BASKETBALL CH. LEAGUE

Μπεσίκτας - ΠΑΟΚ 98-83: Ασυνεπής και ηττημένος

Τα "νεκρά" διαστήματα πλήγωσαν τον ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από τη Μπεσίκτας και έπεσε στο 3-5 στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League.

Την πέμπτη ήττα του σε οκτώ αγώνες του Basketball Champions League γνώρισε ο ΠΑΟΚ το βράδυ της Τρίτης (10/12), καθώς λύγισε στην Κωνσταντινούπολη από τη Μπεσίκτας (98-83) που τον έπιασε πλέον στο ίδιο ρεκόρ (3-5). Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη δεν έθελξε με την απόδοσή της, δεν είχε συνέπεια στο παιχνίδι της, ήταν τυχερή που έχανε με δέκα πόντους στο ημίχρονο, είδε τον Τόντρικ Γκότσερ να μπαίνει στο δεύτερο με ένα δικό του σερί 12-0 από τέσσερα διαδοχικά τρίποντα, βρέθηκε στο -22 και δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει από αυτό. Πάλεψε στην τέταρτη περίοδο, ήταν όμως ήδη αργά για να πετύχει κάτι περισσότερο σε αυτή την αναμέτρηση.

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Σακίλ ΜακΚίσικ, έναν Αμερικανό που κάνει θραύση σε αυτό το επίπεδο του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Σκόραρε 24 πόντους από 3/5 δίποντα και 6/9 τρίποντα, ξεκίνησε το ματς με 7/7 σουτ, μάζεψε πέντε ριμπάουντ, μοίρασε τέσσερις ασίστ, έκλεψε δυο μπάλες και όλα αυτά σε 32 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 9/14 δίποντα, 8/14 τρίποντα και 9/10 βολές έκλεισε η Μπεσίκτας το πρώτο μέρος, την ώρα που η διαφορά στο ριμπάουντ ήταν τεράστια (20-8) για να μπορέσει ο ΠΑΟΚ να δείξει ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο. Με τον Σμιθ να έχει 1/7 σουτ οι Θεσσαλονικείς δεν ήταν εύκολο να "επιβιώσουν" κι ας έκλεισε ο Αντουέιν Γουίγκινς τον αγώνα με ένα καταπληκτικό stat-line που έγραφε 25 πόντους, 8 ασίστ, 2 ασίστ και 7 κλεψίματα!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δεν μπήκε καλά στο ματς ο ΠΑΟΚ, που έχασε το πρώτο δεκάλεπτο (25-18), βρέθηκε στον ρόλο του κυνηγού και είδε τη Μπεσίκτας να έχει 8/11 δίποντα και 5/7 τρίποντα στο 15'. Το 34-26 εκείνου του σημείου έμοιαζε... υπερβολικά καλό με αυτά τα εντυπωσιακά ποσοστά των γηπεδούχων, την ώρα που ο Δικέφαλος είχε μόλις 9/24 σουτ. Γρήγορα η διαφορά μεγάλωσε, με τους Γκοντούρ - ΜακΚίσικ να κάνουν τα πάντα σε άμυνα κι επίθεση για το 44-28 πριν από το 51-41 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με τρία σερί τρίποντα του Γκότσερ για το 60-41, αυτό το 9-0 πλήγωσε τον ΠΑΟΚ, με τον Χαραλαμπίδη να καλεί timeout και να μοιάζει κι αυτός παγωμένος από τη συγκεκριμένη εξέλιξη. Ο Γκότσερ έβαλε και τέταρτο σερί μακρινό σουτ για το 63-41, η κατάσταση ξέφυγε για τους Θεσσαλονικείς και όσο κι αν προσπάθησαν στην τέταρτη περίοδο να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή, δεν τα κατάφεραν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος βρέθηκε στη Μπεσίκτας Ακατλάρ Αρένα, ανάμεσά τους υπήρχαν και λίγοι φίλοι του ΠΑΟΚ που έκαναν κι εκείνοι την προσπάθειά τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Τσιούλιν, Μπελιάκοφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 51-41, 79-59, 98-83

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Ακπινάρ 13 (2), Γκότσερ 12 (4/7 τρίποντα), ΜακΚίσικ 24 (3/5 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαβάς 7 (5 ριμπάουντ), Θίοντορ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 λάθη), Τζούρισιτς 9 (1), Γκεγίκ 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκοντούρ 5 (1), Γιλντιζλί 8 (2)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 15 (4/7 τρίποντα), Νόουλς 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές), Λούις 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σμιθ 6 (1/7 σουτ), Γουίγκινς 25 (9/14 δίποντα, 7/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα), Χατζηνικόλας, Εγκεκέζε 8 (2), Μαργαρίτης, Σαρικόπουλος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας 3 , Τσόχλας

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπεσίκτας: 16/26 δίποντα, 17/31 τρίποντα, 15/23 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 21 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/38 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 21/29 βολές, 24 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί στη Θεσσαλονίκη τη Ζομπατέλι (17/12 στις 19:00), ενώ η Μπεσίκτας θα παίξει στην Ισπανία με τη Σαραγόσα (18/12 στις 21:30).