BASKETBALL CH. LEAGUE

Ο Άρης έχασε ένα δικό του ματς από την Βόννη

Ο Άρης έλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο (39-29), αλλά στο δεύτερο μέρος υπέστη αγωνιστική καθίζηση, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την Βόννη (69-75). Έκανε την "ζημιά" ο Γκαμπλ (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Ο Άρης (ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Γιάννη Αθηναίου) έχασε μέσα από τα χέρια του ένα δικό του ματς, καθώς αν και προηγήθηκε με +10 (39-29) στο ημίχρονο, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού, παίζοντας καλό μπάσκετ, στο δεύτερο μέρος υπέστη αγωνιστική καθίζηση, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με (69-75) από την Βόννη.

Πλέον, το ρεκόρ του είναι 2-2 στον όμιλο, γνωρίζοντας το πρώτο του αρνητικό αποτέλεσμα στην Ευρώπη στην έδρα του. Είναι χαρακτηριστικό πως προηγήθηκε με +13 (43-30) στο 22', αλλά ακολούθως οι Γερμανοί αντέδρασαν, βρήκαν ρυθμό, έφεραν τα πάνω-κάτω και προηγήθηκαν με +2 (49-51) στο 27', με τους φιλοξενούμενους στο τέλος να φτάνουν στην πρώτη τους φετινή νίκη στο Champions League της FIBA.

Ο MVP

O Τζούλιαν Γκαμπλ ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο 28χρονος Αμερικανός σέντερ κυριάρχησε μέσα στην ρακέτα, αγγίζοντας το νταμπλ-νταμπλ. Ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 20 πόντους (7/11 δίποντα, 6/12 βολές) και 8 ριμπάουντ, συν 2 μπλοκ. Από τον Άρη ξεχώρισε ο Κουάμε Βον με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Άρης αν και ξεκίνησε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 50% στα τρίποντα (5/10), τέλειωσε το ματς έχοντας ποσοστό 28.5% (6/21 σουτ), όντας απελπιστικά άστοχος στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι είχαν και αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (11/14).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Βόννη πήρε αυτοπεποίθηση όταν κατάφερε να γυρίσει το 43-30 στο 22' σε 49-51 στο 27', με τους Γερμανούς στην τελευταία περίοδο να κοντράρουν στα ίσα τον Άρη, παίρνοντας ψυχολογία και αυτοπεποίθηση πως μπορούν να πάρουν το ματς. Στο 36' ο Ντζούρισιτς σημείωσε ένα πολύτιμο τρίποντο (60-65), με τους φιλοξενούμενους από εκείνο το σημείο και μετά να μην χάνουν το προβάδισμα τους ως και το τέλος της αναμέτρησης. Ο ίδιος παίκτης, ένα λεπτό πριν από την λήξη, έφερε την διαφορά στο +6 (65-71) με ένα καθοριστικό σουτ, ο Άρης έχανε τις βολές και έκανε λάθη, με την Βόννη να φτάνει στη νίκη στο τέλος, στην πρώτη της στο φετινό Champions League.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στις κερκίδες βρέθηκαν περίπου 4.000 φίλαθλοι, αλλά και ορισμένοι οπαδοί της γερμανικής ομάδας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 39-29, 53-53, 69-75

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης):Φλιώνης 11 (1), Βον 16 (2), Τσαϊρέλης 11 (1), Πουλιανίτης, Χρηστίδης 6, Μούρτος, Βασιλόπουλος 12 (2), Πέτγουεϊ, Γουίβερ, Μπένσον 5, Μπελ 8.

ΒΟΝΝΗ (Κρούνιτς):Κάρι 8 (2), Κλέιν, Ντζούρισιτς 9 (1), Γκαμπλ 20 (8 ριμπάουντ), Ντιλέο 7 (1), Μπρούνιγκ 4, Μπαρτόλο 4, Μάιο 17 (4), Χιλ 6.

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 69 πόντοι, 14/33 δίποντα (42.4%), 6/21 τρίποντα (28.5%), 23/29 βολές (79.3%), 39 ριμπάουντ (14-25), 11 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Βόννη: 75 πόντοι, 18/39 δίποντα (46.1%), 8/17 τρίποντα (47%), 15/23 βολές (65.2%), 32 ριμπάουντ (8-24), 13 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Άρης την Κυριακή (5/11) θα υποδεχθεί στην Θεσσαλονίκη τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο Ελλάδας, ενώ η Βόννη την Τρίτη 7 Νοεμβρίου, θα υποδεχθεί την Ναντέρ.