BASKETBALL CH. LEAGUE

Φρίμπουργκ - ΠΑΟΚ 64-84: Πάρτι πρόκρισης για τον Δικέφαλο

Ο ΠΑΟΚ "έπνιξε" στην άμυνα του την Φρίμπουργκ, είχε καλές επιλογές στην επίθεση και πέρασε με ευκολία από την Ελβετία με 84-64 σφραγίζοντας το εισιτήριο για τους "16" του Basket Champions League.

Ήταν το φαβορί στα χαρτιά και το απέδειξε και στην πράξη. Ήθελε τη νίκη για να εξασφαλίσειτην πρόκριση στα playoffs του Baseketball Champions και την πήρε, καθώς η Βενέτσια επικράτησε της Ναντέρ. Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 84-64 της Φρίμπουργκ στην Ελβετία, βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8-5 στον Β' Όμιλό του Basketball Champions League και απέναντι στην Τενερίφη (5/2) θα ψάξει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην κατάταξη του γκρουπ.

Ο MVP

Ο ΠΑΟΚ πήρε πολλά από πολλούς. Ο Θοδωρής Ζάρας έδωσε λύσεις πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων. Οι Ντάριους Γκάρετ, Λίνος Χρυσικόπουλος, Αντώνης Κόνιαρης και Τζόντρε Τζέφερσον ήταν κάτι περισσότερο από θετικοί, αλλά πολυτιμότερος παίκτης του Δικεφάλου ήταν ο Φιλ Γκος, ο οποίος σε 24:54 συμμετοχής σημείωσε 16 πόντους, πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, υπέπεσε σε 4 λάθη και έκλεψε 2 μπάλες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες και με την καλή του άμυνα υποχρέωσε τους αντιπάλους του να υποπέσουν σε 17 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι κρατούν και την καλή αναλογία που είχαν σε ασίστ (21) και λάθη (9).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου από την αρχή του αγώνα έδειξε πως ήταν αποφασισμένη να θέσει τους κανόνες της στο παρκέ. Οι ασπρόμαυροι με όπλο την καλή τους άμυνα κι βρίσκοντας λύσεις από τους Γκος (8π.) και Κόνιαρη (6π.) μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας ένα προβάδισμα 10 πόντων (12-22). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Δικέφαλος συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο. Από τα μισά της περιόδου και μετά, όμως η άμυνα του Δικεφάλου σταδιακά χαλάρωσε, γεγονός που έδωσε στην ελβετική ομάδα να τρέξει σερί 6-0 και να μειώσει σε 34-1 στο 20'.

Οι γηπεδούχοι στις αρχές της τρίτης περιόδου συνέχισαν με το ίδιο και αυξάνοντας το σερί τους σε 10-0 μείωσαν σε απόσταση ενός σουτ στο 21 (8-41). Ο Γκος, όμως, φώναξε "παρών", οι Κόνιαρης και Τζόουνς έδωσαν και αυτοί λύσεις από μακριά και ο ΠΑΟΚ έφτασε ως το +15 (46-61), πριν κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 11 πόντους (51-62). Η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων συνέχισε να είναι το σημείο αναφοράς τους και ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει σε απόσταση τους αντιπάλους του, καθώς ο Ζάρας του έδωσε τις λύσεις που χρειαζόταν στην επίθεση πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ όμορφη ήταν η ατμόσφαιρα στο γήπεδο και οι 200 οπαδοί του Δικεφάλου, οι οποίοι βρέθηκαν στο πλευρό της αγαπημένης τους ομάδας κυριάρχησαν και κέρδισαν κατά κράτος και με ευκολία τη μάχη της κερκίδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λούτσις, Προκ, Βούλιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-22, 34-41, 51-62, 64-84.

ΦΡΙΜΠΟΥΡΓΚ (Άλεκσιτς): Τζάουνιν 4, Τζούρκοβιτς 2 2, Ν. Τζούρκοβιτς 14 (2), Μαντιμπά 3 (1), Τζάστιν Ρόμπερσον 2, Γκράβετ, Μλαντιάν 14 (2), Τίμπερλεϊκ, Τουρέ 12 (7 ριμπάουντ), Γουάτς 3 (1), Γουίλιαμασον 10.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Γκαρετ 7 (7 ριμπάουντ), Χάτσερ 5 (1), Κόνιαρης 9 (3), Σχίζας, Τέπιτς 3, Χρυσικόπουλος 12 (5 ριμπάουντ), Γκος 6 (3), Τζέφεσον 7 (4 ριμπάοηντ), Τζόουνς 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 6 6, Τσόχαλς, Ζάρας 11 (3).

Τα ομαδικά στατιστικά της Φρίμπουργκ: 17/43 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 12/17 βολές, 24-13 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 17 λάθη, 7 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 16/26 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 16/22 βολές, 24-8 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ στην τελευταία "στροφή" της φάσης των Ομίλων του Basketball Champions League θα υποδεχθεί την Τενερίφη (5/2, 21:30), ενώ η Φρίμπουργκ θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στην Βενετία, όπου και θα αντιμετωπίσει την Βενέτσια (5/2, 21:30) του Μάικ Μπράμου.

Photo credits: Eurokinissi