BASKETBALL CH. LEAGUE

Ορτέζ - ΑΕΚ 67-79: Σαν σε προπόνηση εν όψει Χάποελ Ιερουσαλήμ

Συνεπής και σοβαρή, η ΑΕΚ πέρασε εύκολα από την έδρα της Ορτέζ (79-67) και περιμένει τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ για το ματς που ίσως κρίνει την πρώτη θέση του ομίλο (VIDEO).

Την έκτη νίκη της σε οκτώ αγώνες της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League 2019/20 πήρε η ΑΕΚ το βράδυ της Τρίτης (10/12), καθώς πέρασε από τη Γαλλία κερδίζοντας εύκολα την αδύναμη Ορτέζ που με τη σειρά της έπεσε στο 2-6. Οι κιτρινόμαυροι έβαλαν νωρίς τις βάσεις της επικράτησής τους, προηγήθηκαν με 11-30 στην πρώτη φάση της δεύτερης περιόδου και δεν έδωσαν δικαιώματα στους γηπεδούχους, μία εβδομάδα πριν υποδεχθούν τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ στο ματς που ενδέχεται να κρίνει την πρώτη θέση του ομίλου.

O MVP

Δεν υπήρξε κάποιος που να ήταν σε πραγματικά σπουδαία κατάσταση, όμως ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος έκανε τα πάντα στα 36 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Σκόραρε 10 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε τρεις ασίστ, έκλεψε τέσσερις μπάλες, ήταν ξανά το πολυεργαλείο της ΑΕΚ και στις δύο άκρες του παρκέ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 4/10 σουτ έκλεισε η Ορτέζ το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ είχε μόλις μία ασίστ για επτά λάθη! Η ΑΕΚ είχε στο ημίχρονο μόλις τρία λάθη και 11 περισσότερα σουτ από τους γηπεδούχους και αν ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν λίγο πιο αποτελεσματικός στην εκτέλεση (6/16 σουτ), τότε θα είχε καλύτερα ποσοστά σε δίποντο και τρίποντο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τρομερό το ξεκίνημα της ΑΕΚ, με τον Λάνγκφορντ να γράφει το 6-18 με τετράποντο στο πέμπτο λεπτό. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν σαρωτική και στις δύο άκρες του παρκέ, οι Γάλλοι έμοιαζαν να έχουν συμβιβαστεί με τη μοίρα τους από πολύ νωρίς, το 11-27 της περιόδου δεν τους άφηνε περιθώρια να αισιοδοξούν για οτιδήποτε, ειδικά από τη στιγμή που έχαναν κατά κράτος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, είχαν επτά λάθη και μία τελική πάσα. Ένα μικρό 8-0 της Ορτέζ οδήγησε στο 21-32 στο 13', η διαφορά έπεσε και σε μονοψήφιο νούμερο, ωστόσο η ΑΕΚ ξεπέρασε γρήγορα αυτό το "νεκρό" διάστημά της, πήγε ξανά στο +17 (29-46) και διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα έως το ημίχρονο (31-49).

Όσο καλά κι αν μπήκε η Ορτέζ στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να τρομάξει. Όταν η άμυνά της έγινε ξανά αποδοτική από τα μέσα της περιόδου κι έπειτα, τότε η διαφορά άνοιξε και πάλι με τον Κακλαμανάκη να γράφει το 50-67 και να κρατά τους γηπεδούχους σε απόσταση ασφαλείας. Οι κιτρινόμαυροι ήταν συνεπείς, αντιλαμβάνονταν τη διαφορά δυναμικότητας που υπήρχε στο παρκέ και δεν έριξαν στροφές στην τέταρτη περίοδο, με τον Τσάλμερς να κερδίζει επιθετικό φάουλ από τον Καβαλιέρ στο 37' και να γράφει εκεί τον επίλογο μιας αναμέτρησης που είχε μια πρωταγωνίστρια και μια κομπάρσο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μισοάδειο (ή μισογεμάτο, όπως το βλέπει κανείς) ήταν το Παλέ ντε Σπορ του Πο, στο οποίο έστησαν το δικό τους πάρτι οι οπαδοί της ΑΕΚ. Εντυπωσιακή η παρουσία τους, σε ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Ρούτεσιτς, Σαράπα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-27, 31-49, 52-67, 67-79

ΟΡΤΕΖ (Βιλά): Αγιαγί 5 (1), Σουπάς 8 (1/5 σουτ, 6/7 βολές), Κορνελί 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντιαβαρά 2, Πουαβεγιούν, Καβαλιέρ 10 (8 ριμπάουντ), Μπρακέ 8, Ντέντμον 12 (5/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη), Ιμπέκουε 7 (1), Μουρ

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 9 (1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Ματσιούλις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 10 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σλότερ 4, Χρυσικόπουλος 14 (2/6 τρίποντα), Γκίκας, Στ. Γιάνκοβιτς, Κακλαμανάκης 5, Λάνγκφορντ 15 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Μαυροειδής 4, Ρέι 11 (1/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ορτέζ: 19/34 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 17/22 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/36 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 13/16 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ορτέζ θα πάει στη Γερμανία για να παίξει με τη Ράστα Βέχτα (17/12 στις 21:00), ενώ η ΑΕΚ θα γυρίσει στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (18/12 στις 21:30).