BASKETBALL CH. LEAGUE

Πάλεψε ο ΠΑΟΚ, μα έχασε την πρόκριση στο "Παλατάκι"

Με το κεφάλι ψηλά "έπεσε" ο ΠΑΟΚ στην Σμύρνη. Ηττήθηκε από την Καρσίγιακα (79-67), δεν προκρίθηκε στους 8 του Basketball Champions League και θα θυμάται για καιρό το πρώτο ματς στο οποίο έβγαλε μόνος του τα μάτια του.

Ελάχιστα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ματς, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +19 (69-50). Μερικά λάθη έδωσαν στην Καρσίγιακα την ευκαιρία να μειώσει, να χάσει με μόλις έξι πόντους στο "Παλατάκι" και να "επιβιώσει" εν όψει της ρεβάνς. Στην Σμύρνη οι δυο ομάδες έδωσαν μια φοβερή μάχη για τρία δεκάλεπτα, οι Τούρκοι είχαν τον ενθουσιασμό, ο Δικέφαλος του Βορρά τον... τσαμπουκά, όμως στο φινάλε η Πινάρ του Αλεκσάνταρ Τριφούνοβιτς πήρε την πρόκριση (79-67) στις οκτώ κορυφαίες ομάδες του Champions League όπου θα αντιμετωπίσει είτε την Τενερίφη, είτε την Μούρθια. Οι Θεσσαλονικείς θα αισθάνονται καλά με την προσπάθειά τους, θα θυμούνται όμως για καιρό το κακό διάστημά τους στο τέλος του πρώτου αγώνα . Εκείνο που τελικά δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν την πρόκριση στο Final Four της διοργάνωσης.

Με τους Κόνιαρη, Γκος, Τζόουνς, Χρυσικόπουλο, Τζάκσον στην αρχική του πεντάδα, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο ματς. Έκανε τέσσερα λάθη στο πρώτο πεντάλεπτο (11-5), ενώ είδε την Καρσίγιακα να τρέχει ένα σερί 11-0 για το 15-5 στο 6'. Ο Γκος έπαιζε με πείσμα και πάλευε ένας εναντίον όλων στην επίθεση, η άμυνα της ομάδας της Θεσσαλονίκης δεν λειτουργούσε καλά, όμως και οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ παρά τα 4-17 σουτ του Δικεφάλου στο πρώτο δεκάλεπτο (20-13). Οι παίκτες του Τριφούνοβιτς έκαναν μάλιστα τρία φάουλ σε 42 δευτερόλεπτα στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, πριν ο Ζάρας μειώσει στους τρεις (20-17), πριν "ξυπνήσει" ο Τζόουνς που έφτασε τους 11 πόντους για το 24-17 της Πινάρ. Ο ΠΑΟΚ δεν έπαιζε καλά, είχε βελτιώσει όμως τις επιδόσεις του στην άμυνα και στεκόταν όρθιος, μέχρι η Καρσίγιακα να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα για το 33-23 που προβλημάτισε τον Παπαθεοδώρου. "Ξυπνήστε" είπε στους παίκτες του στο timeout, όμως με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, ο Τουρέν έγραψε το 35-23 κι ο Κένεντι το 38-24 με τρίποντο σε "σπασμένη" επίθεση της ομάδας του. Το 43-33 του ημιχρόνου ήταν... ονειρικό αν σκεφτεί κανείς πως η Καρσίγιακα είχε 17/27 σουτ, την ώρα που ο ΠΑΟΚ έμενε στα 11/30...

Ο στόχος του Παπαθεοδώρου ήταν να μείνουν οι παίκτες του κοντά στο σκορ κι αυτό κατάφεραν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Χαραλαμπόπουλο να βάζει μεγάλο τρίποντο από την κορυφή για το 46-42 στο 23'. Ένα παλικαρίσιο λέι-απ του Κατσίβελη μείωσε στο 48-46 στο 26' και τρόμαξε τον Τριφούνοβιτς που κάλεσε timeout, η άμυνα του ΠΑΟΚ είχε αρχίσει να λειτουργεί στην εντέλεια και οι γηπεδούχοι όντως είχαν φοβηθεί από την εξέλιξη του αγώνα. Εκμεταλλεύθηκαν όμως ένα κακό δίλεπτο των αντιπάλων τους για το 55-48 της τρίτης περιόδου (σκορ πρόκρισης για εκείνους) και κράτησαν "ζεστό" το κοινό τους. Ένα πολύ δύσκολο δίποντο του Γουότερς έγραψε το 62-50 στο 32' και ένα μακρινό σουτ του Τζόουνς το 66-50 στο 33', καλάθι που έμοιαζε να βάζει τέλος στα όνειρα των παικτών του ΠΑΟΚ για την ανατροπή. Ένα γκολ-φάουλ του Λάκι Τζόουνς (69-58 στο 35') έδωσε ελπίδες στους Θεσσαλονικείς, πριν ο ίδιος παίκτης μειώσει στους εννέα (72-63) και "παγώσει" το γήπεδο. Ο Μαργαρίτης μείωσε ακόμη περισσότερο (72-65 στο 37') και κάπου εκεί άρχισε το θρίλερ.

