BASKETBALL CH. LEAGUE

Ο ΠΑΟΚ... γλίστρησε και έχασε από την Τενερίφη

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κόντρα στην Τενερίφη, στο τέλος είχε την δυνατότητα να πάρει την νίκη, αλλά ηττήθηκε με 79-74. Έκανε την "ζημιά" ο Ριτσότι (22 πόντοι), ξεχώρισε ο Κατσίβελης (16 πόντοι, 4 ασίστ).

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Τενερίφη, έδειξε καλό αγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στην κάτοχο του τίτλου (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο), αλλά τα αρκετά λάθη στο τέλος του παιχνιδιού του κόστισαν, με αποτέλεσμα να χάσει (74-79) στην Θεσσαλονίκη, για την 5η αγωνιστική του Champions League. Πλέον, το ρεκόρ του είναι στο 1-4 στην κατάταξη του ομίλου, ενώ στο 4-1 συνεχίζουν οι Ισπανοί. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, αλλά πρώτα το γλίστρημα του Κατσίβελη, οι άστοχες βολές και ακολούθως ένα χαμένο ριμπάουντ στην άμυνα, στοίχησαν στον "Δικέφαλο" του Βορρά, στην προσπάθεια του να πάρει την νίκη.

Ο MVP
Ο Νίκολας Ριτσότι ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο Αργεντινός γκαρντ τέλειωσε το ματς όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/10 βολές), δίνοντας ώθηση στους Ισπανούς κυρίως στο δεύτερο μέρος. Παράλληλα, μέτρησε 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, σε 30 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μάικ Τομπέι με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τον ΠΑΟΚ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση ο Δημήτρης Κατσίβελης, ο οποίος και ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους, έχοντας 7/9 δίποντα και 2/6 βολές. Παράλληλα, μοίρασε και 4 ασίστ στους συμπαίκτες του. Από κοντά και ο Απόλλων Τσόχλας (14 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα της Θεσσαλονίκης ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (έπαιξε για 2'37'').

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η εντυπωσιακή ευστοχία της Τενερίφη στο πρώτο ημίχρονο. Είχε 7/11 τρίποντα, αλλά τέλειωσε το ματς με 9/20. Ο Δημήτρης Κατσίβελης ναι μεν ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 16 πόντους (7/9 δίποντα), αλλά ήταν άστοχος στις βολές (2/6), χάνοντας ορισμένες κρίσιμες στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το παιχνίδι είχε δραματικό φινάλε στο τελευταίο λεπτό. Στα 52'' πριν την λήξη, ο Τσόχλας με ένα μεγάλο τρίποντο ύστερα από ντρίμπλα έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (73-72), βάζοντας... φωτιά στο ματς. Στην συνέχεια ο Ριτσότι απάντησε γρήγορα (73-74), αλλά ακολούθως ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση, Δημήτρης Κατσίβελης, σε προσπάθεια του για μπάσιμο γλίστρησε και σπατάλησε την κατοχή για την ομάδα του. Στο 74-76, ο Ριτσότι έχασε την δεύτερη βολή, αλλά εκεί οι γηπεδούχοι δεν λειτούργησαν σωστά, δεν έκαναν σωστό μπλοκ-άουτ με τον Αμπρομάιτις να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και παράλληλα το φάουλ, στα 10'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο φόργουορντ των Ισπανών ήταν ψύχραιμος, έβαλε και τις δύο βολές, έφερε την διαφορά στο +4 (74-78) και ουσιαστικά το ματς έλαβε τέλος, με την Τενερίφη να φτάνει στην επικράτηση (74-79).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 1.000 φίλαθλοι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 36-42, 57-61, 74-79

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου):Κλάσεν 5 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 7 (1), Κόνιαρης, Καρράς, Τσόχλας 13 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Καραμανώλης, Κατσίβελης 16 (4 ασίστ), Τζόουνς 15 (8 ριμπάουντ).

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Μάρκοβιτς):Σαν Μιγκέλ 9, Ριτσότι 22 (3), Νιανγκ 2, Τομπέι 15 (2), Βάθκεθ, Πόντικα 12, Αμπρομάιτις 8 (2), Βράμπατς, Άλλεν, Μπεϊράν 5, Γουάιτ 6.

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ:74 πόντοι, 24/43 δίποντα (55.8%), 6/22 τρίποντα (27.2%), 8/14 βολές (57.1%), 35 ριμπάουντ (8-27), 15 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά Τενερίφης:79 πόντοι, 14/37 δίποντα (37.8%), 9/20 τρίποντα (45%), 24/34 βολές (70.9%), 40 ριμπάουντ (11-29), 18 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί το Σάββατο (11/11) τον Άρη, ενώ η Τενερίφη θα αντιμετωπίσει την Σαλόν εκτός έδρας (15/11).