BASKETBALL CH. LEAGUE

Ισοπεδωτική η ΑΕΚ, διέλυσε τη Βενέτσια

Η ΑΕΚ έκανε την πιο επιβλητική εμφάνισή της στο Basketball Champions League και συνέτριψε τη Βενέτσια 84-64 στο ΟΑΚΑ. Εκπληκτική εμφάνιση από τους Μάικ Γκριν, Δημήτρη Μαυροειδή.

Αυτή ήταν ΑΕΚ! Τέσσερις ημέρες μετά την αποκαρδιωτική εμφάνιση στην Πυλαία και τη βαριά ήττα από τον ΠΑΟΚ, η "Ένωση" πραγματοποίησε την καλύτερη, την πιο πειστική εμφάνισή της στο φετινό Basketball Champions League και συνέτριψε τη Βενέτσια 84-64 στο στάδιο των ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Με την πέμπτη νίκη της (και δεύτερη επί της Βενέτσια μετά το 103-101 του πρώτου γύρου) η ΑΕΚ ξεπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα του ομίλου την ιταλική ομάδα και βάζει πλέον πλώρη όχι μόνο για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αλλά και για ένα καλό πλασάρισμα. Με τέτοιες εμφανίσεις, άλλωστε, δεν έχει λόγο να φοβάται κανέναν η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, η οποία ήταν κυριαρχική μετά τα πρώτα 6-7 λεπτά στο ΟΑΚΑ, όταν οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα πέντε φορές.

Η ΑΕΚ "έκλεισε" το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 17-11, ξέφυγε με 25-13 στο 13' και με 35-20 στο 16', έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο ματς. Η Βενέτσια "έκλεισε" το σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-37) και πλησίασε ακόμα περισσότερο στο 21' (42-40), ωστόσο από εκεί και πέρα οι "κίτρινοι" ήταν καταιγιστικοί και παρέσυραν στο διάβα τους την ιταλική ομάδα.

Με τον Μάικ Γκριν να σημειώνει εννέα πόντους στην τρίτη περίοδο και τον Μάνι Χάρις να "μπαίνει" κι αυτός στο παιχνίδι μετά το κακό πρώτο ημίχρονο (είχε 0/5 σουτ και κανέναν πόντο αλλά έπαιξε μεγάλο ρόλο στο ξέσπασμα της ομάδας του), η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 28-11 στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ ξέφυγε μέχρι και με 24 πόντους διαφορά στο 76-52 στο 33', κάνοντας περίπατο μέχρι τέλους.

Ο MVP

Με τέτοιον Μάικ Γκριν δεν θα μπορούσε να χάσει η ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε υποδειγματική εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, τόσο σε εκτελεστικό, όσο και σε δημιουργικό επίπεδο. Πέτυχε 19 πόντους με 4/5 τρίποντα, 2/6 δίποντα και 3/4 ελεύθερες βολές, μοίρασε 10 ασίστ, μάζεψε 3 ριμπάουντ και είχε απολογισμό +26 στο σύστημα αξιολόγησης. Η ΑΕΚ είχε +28 στο χρόνο που ο Γκριν βρισκόταν στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Βενέτσια τα... έσπασε από μακρινή απόσταση. Με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, κατά το οποίο είχε 4/10 τρίποντα, ήταν απελπιστικά άστοχη από μακρινή απόσταση στο υπόλοιπο ματς. Η Βενέτσια είχε 1/14 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο και 1/18 αν προσθέσουμε σε αυτό και την πρώτη περίοδο (0/4).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιθανότατα ένα από τα καλύτερα που έχει πραγματοποιήσει η ΑΕΚ κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν. Σε άμυνα κι επίθεση. Στη συγκεκριμένη περίοδο η “Ένωση” πέτυχε 28 πόντους με 7/10 δίποντα και 3/6 τρίποντα, ενώ παράλληλα κράτησε την Βενέτσια στους 11 πόντους με 3/8 δίποντα και 1/6 τρίποντα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ λίγος κόσμος πήγε στο ΟΑΚΑ για να ενισχύσει την προσπάθεια της ΑΕΚ κόντρα στη Βενέτσια. Περίπου 700 θεατές βρέθηκαν στις κερκίδες του σταδίου των ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε (Ισπανία), Μάριτσιτς (Σερβία), Σούλγκα (Ουκρανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-11, 42-37, 70-48, 84-64.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 4, Τζέιμς 8, Γκριν 19 (10 ασίστ), Χάρις 8, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10, Ατιτς 2, Λαρεντζάκης 3 (7 ριμπάουντ), Μπάρλοου 6, Μωραΐτης, Μαυροειδής 19 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Καββαδάς 5.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 10, Πέριτς 12, Τζόνσον 12, Τόνουτ 2, Ορελικ 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλπιν, Ρες, Μπιλίγκα 3, Τσερέλα 2, Γουάτ 13 (14 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά ΑΕΚ: 22/43 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 19/27 ελεύθερες βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 11 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Βενέτσια: 21/40 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 7/15 ελεύθερες βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 11 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπάνβιτ θα είναι η επόμενη αντίπαλος της ΑΕΚ στο Basketball Champions League. Θα την αντιμετωπίσει επί τουρκικού εδάφους στις 10 Ιανουαρίου. Μία ημέρα νωρίτερα (9/1) θα παίξει στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής η Βενέτσια, η οποία θα υποδεχτεί την Ρόσα Ράντομ.

Photo credits: eurokinissi.gr