Ο Χαραλαμπόπουλος βρήκε σίδερο στο τρίποντο της... παράτασης, η Καρσίγιακα έκανε λάθος, όμως ακολούθησαν ακόμα δύο άστοχα τρίποντα από τους Γκος - Χαραλαμπόπουλο, νέο λάθος των γηπεδούχων και νέα κατοχή για τον ΠΑΟΚ στα 61 δευτερόλεπτα. Ο Μαργαρίτης αστόχησε σε χουκ, έκανε στην συνέχεια φάουλ στον Τζόουνς και εκείνος έγραψε το 75-65 με 1/2 βολές στα 53.9". Ο Μαργαρίτης απάντησε για το 75-67, όμως στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα ο Γουότερς έβαλε λέι-απ στα 17.1" για το 77-67 που χάρισε την πρόκριση στην Καρσίγιακα.

Ο MVP

Ο Τζαρόντ Τζόουνς έκανε φοβερή εμφάνιση, καθώς σε 33 λεπτά σκόραρε 24 πόντους με 6/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 3/4 βολές, μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ και έκλεψε και δύο μπάλες. Σπουδαίος ήταν και ο Ντι Τζέι Κένεντι που έπαιξε όλο το σαραντάλεπτο (!!!) για να σκοράρει 22 πόντους, να μαζέψει 7 ριμπάουντ, να μοιράσει 2 ασίστ και να κλέψει μια μπάλα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 40:00 του Κένεντι είναι πραγματικά ένας αριθμός που δεν βλέπει κανείς συχνά στο σύγχρονο μπάσκετ. Το νούμερο όμως που έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση ήταν το 26.9% του ΠΑΟΚ στα τρίποντα. Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε τις ευκαιρίες του στο τέταρτο δεκάλεπτο, αστόχησε σε τρία συνεχόμενα μακρινά σουτ και αποκλείστηκε από μια ομάδα που σούταρε με 58% στα δίποντα, 39% στα τρίποντα και 89% στις βολές. Μεγάλος αριθμός τα 14 επιθετικά ριμπάουντ του ΠΑΟΚ, που όμως δεν βρήκε τρόπους για να εκμεταλλευθεί τις δεύτερες ευκαιρίες του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο εξαιρετικό διάστημα της Καρσίγιακα στο φινάλε της τρίτης και την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Τότε που το 48-46 μετατράπηκε στο 66-50 με ένα επί μέρους 18-4 που έκρινε την αναμέτρηση, αλλά και την πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League. Βέβαια ο ΠΑΟΚ είχε στο φινάλε τις ευκαιρίες του για να στείλει τη σειρά στην παράταση ή ακόμη και να "κλέψει" την πρόκριση, όμως Χαραλαμπόπουλος και Γκος δεν έβαλαν εκείνο το μεγάλο σουτ που ήθελαν όλοι.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σε ποσοστό 95% γέμισε το Mustafa Kemal Ataturk Karsiyaka Spor Salonu της Σμύρνης. Ο κόσμος δημιούργησε μια πολύ έντονη ατμόσφαιρα, η οποία κράτησε όρθιους τους γηπεδούχους και τους οδήγησε στην πρόκριση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντοζάι (Κροατία), Μάριτσιτς (Σερβία), Κοζλόφσκις (Λετονία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 43-33, 55-48, 79-67

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Τριφούνοβιτς): Μπάνιτς 2, Τσέλεπ, Ντογκάν, Γκιουλασλάν 2, Τζόουνς 24 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κένεντι 22 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τουρέν 5 (1), Ουγκιουρλού 12 (8 ασίστ), Γουότερς 7 (3 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Χρυσικόπουλος 2, Γκος 14 (3), Τζάκσον 8, Τζόουνς 8 (1), Κατσίβελης 6, Κόνιαρης 1, Κρουμπάλι 8, Μαργαρίτης 5 (2/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 3 (1), Ζάρας 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρσίγιακα: 21/36 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 16/18 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 17/34 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 12/17 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 16 λάθη.