BASKETBALL CH. LEAGUE

Η Μπεσίκτας με 50% στα τρίποντα "εκτέλεσε" τον Άρη

Η Μπεσίκτας "εκτέλεσε" τον Άρη με 50% στα τρίποντα (15/30) και τον νίκησε με 83-61, παρά το καλό ξεκίνημα των "κιτρινόμαυρων". Έκαναν την "ζημιά" οι Ντίμπλερ (16 πόντοι, 4/6 τρίποντα) και Μπότραϊτ (21 πόντοι, 7 ασίστ).

Παρά το εξαιρετικό του ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο (15-22 με 4/8 τρίποντα), ο Άρης δεν τα κατάφερε στην Κωνσταντινούπολη, καθώς μετά την εντός έδρας ήττα από την Βόννη έχασε και από την Μπεσίκτας με σκορ 83-61, όντας απογοητευτικός και κατώτερος των περιστάσεων στο δεύτερο ημίχρονο. Το ρεκόρ της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη είναι πλέον 2-3, με τους Τούρκους να συνεχίζουν στην κορυφή με ρεκόρ 4-1.

Ο MVP:

Ο Τζον Ντίμπλερ ήταν ο μεγάλος MVP της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε επίδειξη της εκτελεστικής του δεινότητας, "πυροβολώντας" από την περιφέρεια, δίνοντας μεγάλη επιθετική ώθηση στην Μπεσίκτας, κάνοντας την διαφορά για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 16 πόντους, με 4/6 τρίποντα, 2/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, σε μόλις 13 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Ράιαν Μπότραϊτ με 21 πόντους (4/8 τρίποντα) και 7 ασίστ, σε 20 λεπτά. Από τον Άρη ξεχώρισε ο Γιάννης Αθηναϊου, ο οποίος τα πήγε περίφημα σε σκορ (18 πόντοι, 5/8 τρίποντα) και δημιουργία (6 ασίστ) σε 20 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπεσίκτας ήταν εντυπωσιακά εύστοχη από την περιφέρεια και με αυτόν τον τρόπο έκανε την... ζημιά στον Άρη. Οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν το ματς με 50% ευστοχία στα τρίποντα, μετρώντας 15/30, με τον Τζον Ντίμπλερ να μετρά 4/6. Οι γηπεδούχοι πήραν και την μάχη στα ριμπάουντ (32-22).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Άρης πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα, παίρνοντας το προβάδισμα ακόμη και με +10 στην πρώτη περίοδο, ελέγχοντας τον ρυθμό (12-22 στο 9', έχοντας 4/8 τρίποντα), αλλά τα έκανε... θάλασσα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπεσίκτας βρήκε ρυθμό, είχε τα ηνία του σκορ και με τα σερί τρίποντα του "καυτού" Ντίμπλερ, προηγήθηκε με +13 (55-42) στο 28', σε μία περίοδο που οι Θεσσαλονικείς έκαναν αρκετά λάθη, χάνοντας παράλληλα πολλά σουτ. Η τελευταία φορά που προηγήθηκαν οι "κιτρινόμαυροι" ήταν στο 16' (27-29) με το τρίποντο του Πέτγουεϊ. Από εκεί και μετά, οι γηπεδούχοι έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό της αναμέτρησης, φέρνοντας την διαφορά και στο +20 (81-61) στο 38'.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 3.000 φίλαθλοι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 40-33, 60-47, 83-61

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σάριτσα): Μπότραϊτ 21 (4), Γκιουλέρ 6 (2), Κλαρκ 7 91), Βεϊσέλογλου 2, Σανί 4, Μουτάφ, Στρόμπερι 13 (3), Σιπάχι, Λίμα 8, Ντίμπλερ 16 (4), Γουίμς 5 (1), Ερντέν 2.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 3 (1), Βον 4, Τσαϊρέλης 8, Χρηστίδης, Μούρτος 3 (1), Αθηναίου 18 (5), Βασιλόπουλος 3 (1), Πέτγουεϊ 5 (1), Γουίβερ, Μπένσον 10, Μπελ 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά Μπεσίκτας: 83 πόντοι, 14/23 δίποντα (60.8%), 15/30 τρίποντα (50%), 10/13 (76.9%), 32 ριμπάουντ (7-25), 17 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 61 πόντοι, 12/24 δίποντα (50%), 10/29 (34.4%), 7/8 (87.5%), 22 ριμπάουντ (4-18), 16 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Άρης θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία το Σάββατο (11/11), ενώ η Μπεσίκτας θα παίξει κόντρα στην Βόννη στις 15 Νοεμβρίου στην Γερμανία, για το Champions League.