BASKETBALL CH. LEAGUE

Με τρίδυμο-φωτιά ο Άρης νίκησε την Ζιελόνα Γκόρα

Έχοντας για κορυφαίους τους Γουίβερ (16π, 4ασ), Αθηναίου (13π, 6ασ) και Βασιλόπουλο (13π), ο Άρης νίκησε την Ζιελόνα Γκόρα με 70-64, ξεκινώντας με το "δεξί" την σεζόν στο Champions League.

Για την πρεμιέρα του Άρη στο Champions League της FIBA, οι "κιτρινόμαυροι" πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, είχαν ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ από την αρχή έως και την λήξη της αναμέτρησης, αλλά αν και έκαναν τα εύκολα-δύσκολα στο τέλος (το +18 με 48-30 στο 26', έγινε 66-60 στο 39'), έφτασαν στην νίκη επί της Ζιελόνα Γκόρα με 70-64.

Ο MVP:

Ο Κάιλ Γουίβερ ήταν ο MVP της αναμέτρησης, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ του Άρη πέτυχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 16, έχοντας 3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 4/4 βολές. Παράλληλα, μοίρασε 4 ασίστ και μάζεψε 3 ριμπάουντ, σε 30 λεπτά συμμετοχής. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Γιάννης Αθηναίου (13 πόντοι, 3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Παναγιώτης Βασιλόπουλος (14 πόντοι, 3/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Ο Άρης έπαιξε καλή άμυνα, πίεσε τον αντίπαλο και έτρεξε στον αιφνιδιασμό (σκοράροντας 14 πόντους), κλέβοντας 15 μπάλες, αναγκάζοντας τον αντίπαλο να υποπέσει σε 21 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Ο Άρης μπήκε αποφασιστικός στο παιχνίδι και βρήκε γρήγορο ρυθμό στην επίθεση, όντας ιδιαίτερα εύστοχος, τόσο από την περιφέρεια, όσο και κοντά στο καλάθι (7/10 σουτ, με 3/3 τρίποντα). Στο 3' προηγήθηκε με 11-0, έχοντας για πρωταγωνιστή τον "καυτό" Γουίβερ, ενώ στο 5' ο Φλιώνης εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (17-4). Ο Πέτγουεϊ ακολούθως πέρασε στο ματς φέρνοντας με έμμεσο τρίποντο την διαφορά στο +16 (24-8), με το 24-10 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου, με τους "κιτρινόμαυρους" να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στην δεύτερη περίοδο, η Ζιελόνα Γκόρα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι Βον και Αθηναίου βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, με τον Έλληνα γκαρντ με τρίποντο να φέρνει την διαφορά στο +12 (31-19) στο 16', φτάνοντας τους 10 προσωπικούς πόντους στο ματς. Ο εντυπωσιακός Γουίβερ έφτασε τους 14 κάνοντας το σκορ 33-19 στο 17', η διαφορά πήγε πάλι στο +16 (37-21) στο 19', με το 37-23 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, Άρης συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, φέρνοντας την διαφορά στο +18 (48-30) στο 26', ύστερα από τρίποντο του Βασιλόπουλου. Ο Μπελ ακολούθως πήρε μπρος διατηρώντας το προβάδισμα στα ίδια επίπεδα (56-38) στο 29', με το 58-44 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, η Ζιελόνα Γκόρα αντέδρασε, βάζοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, με τον Άρη να κάνει τα εύκολα-δύσκολα. Με τα τρίποντα των Κελάτι και Μουρ, οι Πολωνοί μείωσαν σε 64-58 στο 37' και σε 66-60 στο 39'. Σε εκείνο το σημείο απάντησε με ένα μεγάλο τρίποντο ο Βασιλόπουλος (69-60), με τους γηπεδούχους ακολούθως να ελέγχουν τον ρυθμό, φτάνοντας στο έλος στην νίκη με 70-64.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάριτσιτς, Κρέλιτς, Ρούτσεσιτς

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "παρών" στο γήπεδο έδωσαν περίπου 3.000 φίλαθλοι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-10, 37-23, 58-44, 70-64

Άρης (Γιαννάκης):Φλιώνης 4, Βον 6, Τσαϊρέλης, Χριστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 13 (2) Βασιλόπουλος 13 (2), Πέτγουεϊ 3, Γουίβερ 16 (2), Μπένσον 8, Μπελ 7.

Ζιελόνα Γκόρα (Γκρόνεκ):Φλόρενς 11 (3), Μουρ 10 (2), Ματσακ, Μόκρος, Ντραγκίσεβιτς 11, Κελάτι 15 (4), Χρικάνιουκ 7, Ζαμόσκι, Κόσζαρεκ 10 (2).

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 70 πόντοι, 20/40 δίποντα-50%, 6/18 τρίποντα-33.3%, 12/15 βολές-80%, 32 ριμπάουντ (7-25), 14 ασίστ, 14 λάθη, 15 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Ζιελόνα Γκόρα: 64 πόντοι, 13/29 δίποντα-44.8%, 11/23 τρίποντα-47.8%, 5/9 βολές-55.6%, 31 ριμπάουντ (5-26), 15 ασίστ, 21 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ο επόμενος αγώνας του Άρη: Το Σάββατο 14 Οκτωβρίου, ο Άρης υποδέχεται στην Θεσσαλονίκη την ΑΕΚ, για την 2η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.