BASKETBALL CH. LEAGUE

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε την αστοχία του και έχασε από την Βιλερμπάν

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Βιλερμπάν με 70-56, πληρώνοντας την αστοχία του (35% στα δίποντα) και πλέον το ρεκόρ του είναι στο 5-6 στην διοργάνωση. Έκανε την "ζημιά" ο Νέλσον (15π, 9ρ).

Για την 11η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Γαλλία από την Βιλερμπάν με σκορ 70-56. Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανταγωνιστικοί για περίπου 30 λεπτά, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γάλλοι βρήκαν ρυθμό, έβγαλαν άμυνες, εκτόξευσαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έφτασαν στην επικράτηση. Πλέον, το ρεκόρ της ελληνικής ομάδας είναι στο 5-6, στο 9-2 οι γηπεδούχοι.

O MVP του αγώνα

Ο Νέλσον ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 15 πόντους (5/8δ), 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, δίνοντας επιθετική ώθηση στην ομάδα του όποτε το χρειάστηκε.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τέταρτη περίοδο. Η Βιλερμπάν βρήκε ρυθμό και εκτόξευσε την διαφορά για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφιο ρυθμό, με τον Λανγκ στο 36' να φέρνει τους Γάλλους στο +13 (64-51). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα τους.

Ο αριθμός της αναμέτρησης

Το γεγονός πως ο εντυπωσιακός Κλάντον μάζεψε 19 ριμπάουντ στο ματς, με τα 10 στην πρώτη περίοδο, με τους Θεσσαλονικείς να είναι ιδιαίτερα άστοχοι, έχοντας 14/40 δίποντα (35%), 6/20 τρίποντα (30%) και 10/19 βολές (52.6%) στο παιχνίδι

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον εντυπωσιακό Κλάντον να κάνει θραύση μέσα στην ρακέτα, έχοντας 10 ριμπάουντ και 8 πόντους. Στο 6' η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 12-6, ο Κλάντον ακολούθως έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (15-16), με το 17-16 να είναι το σκορ της περιόδου.

Ο ΜακΦάντερ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με δύο σερί τρίποντα, έφερε τους Θεσσαλονικείς στο +5 (17-22). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, ο ΠΑΟΚ σπαταλούσε κατοχές στην επίθεση, με τους Γάλλος προς το τέλος να φτάνουν τη διαφορά στο +8 (37-29), με το 39-33 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν έφτασε στο +8 (41-33) στο 22', ο Γουότκινς στο 25' εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (47-37), με τον ΠΑΟΚ να χάνει αρκετά σουτ. Ο ΜακΦάντεν, ο οποίος έδινε επιθετική ώθηση όποτε μπορούσε, μείωσε σε 49-45 στο 27', με το 53-45 να είναι το σκορ στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ δεν είχε δυνάμεις να αντιδράσει, με την Βιλερμπάν να πιέζει στην άμυνα και να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, φτάνοντας στο +13 (64-51) στο 36' με τον Λάνγκ. Κάπου εκεί οι Γάλλοι έλεγξαν τον ρυθμό, διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και έφτασαν άνετα στην επικράτηση με 70-56.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-33, 53-45, 70-56

Βιλερμπάν: Ντράγκοβιτς 8, Μίτσαμ 4, Ούτερ 3, Λανγκ 8, Σι 6, Νουά 1, Χοτζ 13, Νέλσον 15, Γουότκινς 12

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 5, ΜακΦάντεν 17, Μιλιένοβιτς 1, Γλυνιαδάκης, Σάιμπερτ 12, Πέινερς 8, Κλάντον 11 (19ρ)