ΜΠΑΣΚΕΤ

Οπάβα - ΠΑΟΚ 69-94: Τρίποντη εκτέλεση από τον "Δικέφαλο"

Η Οπάβα επιχείρησε να "χτυπήσει" τον ΠΑΟΚ πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων, αλλά οι "ασπρόμαυροι" την... πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα κι έφυγαν νικητές (94-69) από την Τσεχία!

Ο ΠΑΟΚ στην 5η "στροφή" του Basketballl Champions League πήρε την την πρώτη του εκτός έδρας και δεύτερη συνολικά νίκη, καθώς "εκτέλεσε" πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων(94-69) την Οπάβα! Οι Γιάννης Αθηναίου και Γιανίκ Μορέιρα ήταν οι καλύτεροι παίκτες του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε 16/30 τρίποντα, ενώ πάρα πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Φιλ Γκος και Βαγγέλης Μαργαρίτης.

Ο MVP

Ο Γιάννης Αθηναίου και ο Γιανίκ Μορέιρα είχαν εξαιρετική παρουσία στην αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της φάσης των Ομίλων του Basketball Champions League, ενώ και οι Βαγγέλης Μαργαρίτης και Φιλ Γκος έδωσαν πολλά στην ομάδα τους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι πριν από το ματς είχαν 32/109 σουτ τριών πόντων, αλλά ως το 11' μετρούσαν 9 εύστοχα σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων σε ισάριθμες προσπάθειες ! Ακολούθησαν 7 άστοχα τρίποντα κι εντέλει ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 12/30. Οι φιλοξενούμενοι αντιθέτως σε όλη την διάρκεια του αγώνα σούταραν καλά πίσω από την γραμμή του τριπόντου (16/30).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης παρουσίασε δύο πρόσωπα, καθώς η αγωνιστική του άνοδος διαδέχθηκε το άσχημο ξεκίνημά του στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στο "καλημέρα" της αναμέτρησης παρουσίαζε πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι γηπεδούχοι στην α' περίοδο είχαν 8/8 τρίποντα, έφτασαν ως το +15 (23-8, 5'), αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 31-24 στο 10', καθώς Αθηναίου στάθηκε στο πλευρό του Μορέιρα. Ο Ανγκολέζος σέντερ σημείωσε τους πρώτους 11 πόντους της ομάδας του, ακολούθησε ένα καλάθι του Μαργαρίτη για το 23-13 και στη συνέχεια ο Αθηναίου πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους.

Η Οπάβα στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου έκανε επιμέρους σκορ 5-1 για το 36-25, αλλά η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική. Τα 9/9 τρίποντα των γηπεδούχων διαδέχθηκαν 8 άστοχες προσπάθειες πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων. Οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις ανανεώνοντας τις επιθέσεις τους, αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 38-36 στο 15' και δια χειρός Κόνιαρη πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 2 πόντους (45-47). Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα στη δεύτερη περίοδο σταμάτησαν να είναι μονόπλευροι επιθετικά, καθώς οι Γκος και Μαργαρίτης ανέλαβαν δράση για εκείνους.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, καθώς ήταν επιθετικός στην άμυνά και είχε καλές και όχι βεβιασμένες επιλογές στην μπροστινή πλευρά του παρκέ. Ο Γκος στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου συνέχισε να είναι... καυτός και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο +11 (60-71), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν για λίγο την συγκέντρωσή τους. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 58-63 στο 27΄, αλλά ο ΠΑΟΚ βρίσκοντας λύσεις από τα σουτ των Ζάρα, Αθηναίου και Τζόουνς και από την άμυνά του έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +14 (60-74).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τους επέτρεψε να κάνουν το comeback και βρίσκοντας λύσεις από την γραμμή των 6,75 μέτρων μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο έχοντας σε απόσταση 17 πόντων τους αντιπάλους του (67-84). Η ψαλίδα που χώριζε τις ομάδες άνοιξε ως τους 27 πόντους (67-94, 39') κι εντέλει ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 94-69.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ ωραία ήταν η ατμόσφαιρα στην "Viceucelova Hala Opava", η οποία μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι και 3.000 φιλάθλους, ενώ αισθητή την παρουσία τους στο γήπεδο έκαναν και οι φίλοι του Δικεφάλου που βρέθηκαν σε αυτό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρέγιτς (Σλοβενία), Ντάβιντοβ (Ρωσία), Σάλινς (Λετονία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-24, 45-47, 60-74, 69-94

ΟΠΑΒΑ (Ζούντεκ): Μπουκόβνιακ, Κούριλ 2 (8 ασίστ), Κβάπιλ 6, Σλάβικ 2, Σβάντρλικ 10 (2), Γκνιάντεκ 11 (1), Γιουρέκα, Κλέτσκα 13 (2), Σίρινα 14 (4), Ζμπράνεκ 11 (3)

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 17 (5/7 τρίποντα), Γκάρετ 3 (6 ριμπάουντ), Γκος 18 (4/7 τρίποντα), Σχίζας 2, Τέπιτς 3 (1), Χρυσικόπουλος 4, Χάτσερ, Τζόουνς 7 (1),μ Κόνιαρης 5 (1), Μορέιρα 15, Ζάρας 6 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά της Οπάβα: 15/29 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 3/7 βολές, 27-10 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/34 δίποντα, 16/30 τρίποντα, 6/11 βολές, 28-6 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 12 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ στην 6η "στροφή " της φάσης των Ομίλων του Basketball Champions League θα υποδεχθεί την Φρίμπουργκ (14/11), ενώ η Οπάβα θα φιλοξενήσει την Τενερίφη (14/11).

Photo credits: Eurokinissi