BASKETBALL CH. LEAGUE

Basketball Champions League: Η μεγάλη πρόκληση του Προμηθέα

EUROKINISSI

Ο Προμηθέας υποδέχεται απόψε (6/3, 19:30) την Τενερίφη, στον πρώτο από τους δύο αγώνες μεταξύ των ομάδων για την φάση των "16" του Basketball Champions League.

Ο Προμηθέας θα τεθεί αντιμέτωπος με μία μεγάλη πρόκληση απόψε. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά θα αντιμετωπίσει στο κλειστό "Δημήτρης Τόφαλος" (6/3, 19:30) την Τενερίφη για την φάση των "16" του Basketball Champions League , προσδοκώντας σε ένα καλό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα της επόμενης εβδομάδας στην Ισπανία. Το φαβορί σε αυτό το ζευγάρι, βέβαια, δεν είναι άλλο από την ομάδα του Τσους Βιντορέτα.

Η Τενερίφη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο τερματίζοντας στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου (όπου ήταν και ο ΠΑΟΚ) με ρεκόρ 12-2 και την καλύτερη διαφορά πόντων μεταξύ των 32 ομάδων, αφού κέρδισε τους αγώνες της με +15,6 πόντους κατά μέσο όρο. Η ομάδα του Βιντορέτα είχε -μαζί με την Μούρθια- την καλύτερη άμυνα στην κανονική περίοδο με 67,5 πόντους παθητικό ανά αγώνα, ενώ είναι και η μόνη στοBCL που ακόμα αγνοεί την ήττα εκτός έδρας! Έχει ρεκόρ 5-2 εντός έδρας και 7-0 εκτός.

Ο Προμηθέας, από την άλλη, κατρακύλησε την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου από την 2η θέση στην 4η και έχασε την ευκαιρία να βρει απέναντί του έναν πιο βατό αντίπαλο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε 8-6 στον 4ο όμιλο, διαθέτοντας όμως και την χειρότερη άμυνα (82,1 πόντοι μ.ό.) μεταξύ των 16 ομάδων που προκρίθηκαν. Οι Πατρινοί υπέστησαν μάλιστα και 3 ήττες σε 7 εντός έδρας αγώνες, κάτι που...απαγορεύεται να συμβεί απόψε.