ΜΠΑΣΚΕΤ

Basketball Champions League: Ο Μπλατ οδήγησε πάλι την Χάποελ Ιερουσαλήμ

EUROKINISSI

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ συνέτριψε εκτός έδρας την Λιετκάμπελις και επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ, με τον Ταμίρ Μπλατ να κάνει άλλη μία σπουδαία εμφάνιση στο Basketball Champions League.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ δεν άργησε να συνέλθει μετά το εντός έδρας... χαστούκι από την ΑΕΚ. Η ισραηλινή ομάδα έφυγε με το διπλό από την Λιθουανία, όπου συνέτριψε την Λιετκάμπελις 97-70, με τον Τζέιμς Φελντέιν να έχει 19 πόντους και τον Ταμίρ Μπλατ να φλερτάρει με το νταμπλ-νταμπλ (16 πόντοι, 8 ασίστ). Στο άλλο παιχνίδι του 3ου ομίλου για την 9η αγωνιστική του Basketball Champions League σημαντική νίκη σημείωσε η Αντβέρπ, που συνέτριψε την Φουενλαμπράδα 102-78, έχοντας κορυφαίους τους Πάρις Λι (27 πόντοι, 7/9 τρίποντα, 10 ασίστ) και Βίκτορ Σάντερς (21 πόντοι).

Στον όμιλο του ΠΑΟΚ (που ηττήθηκε από την Βόννη στην Γερμανία ) η Βενέτσια νίκησε στο Ισραήλ την Χάποελ Χολόν 70-69, αν και λίγο έλειψε να χάσει μία διαφορά έξι πόντων στο τελευταίο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν και την ευκαιρία να "κλέψουν" το ματς στο τέλος, αλλά το σουτ του Γουάιατ δεν βρήκε στόχο. Ο Ντερόν Ουάσινγκτον πέτυχε 20 πόντους για την ιταλική ομάδα, ενώ ο Μάικλ Μπράμος είχε 5 με 2/7 σουτ.

Η Τενερίφη, από τη μεριά της, νίκησε χάρις σε επιμέρους 21-7 στην τέταρτη περίοδο την Ναντέρ 79-68 και βελτίωσε ακόμα περισσότερο το ρεκόρ της σε 8-1. Ο Αργεντινός Νίκολας Μπρουσίνο (20 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της ισπανικής ομάδας, που έχει εδραιωθεί πλέον στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου, κρατώντας παράλληλα... κάτω από τον ΠΑΟΚ την Ναντέρ.

Όσον αφορά στον 4ο όμιλο, αυτόν του Προμηθέα (που πέτυχε σπουδαίο διπλό στην Λιουμπλιάνα ), εκεί η Μπεσίκτας επικράτησε της Νέπτουνας με 77-70, έχοντας σε σπουδαία βραδιά τους Ροτς (22 πόντοι) και Μπούβα (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ). Τέλος, στον 1ο όμιλο οι γηπεδούχοι πέτυχαν εύκολες νίκες. Η Νίζνι συνέτριψε την Άνβιλ 86-62 έχοντας 15/33 τρίποντα, ενώ η Λε Μαν επιβλήθηκε της Μπάνβιτ με 85-71, σπάζοντας ένα σερί τεσσάρων ηττών στην διοργάνωση.