BASKETBALL CH. LEAGUE

Ο Αθηναίου έσωσε τον Άρη από τα... νύχια της Αβελίνο

Το καθοριστικό σουτ του Γιάννη Αθηναίου λίγο πριν το τέλος έσωσε τον Άρη, ο οποίος νίκησε την Αβελινό με 59-56. Φωνάζουν για φάουλ οι Ιταλοί στο σουτ του Ριτς. Ξεχώρισαν Μπελ (16 πόντοι) και Βασιλόπουλος (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Δείτε το VIDEO.

Ο Άρης εμφάνισε για ακόμη μία φορά επιθετικό πρόβλημα, καθώς αυτή την φορά δυσκολεύτηκε να φτάσει ακόμη και τους 60 πόντους, αλλά στο τέλος κατάφερε να νικήσει την Αβελίνο (59-56) με ανατροπή στο σκορ. Με αυτόν τον τρόπο έκανε το ρεκόρ του 3-3 στην διοργάνωση, με τους Ιταλούς να έχουν το ίδιο. Ένα θετικό αποτέλεσμα που δίνει ψυχολογία στους "κιτρινόμαυρους", με τους φιλοξενούμενους πάντως να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ του Βασιλόπουλου στην τελευταία φάσηί, στην άμυνα του Βασιλόπουλου πάνω στον Ριτς, ο οποίος προσπάθησε με (άστοχο) τρίποντο να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο MVP

Ο Γιάννης Αθηναίου ήταν ο MVP της αναμέτρησης, καθώς ήταν καθοριστικός στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Με ένα δύσκολο σουτ, εκτελώντας μετά από ντρίμπλα και όντας εκτός ισορροπίας, σημείωσε ένα μεγάλο καλάθι, κάνοντας το σκορ 59-56, στα 15'' πριν το τέλος του αγώνα, βάζοντας την "σφραγίδα" του στο ματς. Ο 30χρονος γκαρντ, τέλειωσε το ματς έχοντας 9 πόντους (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα) και 5 ασίστ, σε 33 λεπτά συμμετοχής. Πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ο οποίος συνείσφερε σε όλους τους τομείς (15 πόντοι, 2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 4ασίστ, σε 35 λεπτά), ενώ πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Γκάρι Μπελ με 16 πόντους (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα) σε 27 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι μόλις 59 πόντοι που σημείωσε στο ματς ο Άρης, ο οποίος αυτή την φορά δεν κατάφερε ούτε καν να φτάσει τους 60 πόντους, συνεχίζοντας να εμφανίζει πρόβλημα στην επίθεση. Άστοχος από την περιφέρεια ο Μπρεντ Πέτγουεϊ, ο οποίος μέτρησε 0/5 τρίποντα, ενώ ο Ριτς της Αβελίνο πήρε πάνω του πολλές προσπάθειες. Τέλειωσε το ματς με 8/14 προσπάθειες, έχοντας όμως 0/4 τρίποντα, χάνοντας και το κρίσιμο σουτ στο τέλος, στην προσπάθεια του να στείλει το ματς στην παράταση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Αβελίνο με τον Ντιαγιέ να τελειώνει συνεχώς τις φάσεις πάνω από την στεφάνη, έφτασε στο +7 (40-47) στο 33', με τον Άρη να βάζει καλάθι με το... σταγονόμετρο. Στην συνέχεια όμως, πρώτα με το τρίποντο του Αθηναίου και ακολούθως με εκείνα από τους Μπελ και Βασιλόπουλο, μείωσε σε 52-53 στο 37'. Στο 39', ο "ζεστός" Βασιλόπουλος, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (57-55), και με το σκορ στο 57-56, ο Αθηναίου έβαλε την... σφραγίδα του στο ματς. Πήρε πάνω του την φάση, διείσδυσε μέσα στην ρακέτα και από το ύψος της γραμμής των βολών δοκίμασε ένα δύσκολο σουτ μετά από ντρίμπλα, όντας εκτός ισορροπίας, βρίσκοντας τον στόχο. Με αυτόν τον τρόπο διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης (59-56), καθώς στην επόμενη φάση ο Ριτς αστόχησε σε τρίποντο στην προσπάθεια του να στείλει το ματς στην παράταση, με τους Ιταλούς να διαμαρτύρονται έντονα πως έγινε πάνω στον παίκτη τους φάουλ από τον Βασιλόπουλο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Γιόκιτς (Μαυροβούνιο), Ομπράντοβιτς (Βοσνία)

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στις εξέδρες βρέθηκαν περίπου 2.500 φίλαθλοι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-12, 25-27, 39-44, 59-56

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Βον 6 (3 ασίστ), Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 9 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μόραντ 2, Βασιλόπουλος 15 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέτγουεϊ 5 (8 ριμπάουντ), Γουίβερ 4 (6 ριμπάουντ), Μπένσον, Μπελ 16 (4/7 τρίποντα).

ΑΒΕΛΙΝΟ (Σακριπάντι): Ζερίνι 5 (1), Γουέλς 6 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Όρτνερ 4, Λονέν 4, Σκραμπ, Φιλιόι 5 (1/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντερκολέ, Ριτς 16, Ντιαγιέ 16 (7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 59 πόντοι, 15/39 δίποντα (38.4%), 8/21 τρίποντα (38.1%), 5/11 βολές (45.4%), 41 ριμπάουντ (9-320, 17 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Αβελίνο: 56 πόντοι, 19/36 δίποντα (52.7%), 4/21 τρίποντα (19%), 36 ριμπάουντ (5-310, 17 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 7 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Άρης θα υποδεχτεί το Σάββατο (18/11) τον ΓΣΛ, ενώ η Αβελίνο θα αντιμετωπίσει στην έδρα την Βόννη (6/12).