BASKETBALL CH. LEAGUE

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΠΑΟΚ από την Όλντεμπουργκ

Η Όλντενμπουργκ επικράτησε με 67-62 του ΠΑΟΚ στην Γερμανία και τον υποχρέωσε στην τέταρτη ήττα του στο BasketBall Champions League.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά για 31' λεπτά, όμως στο τέλος προδόθηκε από τις δυνάμεις του και υπέστη την 4η ήττα του στο Basketball Champions League. Η Ολντεμπουργκ επικράτησε με 67-62 του Δικεφάλου, που δεν έβαλε πόντο στο καθοριστικό δίλεπτο και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για διπλό μέσα στη Γερμανία. Παρ' όλα αυτά κέρδισε το χειροκρότημα από τους Έλληνες ομογενείς που βρέθηκαν στις εξέδρες και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν για τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς, πλέον, μετρούν ρεκόρ 2-4 στον όμιλο τους.

MVP

O Μπράιαντ Κβάλε έβαλε 16 πόντους με 6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντα, είχε 4/6 βολές και ήταν ο καλύτερος παίκτης της Όλντεμπουργκ. Ο Αμερικανός πήρε και 9 ριμπάουντ, είχε 19 στην αξιολόγηση και έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στον ΠΑΟΚ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ήταν ένα ματς που οι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Πόλντινγκ έβαλε το τρίποντο 1:41 πριν από τη λήξη και έγραψε το 63-62, ο ΠΑΟΚ δεν έβαλε τα δύο μεγάλα σουτ που επιχείρησε. Μία φορά ο Χρυσικόπουλος αστόχησε σε τρίποντο για την προσπέραση, στη συνέχεια έκανε μεταφορά και με το σκορ στο 65-62 ο Τσόχλας ήταν εν νέου άστοχος σε τρίποντο. Κάπως έτσι έγειρε η πλάστιγγα υπέρ της Ολντεμπουργκ, σε ένα ματς ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ντάριλ Μπράιαντ ήταν άποντος μέχρι το 32', όμως όταν η Ολντεμπουργκ πήρε προβάδισμα, η κατάσταση ήρθε στα χέρια του. Πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα για τον ΠΑΟΚ κι εκεί που οι Γερμανοί έδειχναν να έχουν πάρει τον έλεγχο του ματς, κατάφερε να βάλει τον Δικέφαλο εκ νέου μπροστά. Τα 3/3 έξω από τα 6.75 όμως δεν αποδείχθηκαν αρκετά για την ομάδα του, αφού δεν είχε συμπαράσταση από τους υπόλοιπους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ "κλείδωσε" την Ολντεμπουργκ στο πρώτο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με την πολύ καλή επιθετική του παρουσία, κυριάρχησε απόλυτα. Το 1-13 στο 5' έθεσε τις βάσεις, με τους Σάιμπερτ και Τέιλορ να είναι εξαιρετικοί επιθετικά και τον 19χρονο Κόνιαρη να δίνει πολύτιμη βοήθεια σε άμυνα και οργάνωση. Οι Γερμανοί δυσκολεύτηκαν στην επίθεσή του, ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο και περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 11-24.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος μπήκε στη διαδικασία του ροτέισον για να κρατήσει φρέσκια την ομάδα, αλλά ο πάγκος δεν προσέφερε τα αναμενόμενα. Κάπως έτσι η Ολντεμπουργκ απάντησε με σερί 10-0 και μείωσε σε 23-24 στο 14'. Εκεί επανήλθαν σταδιακά οι βασικοί, ο Κλάντον έκανε καλή δουλειά, το ίδιο και ο Κόνιαρης κι έτσι έγινε το 25-33 στο 19' και εν τέλει το 27-33 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 33-35, αλλά ο Κλάντον ήταν πάλι εκεί και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε εκ νέου με 33-40 στο 23', η Ολντεμπουργκ μείωσε και πάλι στον πόντο (47-48) συο 29', αλλά το τρίποντο από τον Τσόχλα έδωσε ανάσα στον Δικέφαλο (46-51) για να λήξει η τρίτη περίοδος με 48-51.

Η Ολντεμπουργκ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 31' με κάρφωμα του Ντε Ζέου, έκανε αμέσως μετά το 54-51, αλλά ο Μπράιαντ ισοφάρισε σε 54-54. Ο ίδιος με νέο τρίποντο έγραψε το 56-57 υπέρ του ΠΑΟΚ στο 35'. Το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο από τον Μπράιαντ έκανε το 58-60 για τον Δικέφαλο, αφού ο Κβάλε έβαλε μπροστά με 65-62 τους Γερμανούς στα 29''. Ο Τσόχλας αστόχησε σε τρίποντο, οι Γερμανοί είχαν 2/2 βολές κι εκεί τελείωσαν όλα οριστικά.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 27-33, 48-51, 67-62

Όλντενμπουργκ:Κράμερ Κ. 4, Κράμερ Ντ 2, Γουίμπεργκ, Μάσενατ 13, Ντε Ζέεβ 8, Μάντριχ 3, Λόκχαρτ 3, Πάουλντινγκ 7, Σβέτελμ 3, Κβάλε 16 (9ρ), Ντάγκινς 8.

ΠΑΟΚ:Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 4, Τσόχλας 5, Τέιλορ 7, Μιλιένοβιτς 12 (4ασ, 5κλ), Γλυνιαδάκης 3, Σάιμπερτ 8, Μπράιαντ 9, Κλάντον 14 (8ρ, 3ασ)