BASKETBALL CH. LEAGUE

"Αντίο" με ήττα στην Ευρώπη για τον Άρη

ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ / ÁÑÇÓ - ÏÓÔÁÍÄÇ / CHAMPIONS LEAGUE / ARIS - OOSTENDE / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Με εντός έδρας ήττα έγραψε τον επίλογο της παρουσίας του στο Basketball Champions League ο Άρης, ο οποίος είδε την Οστάνδη να επιστρέφει από το -15 και να παίρνει τη νίκη στο Nick Galis Hall (70-66).

Μία ακόμη ήττα, την έκτη σερί, γνώρισε ο Άρης στο Basketball Champions League. Οι "κίτρινοι" είδαν την Οστάνδη να επιστρέφει από το -15 της α' περιόδου και να παίρνει τη νίκη στο Nick Galis Hall (70-66), βυθίζοντας ακόμη περισσότερο την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, η οποία παρατάχθηκε δίχως τους Μιχάλη Τσαϊρέλη και Μπράις Ντουβιέρ (σ.σ.: αμφότεροι έλειψαν λόγω τραυματισμού).

Οι "κίτρινοι" ξεκίνησαν με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι, έφτασαν στο +15 (22-7) στο τέλος της α' περιόδου και έδειξαν έτοιμοι να πουν "αντίο" στην Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι. Σταδιακά όμως, τα πράγματα γίνονταν όλο και πιο δύσκολα. Ο Ιβάν Μάρας ήταν ο παίκτης που αποτέλεσε σημείο αναφοράς για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, η οποία όμως έβλεπε τα αποθέματα ενέργειας να μειώνονται σημαντικά λεπτό με το λεπτό.

Ήταν θέμα χρόνου λοιπόν να πέσει η διαφορά, με το περιφερειακό σουτ να εξελίσσεται σε σύμμαχο για τη βελγική ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Έλιας Λασίζι να σκοράρει κατά ριπάς στη γ' περίοδο και με το μομέντουμ να βρίσκεται στη δική τους πλευρά, έφτασαν στην τελική επικράτηση (70-66), αφού ο Άρης έχασε δύο ευκαιρίες στο τελευταίο λεπτό του αγώνα να ισοφαρίσει (ή να πλησιάσει στον πόντο) με τους Γιάννη Αθηναίου και Λευτέρη Μποχωρίδη να σημαδεύουν στο σίδερο.

Η νίκη δεν έφερε την πρόκριση πάντως στην Οστάνδη, αφού δεν την ευνόησαν τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Η τελευταία αγωνιστική του Δ' Ομίλου ολοκληρώθηκε ως εξής:

Ο MVP

Ο Έλιας Λασίζι ήταν ο μοναδικός παίκτης της Οστάνδης που σκόραρε με συνέπεια από τα 6μ75 (4/4 τρίποντα), κι αυτός που έκανε το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς ώστε να προκύψει η ανατροπή. Ο γκαρντ της βελγικής ομάδας είχε 14 πόντους (με 0/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 2/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 31'48'' συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Στο β' μέρος, ο Άρης αντιμετώπισε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, αδυνατώντας να βρει ελεύθερα σουτ και να σκοράρει. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη είχαν 8/18 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 4/12 βολές (!) μετά την ανάπαυλα, αδυνατώντας να ασκήσουν πίεση στη βελγική άμυνα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Οστάνδη πήρε μαζεμένους πόντους χάρη στα τρίποντα του Έλιας Λασίζι στη γ' περίοδο, πλησίασε πολύ γρήγορα τον Άρη και εκμεταλλευόμενη την κούραση των παικτών του Παναγιώτη Γιαννάκη, έκανε την ανατροπή.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος ήταν ο κόσμος που βρέθηκε στο Nick Galis Hall, με τους περισσότερους να εκφράζουν ανοιχτά τον... εκνευρισμό τους για την κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει ο Άρης. Δεν ήταν λίγα τα συνθήματα κατά του Νίκου Λάσκαρη, για τον οποίο υπήρχε μάλιστα πανό στην κεντρική θύρα του γηπέδου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούλτο (Ισπανία), Αουνκρόγκερς (Λετονία), Καλατράβα (Ισπανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-7, 37-27, 49-46, 66-70.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 20 (8/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 8, Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 6, Πουλιανίτης, Χρηστίδης 2, Μούρτος 10, Αθηναίου 5 (1/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Προύτι 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Μπελ 11 (3).

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Λασίζι 4 (4/4 τρίποντα), Σβαρτζ, Μπούζα, Μουέμα, Σαλούμου 15 (2), Μάιερς 1, Τζόρτζεβιτς 9, Κούριτζα 8, Κέστελοοτ 4 (1/5 σουτ), Γιεκίρι 7 (10 ριμπάουντ), Φίλερ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 17/41 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 17/26 βολές, 35 ριμπάουντ (24+11), 12 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Οστάνδη: 13/33 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 23/31 βολές, 40 ριμπάουντ (28+12), 11 ασίστ, 15 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Οι δύο ομάδες αποκλείστηκαν από τους "16" του Basketball Champions League, με την Οστάνδη πάντως να συνεχίζει τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της στο FIBA Europe Cup.