είχε 0/3 βολές με το σκορ στο 43-45. Η Νεπτούνας απάντησε με ένα σερί 10-0 και με κορυφαίο τον Μασιούλις πήγε ξανά στο +12 (43-55), με αποτέλεσμα να ελέγξει τον αγώνα και να κόψει τα πόδια των γηπεδούχων. Γκαΐλιους και Γουίλιαμσον έγραψαν το 47-64 στο 27', ο Ντελινινκάιτις έκανε με τρίποντο το 53-73 της τρίτης περιόδου και μετέτρεψε την τέταρτη σε διαδικαστική υπόθεση. Οι Θεσσαλονικείς ζούσαν ένα μαρτύριο, οι αντίπαλοί τους απολάμβαναν κάθε φάση, κάθε άμυνα, κάθε στιγμή του αγώνα και στο τέλος πήραν και ένα χλιαρό χειροκρότημα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστος κόσμος, περίπου 500 άτομα, πήγε στο Παλατάκι το βράδυ της Τρίτης (29/10) για το παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Ρούτεσιτς, Ατάρντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-32, 39-45, 53-73, 72-94

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Χατζηνικόλας, Λούις 7 (3/12 σουτ), Σαρικόπουλος 6 (7 ριμπάουντ), Σχίζας 2, Γουίγκινς 17 (6/10 δίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Μπεστ 2, Εγκεκέζε, Νόουλς, Μαργαρίτης 7 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σμιθ 19 (6/20 σουτ, 6/6 βολές), Τσόχλας 12 (2)

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Ρινκεβίτσιους): Γιαναβίτσιους 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόγκελα 2, Ολισεβίτσιους 12 (2), Παζέρα 1, Σλαβίνσκας 5, Ντελινινκάιτις 10 (3), Ντόρσεϊ 5 (1), Γκαΐλιους 13 (1), Μασιούλις 11 (2), Σεντεκέρσκις 9 (1), Γκάλντικας 11 (3/4 δίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμσον 8

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 21/53 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 15/18 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Νεπτούνας: 20/33 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 24/30 βολές, 42 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα παίξει στις 21:30 της 5ης Νοεμβρίου στη Γαλλία με τη Ντιζόν, ενώ την επόμενη μέρα (6/11) η Νεπτούνας θα υποδεχθεί στη Λιθουανία τη Σαραγόσα.