BASKETBALL CH. LEAGUE

Μόρναρ Μπαρ - Περιστέρι 65-73: Ο Χάτσερ "μίλησε" στο τέλος

FIBA

Για τρία δεκάλεπτα το Περιστέρι ήταν απογοητευτικό, στο φινάλε όμως έκανε σπουδαία εμφάνιση και -χάρη στο ξέσπασμα του Γουίλιαμ Χάτσερ (16 πόντοι από το 34' μέχρι το 40')- άλωσε την έδρα της Μόρναρ Μπαρ (73-65) για την 5η αγωνιστική του BCL.

Για τρεις περιόδους το Περιστέρι ήταν απογοητευτικό στο Μαυροβούνιο, είχε κάκιστη απόδοση αμυντικά και επιθετικά (κυρίως), φλέρταρε με την τρίτη διαδοχική ήττα στο Basketball Champions League. Στην τελική ευθεία του αγώνα όμως, οι παίκτες του Ηλία Ζούρου γύρισαν τον διακόπτη -με πρώτο και καλύτερο τον Γουίλιαμ Χάτσερ. Ο έμπειρος γκαρντ είχε 4/4 σουτ από το 34' μέχρι το φινάλε (έβαλε τους 16 από τους 23 πόντους του σε αυτό το διάστημα!), για να υλοποιήσει την ανατροπή της ελληνικής ομάδας, που πήρε εν τέλει τη νίκη απέναντι στην Μόρναρ Μπαρ (73-65), μετά από δύο σερί ήττες απέναντι σε Τενερίφη (εκτός) και Νίζνι (εντός).

Μετά από το τέλος της αναμέτρησης, ο Ηλίας Ζούρος δήλωσε: " Πρώτα απ’ όλα θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για την εμφάνιση τους και τη νίκη, όπως και τους συνεργάτες μου για την δουλειά που κάνουν. Το κλειδί ήταν η άμυνα που παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσουμε στη νίκη. Δείξαμε χαρακτήρα μέσα από την αμυντική μας αντίδραση. Δεχθήκαμε μόλις 25 πόντους στο δεύτερο μέρος και σε μια κακή επιθετικά βραδιά μας πήραμε το θετικό αποτέλεσμα μέσα από την άμυνα. Είναι ένα σημαντικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια που κάνουμε, όσον αφορά τις ευρωπαϊκές μας υποχρεώσεις. Κάθε νίκη εκτός έδρας είναι διπλή".

O MVP

Μέχρι το 34ο λεπτό του αγώνα, ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες ήταν ο καλύτερος του Περιστερίου. Από εκεί και πέρα όμως, υπήρχε ένας παίκτης που έκανε (σχεδόν) τα πάντα, αυτός που ξεχώρισε για να έρθουν η ανατροπή και το "διπλό". Ο Γουίλιαμ Χάτσερ τελείωσε με 23 πόντους (με 4/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 9/11 βολές), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 3 κλεψίματα σε 28'35'' συμμετοχής. Πάνω απ' όλα όμως, έβαλε τα τέσσερα τελευταία σουτ που πήρε!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Για τρεις και κάτι περιόδους, το Περιστέρι πληγωνόταν από την αστοχία των δύο καλύτερων επιθετικών του. Ο Γουίλιαμ Χάτσερ και ο Στίβεν Γκρέι είχαν 4/20 σουτ! Στην τελική ευθεία όμως, ο πρώτος πήρε το όπλο του και "καθάρισε" για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, με 16 πόντους από το 34' μέχρι το 40' της αναμέτρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς φάνηκε το πρόβλημα του Περιστερίου σε δύο βασικά κομμάτια του παιχνιδιού: την άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ξεκίνησαν με πολλά λάθη, που έδωσαν αιφνιδιασμούς στους γηπεδούχους, έχοντας ταυτόχρονα αργές επιστροφές. Γι αυτό κιόλας, η Μόρναρ Μπαρ πήρε από νωρίς το προβάδισμα και κατάφερε να φτάσει μέχρι το +13 (40-27) με περίπου δύο λεπτά να απομένουν στο πρώτο μέρος. Οι συνεχόμενοι πόντοι που σημείωσε από εκείνο το σημείο και μέχρι την ανάπαυλα ο Γιανίκ Μορέιρα, επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να μειώσει κάπως τη διαφορά (40-33 στο ημίχρονο), αλλά με τον Στίβεν Γκρέι και τον Γουίλιαμ Χάτσερ να έχουν 2/11 σουτ ήταν σαφές πως χρειαζόταν κάτι -πολύ- καλύτερο για το δεύτερο μέρος.

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε μέχρι το 34ο λεπτό του αγώνα, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μικρό προβάδισμα που κυμαινόταν μεταξύ τριών και επτά πόντων. Ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες έκανε σπουδαία δουλειά, για να διατηρήσει το Περιστέρι σε επαφή με τη Μόρναρ Μπαρ, πριν αναλάβει δράση ο Γουίλιαμ Χάτσερ. Ο έμπειρος γκαρντ παρότι είχε 2/11 σουτ μέχρις εκείνο το σημείο (με 0/6 τρίποντα), δεν φοβήθηκε και πήρε την πρωτοβουλία για να κάνει τη διαφορά.

Ακολούθησαν τέσσερα συνεχόμενα εύστοχα σουτ (τα δύο τρίποντα), οι βολές του Βασίλη Ξανθόπουλου κι η κυριαρχία του Κίνγκσλεϊ Μόουζες στα ριμπάουντ για να φέρουν την ανατροπή και τη νίκη για το Περιστέρι (73-65).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστος ο κόσμος που βρέθηκε στην Topolica Sports Hall του Μαυροβουνίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι - Σούσλοφ - Σαχίν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 40-33, 51-46, 65-73.

ΜΟΡΝΑΡ ΜΠΑΡ (Παβίτσεβιτς): Μπιέλιτσα 5 (0/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάρκοτα 8 (2), Νίνταμ 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 5 λάθη), Πούλεν 16 (3), Γουόλερ 8 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπέγκιτς 7 (6 ριμπάουντ), Λούκοβιτς 8, Ράλεϊ - Ρος, Σέχοβιτς 2, Βράνιες 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Γκρέι 5 (1/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Χάτσερ 23 (4/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/11 βολές), Μόουζες 13 (3/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 2, Ξανθόπουλος 7, Αγραβάνης, Μπλέικ 7, Καράμπελας, Μορέιρα 10 (5/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σκορδίλης 2, Σμιθ 4.

Ομαδικά στατιστικά - Μόρναρ Μπαρ: 12/29 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 35 ριμπάουντ (26+9), 13 ασίστ, 21 λάθη, 6 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 19/39 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 17/22 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 16 ασίστ, 17 λάθη, 12 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, το Περιστέρι έχει νέο εκτός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Μπάμπεργκ (20/11, 20:00), ενώ η Μόρναρ Μπαρ δοκιμάζεται στο "σπίτι" της Νίμπουρκ (20/11, 18:30).