BASKETBALL CH. LEAGUE

Μονακό, η πρώτη ομάδα του Final Four του Basketball Champions League

Το +8 του πρώτου αγώνα αποδείχθηκε, τελικά, πολύ σημαντικό ώστε η Μονακό να "λυγίσει" την Μπάνβιτ και να πάρει την πρόκριση στο Final Four του Basketball Champions League.

Αν και δυσκολεύτηκε πολύ, η Μονακό έριξε την Μπάνβιτ στο καναβάτσο και έγινε η πρώτη ομάδα που κλείδωσε την πρόκριση για το Final Four του Basketball Champions League που όλα δείχνουν ότι θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ αν η ΑΕΚ αποκλείσει την Στρασμπούρ. Η ομάδα του Μόντε Κάρλο ηττήθηκε από τους Τούρκους στο Πριγκιπάτο (74-75), υπερασπίστηκε όμως το +8 του πρώτου αγώνα και πανηγύρισε στο φινάλε με τον κόσμο της. Το σύνολο του Σάσα Φιλιπόφσκι, από την άλλη, έκανε μάλλον υπέρβαση, άγγιξε το θαύμα, αλλά στις λεπτομέρειες έχασε την πρόκριση. Οι Τούρκοι είχαν την ευκαιρία να γράψουν με τρίποντο το σκορ της παράτασης, έκαναν όμως ένα κρίσιμο λάθος και δέχθηκαν στην επόμενη φάση καλάθι από τον Κικάνοβιτς που έκρινε την έκβαση της σειράς.

Με τον Τζέραλντ Ρόμπινσον να βάζει 19 πόντους με πέντε τρίποντα στην πρώτη περίοδο (!) οι Μονεγάσκοι πήγαν στο +13 και πίστεψαν πως θα έχουν εύκολο έργο απέναντι στους Τούρκους. Η Μπάνβιτ, όμως, δεν ήθελε να "πέσει" χωρίς να δώσει μάχη και στη δεύτεργη περίοδο έκανε τρομερή προσπάθεια στην άμυνα. Δέχθηκε εννέα πόντους, έβαλε 27 και πήγε στα αποδυτήρια με αέρα πέντε πόντων. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο η πίεση μεγάλωνε για τους γηπεδούχους, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-55 και τους φιλοξενούμενους πέντε πόντους μακριά από την παράταση ή έξι από το... θαύμα. Πλησίασε και στους τρεις από το σκορ για την παράταση, όμως ένα λάθος τους και ένα δίποντο του Κικάνοβιτς από τα πέντε μέτρα, έκριναν τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-15, 37-42, 52-55, 74-75

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Κούπερ 7 (3/10 σουτ), Έβανς, Κικάνοβιτς 15 (4/10 δίποντα, 7/10 βολές, 1 ριμπάουντ σε 31 λεπτά), Λακόμπ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρόμπινσον 30 (3/4 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κραφτ 4, Γκλαντίρ 3 (1), Τζόσεφ, Ρούντεζ, Τραορέ 4.

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόφσκι): Καλογιάρο 10 (2), Κούλιγκ 8, Εντσέλ 4, Ράουτινς 19 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τέιλορ 14 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Χαζέρ 9 (1), Τόμας 6, Βίντμαρ 5.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 16/36 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 18/25 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάνβιτ: 17/32 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 11/20 βολές, 36 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.